UNWTO: Co trzeci kraj na świecie zamknięty dla turystów

Fot. AFP

Ograniczenia w podróżowaniu powodują, że jeden na trzy kierunki turystyczne na świecie jest obecnie całkowicie zamknięty dla turystyki międzynarodowej – podaje Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO).

Pojawienie się nowych wariantów koronawirusa skłoniło wiele rządów do wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu, aż do całkowitego zamknięcia granic przed turystami. To drugie rozwiązanie najpopularniejsze jest w regionie Azji i Pacyfiku i w Europie.

UNWTO oceniła sytuację w 217 krajach na całym świecie. Od początku lutego 69 z nich, czyli 32 procent jest całkowicie zamkniętych dla turystyki międzynarodowej. Spośród nich nieco ponad połowa (38 kierunków) była zamknięta od co najmniej 40 tygodni. Jednocześnie 34 procent jest obecnie częściowo zamkniętych dla międzynarodowych turystów.

ZOBACZ TEŻ: Mauritius zamknął się przed gośćmi z zagranicy

Raport pokazuje, że istnieją wyraźne różnice regionalne. Z 69 miejsc, których granice są całkowicie zamknięte dla turystów 30 znajduje się w regionie Azji i Pacyfiku, 15 w Europie, 11 w Afryce, 10 w obu Amerykach, a trzy na Bliskim Wschodzie.

Jednocześnie badanie UNWTO wskazuje na tendencję do przyjmowania bardziej zniuansowanego, podejścia do wdrażania ograniczeń w podróżowaniu. Rosnąca liczba krajów wymaga od zagranicznych turystów przedstawienia po przyjeździe negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego, a także podania danych o swoim pobycie, by można było śledzić gdzie przebywają. Takie warunki ma obecnie 32 procent wszystkich krajów. Często łączą ten warunek z kwarantanną.

CZYTAJ TEŻ: Turcja przedłuża warunek okazywania testów przez turystów

– Ograniczenia w podróżowaniu są szeroko stosowane dla ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa – mówi cytowany w komunikacie sekretarz generalny UNWTO Zurab Polilikaszwili. – Teraz, gdy pracujemy nad wznowieniem turystyki, musimy zdać sobie sprawę, że ograniczenia to tylko część rozwiązania. Wykorzystanie tego środka musi opierać się na analizie najnowszych danych o zakażeniach, aby umożliwić bezpieczne i odpowiedzialne ponowne uruchomienie turystyki, od której zależy wiele milionów przedsiębiorstw i miejsc pracy.

Raport zwraca uwagę, że rządy radzą też obywatelom niepodejmowanie podróży. Do tyczy to także krajów będących największymi tak zwanymi rynkami źródłowymi w turystyce światowej. W 2018 roku dziesięć największych dostarczyło 44 procent całego ruchu międzynarodowego. UNWTO zauważa, że ​​rady wydawane przez rządy odegrają kluczową rolę w ponownym uruchomieniu i ożywieniu turystyki w najbliższych tygodniach i miesiącach.

WARTO: Betlej: Słoneczna pogoda równie ważna dla turystyki, jak szczepienia

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

LOT połączy Lublin z Warszawą

LOT rozpoczął dzisiaj sprzedaż biletów na nowej trasie między Warszawą a Lublinem. Od 3 ...

FunForLouis nieskuteczny?

Blogerzy, youtuberzy i wszyscy, którzy chcą uchodzić w sieci za opiniotwórczych, nie wpływają na ...

Malta otwiera porty i lotnisko, ale nie dla Polaków

Za miesiąc, po trwającej od marca przerwie, Malta wznowi ruch pasażerski. Na razie przyjmie ...

Skandaliczny incydent za 250 milionów dolarów

Amerykańskie linie lotnicze United Airlines znalazły się w potężnych opałach. We wtorek kapitalizacja United ...

Efe Türkel ofiarą ataku rasistowskiego

Znany menedżer turystyczny, Turek mieszkający w Polsce, został zaatakowany w warszawskim autobusie w drodze ...

Tourasia obiecuje Azję od A do Z

Na polski rynek wchodzi nowe biuro podróży – szwajcarski specjalista od południowo-wschodniej Azji, Tourasia. ...