Gowin: W tym tygodniu odpowiedź na postulaty przemysłu spotkań

Jarosław Gowin zastrzegł, że w budżecie nie ma kolejnych 100 miliardów złotych na pomoc dla cierpiących przez pandemię branż. Fot. MRPiT

Do końca tygodnia przygotujemy rozwiązania dla przemysłu spotkań – zadeklarował wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin podczas spotkania z przedstawicielami tego sektora gospodarki.

Poniedziałkowe spotkanie miało charakter konsultacji. Zabiegali o nie przedsiębiorcy skupieni w Radzie Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Jak relacjonowali uczestnicy narady, wicepremier Jarosław Gowin i wiceminister rozwoju Olga Semeniuk wysłuchali krótkiej prezentacji, pokazującej znaczenie przemysłu spotkań dla gospodarki i zapaść w tej branży wynikającą z pandemii. – Jesteśmy w lokcdownie de facto od marca – mówi podsumowując spotkanie Bartosz Bieszyński, koordynator Rady. – A nadziei i perspektyw na wyjście z tego stanu na razie nie widać. Po prostu brak popytu, zarówno klientów indywidualnych jak i biznesowych.

CZYTAJ TEŻ: Gowin: Będzie precyzyjnie zaplanowana pomoc dla turystyki

– Mówiliśmy premierowi, jak działa nasza branża, że to nie jest zakład fryzjerski czy restauracja, które można z dnia na dzień reaktywować – opowiada Bieszyński. Niejeden przedsiębiorca dałby się dzisiaj pokroić za 60- procentowy przychód w odniesieniu do roku poprzedniego. U nas spadek obrotów to minimum 80 procent. Emocje przedsiębiorców niepewnych przyszłości sięgają szczytu.

Już 20 procent firm eventowych albo już zawiesiło działalność, albo w ogóle się zamknęło.

Firmy eventowe mają więc postulaty, wśród których najważniejsze to dostęp do subwencji z PFR z obniżonym progiem wyznaczającym konieczność zwrotu, odroczenie kredytów i leasingów o kolejne 6 miesięcy, powołanie funduszu na kształt Turystycznego Funduszu Zwrotów, z którego firmy mogłyby pożyczyć pieniądze, żeby oddać zaliczki klientom, ustanowienie rodzaju talonu na usługi przemysłu spotkań, na wzór bonu turystycznego, obniżenie VAT na usługi świadczone przez firmy eventowe czy „poluzowanie funduszu socjalnego”, żeby można było finansować z niego spotkania firmowe. Branża oczekuje też zniesienia składek ZUS i prawa do postojowego do czerwca.

Jak dodaje Rafał Krawczuk z agencji Plej, jarosław Gowin wysłuchał wszystkich głosów
zadeklarował, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przeanalizuje postulaty i „wróci z planem działań, jakie będzie rekomendować rządowi”.
Jednocześnie premier miał powiedzieć, że potrzeby wszystkich branż, które dalej cierpią z powodu pandemii szacuje na około 100 miliardów złotych. Takiej sumy – zastrzegł – w budżecie nie ma.

– Teraz piłka jest po stronie ministerstwa, oczekujemy na propozycje – kończy relację Bieszyński.

Bartosz Bieszyński relacjonował spotkanie z kierownictwem resortu rozwoju na Facebooku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Od czwartku zmieniony warunek wjazdu do Grecji

Dotąd turyści udający się do Grecji musieli wypełnić formularz PLF (Passenger Locator Form) co ...

Port lotniczy Palma de Mallorca

Lotnisko na Majorce zmodernizuje się, ale nie rozbuduje

Aena, firma zarządzająca lotniskiem na Majorce przedstawiła projekt modernizacji portu, która ma kosztować 23 ...

Korea Północna czeka na rosyjskich turystów

Korea Północna pierwszy raz wydała licencję rosyjskiemu biuru podróży. Zaprasza turystów z Rosji, obiecując ...

Zmiany klimatyczne i terroryzm zagrażają turystyce

Skutki zmiany klimatu i zagrożenie zamachami to największe problemy 2020 roku, które mogą odbić ...

Sierpień na Lotnisku Chopina – 66 procent na minusie

W drugim miesiącu wakacji ze stołecznego portu lotniczego odprawiły się 653 tysiące pasażerów, o ...

Nowy port lotniczy na Krymie

Rosyjski rząd i Integral Engeneering Company podpisali umowę o budowie cywilnego lotniska w Balbeku ...