Dolny Śląsk tropem zabytków techniki

Wystawa zabytkowych pojazdów w Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie
Wystawa zabytkowych pojazdów w Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie
Fot. Pixabay

Dolny Śląsk idzie śladem Górnego Śląska i wytycza własny Szlak Zabytków Techniki.

Umowę w sprawie utworzenia industrialnej trasy turystycznej podpisali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Ta ostatnia będzie koordynować współpracę obiektów zrzeszonych na szlaku.

– Ideą jest promowanie wiedzy o dziedzictwie przemysłowym regionu i wspieranie utrzymywania zabytków techniki na Dolnym Śląsku – mówi prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska Piotr Gerber, wyliczając przy tym kryteria pozwalające na włączenie do szlaku. Wartość zabytkowa obiektu, jego autentyzm, stan zachowania, znaczenie dla rozwoju techniki, wpływ na gospodarkę regionu. Oczywiście ważnym kryterium jest dostępność dla potencjalnych zwiedzających.

CZYTAJ TEŻ: Zawir(us)owanaTurystyka. Dolny Śląsk: To miał być rok rowerów

Wśród 20 obiektów, od których zaczyna się organizacja Dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki, znalazły się między innymi Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, domy tkaczy w Chełmsku Śląskim, Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, Huta Szkła Julia w Piechowicach i Stara Kopalnia Uranu w Kletnie.

Szlak ma także znaczenie praktyczne – pozwoli na stworzenie wspólnej promocji, dzięki czemu koszty jej przygotowania rozłożą się na wiele podmiotów. Umożliwi też wspólne aplikowanie o fundusze unijne.

– Dolny Śląsk przez stulecia odgrywał rolę jednego z wiodących w Europie ośrodków przemysłowych. Szlak Zabytków Techniki powstaje, żeby pomóc tym miejscom w zaprezentowaniu ich potencjału, a jednocześnie przygotować dla zwiedzających atrakcyjną ofertę turystyczną – wyjaśnia marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

ZOBACZ TAKŻE: Dolny Śląsk zachęca do przyjazdu i szykuje vouchery

Zgodnie z zapowiedziami Gerbera, pierwszym dużym wydarzeniem na dolnośląskim szlaku będzie wrześniowy rajd zabytkowych pojazdów na trasie między zrzeszonymi obiektami. Dla załóg, które odwiedzą najwięcej z nich, przewidziano nagrody.

Dolny Śląsk nie jest pierwszy – podobne trasy turystyczne działają już na Górnym Śląsku (Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego) i w Bydgoszczy (Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła). Kilkanaście obiektów oznaczono także w ramach Krakowskiego Szlaku Techniki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

DER Touristik przejmuje dwie marki Thomasa Cooka

Sieć hoteli Sentido i salony sprzedaży działające pod nazwą Holiday Land – DER Touristik ...

Traveldata: Kolejny rekord obniżek w biurach podróży

O ile ceny wakacyjnych wyjazdów w biurach podróży zastygły i z tygodnia na tydzień ...

„Polska zobacz więcej” już w sprzedaży

Rozpoczęła się sprzedaż usług turystycznych na najbliższy „weekend za pół ceny”. Tym razem weźmie ...

Postojowe dla agentów turystycznych naprawione w Sejmie

Sejm przyjął poprawkę Senatu do tak zwanej antykryzysowej tarczy dla turystyki. Dzięki temu agenci ...

Dubaj wzmacnia turystykę przed Expo 2020

W Dubaju pomysłowość branży turystycznej nie zna granic. W ciągu pięciu lat liczba hoteli ...

POT może przebierać w kandydatach na dyrektorów

67 kandydatów wystartowało w konkursie na dyrektorów Zagranicznych Ośrodków Polskiej Organizacji Turystycznej. Do obsadzenia ...