Grecja: Do 15 maja restrykcje zostają, potem poluzujemy podróżowanie

Fot. AFP

Grecja nie zniesie obowiązujących obostrzeń na nadchodzącą prawosławną Wielkanoc, zdecydował tamtejszy rząd. Do 15 maja nie będzie też można podróżować między regionami.

Premier Grecji Kiriakos Mitsotakis poinformował w wystąpieniu telewizyjnym, że rząd zdecydował się utrzymać obowiązujące restrykcje. Do 15 maja nie będzie można podróżować między regionami, bo w Attyce i w dużych miastach Grecji nadal notuje się wiele przypadków nowych zakażeń koronawirusa – podaje portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

– Powiedziałem, że naszym celem są bezpieczne święta wielkanocne i swobodne lato – mówi premier i dodaje, że to pierwsze nie może negatywnie się odbić na drugim. – To dlatego nie powinniśmy wyjeżdżać na Wielkanoc. Musimy myśleć nie tylko o naszym urlopie, ale też o zdrowiu mieszkańców wiosek i wysp – dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Grecja otworzy się w połowie maja. Szykuje „pięć linii obrony”

W tym roku prawosławna Wielkanoc wypada 2 maja. Zazwyczaj Grecy wyjeżdżali na wieś i na wyspy przed weekendem świątecznym, który w tym roku zaczyna się 30 kwietnia. Przypomnijmy, zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, między regionami można podróżować tylko z powodów zdrowotnych i służbowych.

Premier zapowiedział, że jeśli po świętach liczba zachorowań nie wzrośnie, rząd zacznie luzować obostrzenia. Przewiduje robić to w trzech etapach:

1. W poniedziałek, 3 maja, ogródki restauracyjne i kawiarniane oraz wszystkie bistra zostaną otwarte, ale pracownicy tych punktów będą musieli się obowiązkowo badać na covid-19. Stoliki na zewnątrz muszą być tak ustawione, by zapewnić odpowiedni dystans społeczny. Od godziny 23 do 5 rano obowiązywać będzie godzina policyjna. Na razie rozpoczyna się o 21.

2. W poniedziałek, 10 maja, dzieci z młodszych klas wrócą do szkół. Wszyscy uczniowie i nauczyciele oraz pracownicy administracyjni będą musieli poddawać się obowiązkowym testom wykonywanym samodzielnie w domu. Klasy mają być zorganizowane zgodnie z reżimem sanitarnym.

3. W sobotę, 15 maja, przywrócona zostanie możliwość podróżowania między regionami. W tym dniu kraj otworzy się także na turystów, którzy będą w pełni zaszczepieni lub okażą negatywny wynik testu na koronawirusa. Od tego czasu wolno będzie też uczestniczyć w niektórych wydarzeniach kulturalnych.

ZOBACZ TAKŻE: Ryanair: Ponad 500 lotów tygodniowo do Grecji. Tego jeszcze nie było

Premier zapowiedział też, że obywatele, którzy ukończyli 30 lat, od przyszłego tygodnia będą mogli się rejestrować na szczepienie. Początkowo miało to nastąpić w maju. Rząd chce w ten sposób przyspieszyć osiągnięcie odporności stadnej.

Od początku pandemii koronawirusem zaraziły się ponad 323 tysiące osób, a 9713 zmarło.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Aresztowali turystkę za bikini. Teraz przepraszają

Komisarz policji Malediwów, Mohamed Hameed, przyznał, że aresztowanie brytyjskiej turystki za to, że na ...

PKP Intercity nagrodzi blogerów

„Polska z okien pociągu PKP Intercity” to dodatkowa konkurencja, w której zmierzą się uczestnicy ...

Dubaj uczy turystów, jak zachować się w mieście

Próbujcie lokalnego jedzenia, szukajcie nietypowych miejsc zakwaterowania i nie strońcie od miejscowych przewoźników – ...

Niemcy promują się piwem, winem i chlebem

Tematem promocji niemieckiej turystyki będą w tym roku kulinaria. Turyści dowiedzą się więcej o ...

Młodzi lubią korzystać z tradycyjnych sklepów

Co prawda młodzi ludzie z Pokolenia Z wyrośli na internecie, ale nie podoba im ...

DER Touristik z większą ofertą niż planowana

Turcja, Grecja, Hiszpania i kilka dalekich krajów – DER Touristik podąża za rosnącym popytem ...