Turcja wraca do lockdownu. Chce chronić turystykę

Fot. AFP

Od 29 kwietnia do 17 maja życie gospodarcze i społeczne w Turcji ponownie będzie objęte ograniczeniami. – Europa wchodzi w fazę otwierania, musimy szybko obniżyć wskaźnik zachorowań, by nie zostać w tyle – podkreśla prezydent Recep Tayyip Erdoğan.

Jak tłumaczy prezydent, jeśli zasady nie zostaną zaostrzone, a liczba nowych zakażeń nie spadnie, wysoką cenę za duży wskaźnik zakażeń koronawirusem zapłacą turecka turystyka, handel i edukacja – podaje gazeta „Hurriyet Daily” w swoim elektronicznym wydaniu.

Lockdown oznacza, że firmy mają przejść na pracę z domu, nie dotyczy to jedynie przedsiębiorstw, które z tej zasady zwolni Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Chodzi między innymi o sektor spożywczy i produkcyjny.

CZYTAJ TEŻ: Turcja szczepi turystykę – od kelnera do dyrektora hotelu

Gastronomia może pracować tylko na wynos, supermarkety w niedziele będą zamknięte.

Nie będzie też można podróżować między miastami, chyba że ktoś uzyska specjalne zezwolenie, a transport publiczny ma działać z ograniczeniem do 50 procent miejsc.

Jednocześnie minister turystyki Nuri Ersoy uspokaja, że lockdown nie ma wpływu na ruch turystyczny. – Turyści mogą swobodnie podróżować, odwiedzać muzea i stanowiska archeologiczne. Bycie turystą ma w Turcji swoje zalety – mówił minister w Antalyi, gdzie spotkał się z ministrem kultury i polityki komunikacji Ukrainy Oleksandrem Tkaczenką.

Zgodnie z wcześniejszymi przepisami osoby, które miały rezerwację na przejazd między regionami, mogły podróżować – teraz to się zmieniło, co oznacza, że ich zamówienia są nieważne.

ZOBACZ TEŻ: Grecja: Do 15 maja restrykcje zostają, potem poluzujemy podróżowanie

Do 17 maja nie będą też działać szkoły, a wszystkie egzaminy mają zostać przesunięte.

W kraju szczepienia prowadzone są od 14 stycznia, do tej pory przyjęło je 13,4 miliona osób (pierwsza dawka), 8,4 miliona zostało zaszczepionych dwukrotnie. Programem priorytetowo objęci zostali pracownicy turystyki.

27 kwietnia zanotowano w Turcji 43,3 tysiąca przypadków zarażenia się koronawirusem, 346 osób zmarło. Od wybuchu pandemii na covid-19 zachorowało 4,7 miliona osób, a 39 tysięcy zmarło.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa minister ma ratować izraelską turystykę

Orit Farkash-Hacohen, dotychczas minister ds. strategicznych, została nową szefową resortu izraelskiej turystyki. Jej najważniejszym ...

Sisi wygrywa wybory prezydenckie w Egipcie

Tak jak przewidywano, wstępne wyniki pierwszej tury wyborów wskazują na dużą przewagę obecnie urzędującego ...

Rekordowe wakacje na lotnisku w Jasionce

Podrzeszowskie lotnisko w Jasionce w trakcie dwóch wakacyjnych miesięcy obsłużyło ponad 140 tysięcy pasażerów. ...

Touroperatorzy 2019: Ranking bez ratingów

Jest ranking, nie ma ratingów. Trzy biura schodzą ze sceny. Choć rosną przychody, spadają ...

Węgrzy zbudują muzeum w obozie Kistarcsa

Muzeum i biblioteka powstaną na terenie dawnego obozu dla internowanych z czasów II wojny ...

Minister turystyki Włoch: Lato będzie lepsze, bo z certyfikatem zdrowia

Latem regiony Włoch będą oznaczone kolorami białym i żółtym. To oznacza, że będą prawie ...