Przejścia łączące dwie części Cypru ponownie otwarte

Fot. PAP/EPA

Cypr otworzył dziś zamknięte kilka miesięcy temu z powodu pandemii covid-19, punkty kontrolne. Znowu możliwe jest przemieszczanie się między częścią zamieszkaną przez Greków a częścią zajmowaną przez Turków.

Jak podaje agencja prasowa Reuters, dziewięć punktów kontrolnych wzdłuż 180-kilometrowej linii zawieszenia broni, dzielącej wyspę, zostało ponownie dzisiaj otwarte dla ludności cywilnej. Przed pandemią przez punkty kontrolne codziennie przechodziły tysiące ludzi – do pracy, do rodziny, do znajomych. Korzystali z tego również turyści.

CZYTAJ TEŻ: Cypr: Polska przechodzi do kategorii pomarańczowej, wystarczy jeden test

W podzielonej stolicy wyspy, Nikozji, policja usunęła stalowe barykady, aby przepuścić pieszych. W ostatnich dniach służby komunalne czyściły z chwastów pas ziemi w strefie zdemilitaryzowanej, będącej pod kontrolą Organizacji Narodów Zjednoczonych, służący za przejście między obu częściami wyspy.

Reuters przypomina, że Cypr został podzielony w 1974 roku w wyniku tureckiej inwazji, będącej następstwem sporu etnicznego między ludnością grecką i turecką. Turecka część Cypru jest uznawana za strefę okupowaną. Przejścia graniczne pierwszy raz otwarto w roku 2003.

Zgodnie z nowymi zasadami ludzie przechodzący z jednej części do drugiej muszą okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego, zrobionego w ostatnich 7 dniach.

ZOBACZ TEŻ: Cypr Północny: Bez kwarantanny, ale z elektroniczną opaską

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na tory wracają pociągi i przesyłki konduktorskie

Kilkanaście składów, m.in. do Warszawy, Trójmiasta, Olsztyna, Łodzi, Szczecina i Kołobrzegu, wycofanych z powodu ...

IGHP ma nową szefową na Dolnym Śląsku

Joanna Stypa-Loręc została nową dyrektor regionalną Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego w województwie dolnośląskim. Na ...

PayPal: Płacisz za podróż, to jesteś ubezpieczony

Klienci, którzy za pośrednictwem niemieckiego PayPala zapłacą za usługę turystyczną, otrzymają za darmo ubezpieczenie ...

Rainbow odnowił obowiązkową gwarancję

190 milionów złotych wynosi gwarancja ubezpieczeniowa biura podróży Rainbow, która będzie chronić jego klientów ...

Przybywa członków Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego

O 41 hoteli i 8 dostawców powiększyło się grono członków Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego ...

LOT zawiezie turystów w niedzielę do Bułgarii

9 czerwca przyszłego roku LOT otworzy połączenie z Warszawy do Warny. Będzie to druga ...