Komisja Europejska chce wpuścić turystów spoza Europy

Fot. AFP

Komisja Europejska proponuje zniesienie zakazu wjazdu do Unii mieszkańców państw trzecich. Warunkiem miałby być status zaszczepionych lub przyjazd z kraju z małymi zakażeniami koronawirusem. Ma to otworzyć kontynent na turystów, szczególnie Amerykanów i Brytyjczyków.

W oświadczeniu opublikowanym 3 maja Komisja Europejska „proponuje zezwolenie na podróże nie związane z biznesem, bądź wypadkami losowymi wszystkim podróżnym przybywającym z krajów, w których sytuacja epidemiologiczna została uznana za stabilną i tym, którzy zostali zaszczepieni rekomendowaną dawką preparatu zatwierdzonego w Unii Europejskiej”.

CZYTAJ TEŻ: Parlament Europejski za certyfikatami szczepień

Zarazem KE uznaje, że zasady te mogą być rozszerzone na szczepionki, które wprawdzie w UE nie zostały zatwierdzone, ale znajdują się na liście Światowej Organizacji Zdrowia.

KE proponuje też złagodzenie liczby zakażeń, powyżej których podróże z danego kraju powinny być dozwolone.

Ponieważ jednak obawia się przywleczenia spoza Unii nowych wariantów koronawirusa zastrzega sobie utrzymanie czujności. „Jako środek zaradczy Komisja proponuje nowy hamulec bezpieczeństwa, który należy koordynować na szczeblu Unii i który ograniczyłby ryzyko dostania się takich wariantów do UE. Umożliwi to państwom członkowskim szybkie i tymczasowe ograniczenie do ścisłego minimum wszystkich podróży z krajów dotkniętych katastrofą na czas potrzebny do wprowadzenia odpowiednich środków sanitarnych” – czytamy w komunikacie.

Wcześniej przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska jest gotowa na otwarcie granic w lecie przed zaszczepionymi Amerykanami. Zrobiła to wkrótce po tym, jak turystów z USA zaprosiły na tegoroczny urlop Chorwacja i Grecja. I pod silnym naciskiem krajów żyjących w dużej mierze z turystyki — Hiszpanii, Portugalii, Francji, Malty, Cypru i Włoch.

Propozycja Komisji Europejskiej to tylko sugestia dla krajów członkowskich. Ochrona granic należy bowiem do kompetencji poszczególnych rządów i one same ustalają, jakie decyzje w tej sprawie podejmą. „Czas ożywić w sposób bezpieczny przemysł turystyczny i transgraniczne kontakty. Proponujemy zezwolić na wjazd osobom zaszczepionym i tym przyjeżdżającym z krajów z dobrą sytuacją epidemiczną” – napisała na Twitterze von der Leyen.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grupa Rainbow miała prawie 1,5 miliarda złotych przychodów

Kierownictwo spółki Rainbow Tours SA podsumowało grudzień, a dzięki temu i cały rok 2017. ...

Thomas Cook: Turcja popularniejsza niż Hiszpania

Turcja jest najczęściej wybieranym kierunkiem przez klientów Thomasa Cooka. Przyczynił się do tego między ...

12 czerwca koniec z ukraińskimi wizami do Unii?

12 czerwca Unia Europejska chce znieść wizy dla obywateli Ukrainy – dowiedziało się nieoficjalnie ...

Szybko rośnie liczba gości i nowych hoteli

Z turystycznej bazy noclegowej w Polsce skorzystały w zeszłym roku 32 miliony gości. To ...

Turystyka w dobie wirusa? Firma z Poznania ma pomysł na kampery

Wynajmig.pl wie, jak ominąć gwarne hotele i zatłoczone miejsca. Z pomocą przychodzi ekonomia współdzielenia. ...

Czy państwo zwróci pieniądze za LOT Do Domu?

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się obywatele, którzy pytają o zwrot kosztów biletów ...