Portugalia dla Polaków bez kwarantanny, ale nie bez testu PCR 

Brak kwarantanny nie oznacza braku konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu. Fot. AFP

Portugalia kontynentalna przyjmuje od poniedziałku, 17 maja, turystów z krajów należących do Unii Europejskiej, krajów strefy Schengen i z Wielkiej Brytanii bez poddawania ich kwarantannie.

Jest jednak warunek, że średnia liczba zakażeń koronawirusem jest mniejsza niż 500 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w ostatnich 14 dniach. Polska mieści się w tej grupie – informuje Turismo de Portugal, czyli narodowa organizacja odpowiedzialna za promowanie turystyki portugalskiej.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Wakacje tańsze o setki złotych. Przodują Portugalia, Hiszpania, Malta

Każdy, kto chce udać się do Portugalii kontynentalnej drogą lotniczą musi okazać negatywny wynik testu RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie są zwolnieni z obowiązku testowania sie. Jedynie dzieci do drugiego roku życia nie podlegają temu obowiązkowi.

Negatywny wynik testu jest sprawdzany przed wylotem do Portugalii przez pracowników linii lotniczych – czytamy w komunikacie Turismo de Portugal.

W wypadku podróży na Maderę lub Azory negatywny wynik testu RT-PCR też jest konieczny, ale test można wykonać już po wylądowaniu na wyspach na koszt lokalnego rządu. W takiej sytuacji pasażer musi poczekać na wynik testu w pokoju hotelowym, zazwyczaj jest to kilka do 24 godzin. Nie może go w tym czasie opuszczać.

Na Maderze i Porto Santo osoby w pełni zaszczepione i po upływie okresu 14 dni (dla szczepionek dwudawkowych) lub 28 dni (dla szczepionki jednodawkowej) są zwolnione z obowiązku testowania się. Ozdrowieńcy z ostatnich 90 dni i dzieci do 11 lat również nie muszą wykonywać testu. Z kolei na Azory mogą podróżować bez testu dzieci w wieku do 12 lat.

Turismo de Portugal przypomina też, że dla bezpieczeństwa wszystkich w Portugalii kontynentalnej wciąż obowiązuje konieczność używania maseczek, zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych (z wyjątkiem restauracji i ogródków restauracyjnych) oraz krótsze godziny otwarcia sklepów i usług (zwłaszcza w centrach handlowych). W restauracjach i innych pomieszczeniach przebywać może tylko ograniczona liczba ludzi.

„W Portugalii od ponad roku działa program Clean & Safe, który ma na celu powstrzymać pandemię COVID-19 a także wzmocnić zaufanie do Portugalii jako bezpiecznego kierunku turystycznego. W ramach tego programu przeszkolono już ponad 23 000 osób. Przystąpiło do niego 21 700 portugalskich firm takich jak hotele, restauracje, agencje turystyczne, Rent-A-Car, pola golfowe, muzea. Przy wejściu do tych miejsc znajdziemy charakterystyczną naklejkę Clean & Safe”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair rusza na Ukrainę

Ryanair ogłosił dzisiaj, że uruchomi z Polski cztery połączenia na Ukrainę – do Odessy ...

Harmony Polish Hotels z nowymi władzami

Fundacja Harmony Polish Hotels – konsorcjum marketingowe zrzeszające polskie niezależne hotele, wybrała zarząd siódmej ...

TT Warsaw – Skania jest tuż za rogiem

Z turystycznego punktu widzenia ogromnym atutem Skanii jest jej dostępność. Skania jest tuż za ...

Niemiecka turystyka ma już Centrum Kompetencji

Centrum Kompetencji Turystyki przy ministerstwie gospodarki i energii ma analizować trendy gospodarcze, technologiczne i ...

Już 34 tysiące Polaków wróciły LOT-em do Domu

W ramach trwającej od 15 marca akcji LOT do Domu polski przewoźnik przywiózł do ...

Koronawirus – własny leżak jest bezpieczniejszy

Plażowanie i kąpiele wodne będą o wiele trudniejsze. Trudno bowiem zachować dystans na plaży, ...