Dolny Śląsk tropem zabytków techniki

Wystawa zabytkowych pojazdów w Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie
Wystawa zabytkowych pojazdów w Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie
Fot. Pixabay

Dolny Śląsk idzie śladem Górnego Śląska i wytycza własny Szlak Zabytków Techniki.

Umowę w sprawie utworzenia industrialnej trasy turystycznej podpisali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Ta ostatnia będzie koordynować współpracę obiektów zrzeszonych na szlaku.

– Ideą jest promowanie wiedzy o dziedzictwie przemysłowym regionu i wspieranie utrzymywania zabytków techniki na Dolnym Śląsku – mówi prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska Piotr Gerber, wyliczając przy tym kryteria pozwalające na włączenie do szlaku. Wartość zabytkowa obiektu, jego autentyzm, stan zachowania, znaczenie dla rozwoju techniki, wpływ na gospodarkę regionu. Oczywiście ważnym kryterium jest dostępność dla potencjalnych zwiedzających.

CZYTAJ TEŻ: Zawir(us)owanaTurystyka. Dolny Śląsk: To miał być rok rowerów

Wśród 20 obiektów, od których zaczyna się organizacja Dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki, znalazły się między innymi Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, domy tkaczy w Chełmsku Śląskim, Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, Huta Szkła Julia w Piechowicach i Stara Kopalnia Uranu w Kletnie.

Szlak ma także znaczenie praktyczne – pozwoli na stworzenie wspólnej promocji, dzięki czemu koszty jej przygotowania rozłożą się na wiele podmiotów. Umożliwi też wspólne aplikowanie o fundusze unijne.

– Dolny Śląsk przez stulecia odgrywał rolę jednego z wiodących w Europie ośrodków przemysłowych. Szlak Zabytków Techniki powstaje, żeby pomóc tym miejscom w zaprezentowaniu ich potencjału, a jednocześnie przygotować dla zwiedzających atrakcyjną ofertę turystyczną – wyjaśnia marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

ZOBACZ TAKŻE: Dolny Śląsk zachęca do przyjazdu i szykuje vouchery

Zgodnie z zapowiedziami Gerbera, pierwszym dużym wydarzeniem na dolnośląskim szlaku będzie wrześniowy rajd zabytkowych pojazdów na trasie między zrzeszonymi obiektami. Dla załóg, które odwiedzą najwięcej z nich, przewidziano nagrody.

Dolny Śląsk nie jest pierwszy – podobne trasy turystyczne działają już na Górnym Śląsku (Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego) i w Bydgoszczy (Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła). Kilkanaście obiektów oznaczono także w ramach Krakowskiego Szlaku Techniki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Alarm Urbanistyczno-Architektoniczny w Zakopanem

Na wzór Alarmu Smogowego w Zakopanem powstał Alarm Urbanistyczno-Architektoniczny. Ma on powstrzymać wielkopowierzchniowe budownictwo ...

Kanada ma nowe logo. Liczy na wzbudzenie emocji u turystów

Czerwony napis „Canada” wpisany w kształt serca to nowy symbol tego kraju jako kierunku ...

FTI do agentów: Zarabiasz dla nas? Wyjeżdżaj taniej

Ponad milion euro zainwestuje w tym roku niemiecki touroperator FTI w tańsze oferty dla ...

Francja, Japonia, Rosja i Azerbejdżan chcą Expo

Cztery kraje – Francja, Japonia, Rosja i Azerbejdżan – zgłosiły swoje kandydatury do organizacji ...

Radni Zakopanego: Nosal dla narciarzy

Zakopiańscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę zobowiązującą burmistrza do zmiany planu zagospodarowania zboczy Nosala. Dzięki ...

W Bieszczadach obudziły się niedźwiedzie

Tropy co najmniej kilkunastu niedźwiedzi zauważyli w ostatnich dniach leśnicy w Bieszczadach. Przebudzone z ...