Koronawirus SARS-CoV-2, który w grudniu 2019 roku pojawił się w Chinach, w ostatnich kilkunastu dniach – po pojawieniu się ogniska wirusa w północnych Włoszech – dotarł do niemal wszystkich krajów Europy. W Polsce odnotowano dotąd sześć przypadków zachorowania na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2.

CZYTAJ TEŻ: Gut-Mostowy: W poniedziałek narada z branżą turystyczną

Z krajów, które są najpopularniejszymi celami wyjazdów wakacyjnych Polaków koronawirus nie dotarł jeszcze tylko do Turcji. Jest natomiast obecny w Grecji (66 zachorowań), Włoszech (5883 zachorowania, 233 ofiary), Hiszpanii (516 zachorowań, 10 ofiar), Egipcie (48 zachorowań) i w Tunezji (1 zachorowanie).

Łącznie na całym świecie koronawirusa wykryto u 106051 osób, w wyniku zarażenia się zmarło 3097. Największe ogniska wirusa SARS-CoV-2 istnieją dziś w Korei Południowej, Włoszech, Iranie i Chinach.

Uczestnikom sondażu SW Research serwis rp.pl zadał pytanie, czy epidemia ma wpływ na ich plany wakacyjne.

Na tak zadane pytanie 12,4 procent respondentów oświadczyło, że zamierza zrezygnować z zagranicznego wyjazdu.

7,1 procent respondentów ma zamiar wyjechać do kraju, w którym zachorowania spowodowane koronawirusem SARS-CoV-2 są rzadkie.

15,4 procent ankietowanych odpowiada, że wakacje zaplanuje dopiero wtedy, gdy epidemia zostanie opanowana.

33,4 procent respondentów deklaruje, że koronawirus nie wpłynie na ich plany wakacyjne.

Z kolei 31,8 procent ankietowanych nie planowało jeszcze wakacji.

– To kobiety częściej deklarują rezygnacje z wyjazdu zagranicznego niż mężczyźni – komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research. – W grupie 35-49 lat jest najwięcej osób, które zamierzają zrezygnować z wakacji zagranicznych (15 procent), jednocześnie w tej samej grupie jest największy odsetek osób, które twierdzą, że epidemia nie ma wpływu na ich plany dotyczące wakacji (38 procent). Im lepiej respondent jest wykształcony tym częściej odpowiada, że zamierza poczekać z planowaniem wakacji do opanowania epidemii (podstawowe i gimnazjalne 5 procent, a wyższe 17 procent). Częściej to osoby z dochodami powyżej 5000 zł (38% procent) i badani z miast wielkości od 20 tysięcy do 99 tysięcy mieszkańców (38 procent) deklarują, że epidemia koronawirusa nie ma wpływu na ich plany wakacyjne.

ZOBACZ TEŻ: Czas na pakiet ratunkowy dla polskiej turystyki