Malediwy: Punkty dla turystów w programie lojalnościowym

Fot. Pixabay

Malediwy jako pierwszy kraj na świecie uruchomiły program lojalnościowy dla turystów. Punkty dostaje się już za samo przekroczenie granicy, a także za noclegi czy udział w zajęciach sportowych i rekreacyjnych. Można je następnie wymienić na zniżki.

Urząd imigracyjny Malediwów (Maldives Immigration) i Ministerstwo Turystyki uruchomiły w styczniu program lojalnościowy dla podróżnych na wzór tych, które mają linie lotnicze i hotele. Jak podkreślają media turystyczne, jest to pierwsza taka inicjatywa na świecie. Malediwy Border Miles, bo tak nazywa się program, ma trzy poziomy: Aida – brązowy, Antara – srebrny i Abaarana – złoty. Nazwy pochodzą z języka dhivehi i są honorowymi tytułami używanymi w dawnych czasach.

Aby je osiągnąć, trzeba zebrać odpowiednio 500, 2000 i 4000 punktów. Przysługują one turystom, którzy spędzą w zarejestrowanym ośrodku turystycznym co najmniej trzy noce. Już za samo przekroczenie granicy dostaje się 50 punktów, za nocleg w hotelu można sobie dopisać 5 punktów, tyle samo idzie na konto, jeśli wykupi się u partnerów programu na przykład rejs po wyspach czy nurkowanie. 30 punktów dostają turyści, którzy przylecą na Malediwy, żeby świętować miesiąc miodowy, rocznicę ślubu czy urodziny, a 10 ci, którzy zjawią się w czasie lokalnych świąt. Z kolei „premię sezonową” w postaci 20 punktów zgarną goście, którzy odwiedzą Malediwy między 1 czerwca a 31 sierpnia.

Zgromadzone punkty można wymieniać na zniżki od 5 do 20 procent między innymi na posiłki w restauracjach, nurkowanie i spa u partnerów programu, „srebrnym” i „złotym” gościom przysługują też ułatwienia przy odprawie na lotnisku.

CZYTAJ TEŻ: Na Malediwy tylko z negatywnym testem PCR

Zarejestrować się można podczas wypełniania obowiązkowego formularza Traveller Health Declaration (deklaracja o stanie zdrowia) przed wyjazdem, wybierając „holiday”, jako cel wizyty.

„Program Maldives Border Miles ma zwiększyć popularność Malediwów i ożywić turystykę” – czytamy w oficjalnym serwisie turystycznym kraju visitmaldives.com.

– To chyba najbardziej innowacyjne przedsięwzięcie krajowej organizacji turystycznej od czasu programu Icelandair Stopover sprzed kilku lat (bezpłatny przystanek na Islandii oferowany pasażerom rejsów transatlantyckich podróżujących do Europy – red.) – ocenia ekspert turystyczny Scott Keyes, cytowany przez CNN. – Większość narodowych organizacji turystycznych skupia się wyłącznie na efekciarskich kampaniach reklamowych z użyciem Photoshopa, kampania Malediwów jest zarówno nowatorska, jaki i wyjątkowa – dodaje.

Malediwy, których gospodarka jest silnie uzależniona od turystyki (około 40 procent PKB), były jednym z pierwszych krajów w Azji, które ponownie otworzyły swoje granice (15 lipca) po wybuchu pandemii. Przed wylotem turyści muszą wypełnić w internecie deklarację zdrowia, a wjeżdżając, okazać negatywny wynik testu PCR.

W 2019 roku wyspiarski kraj odwiedziło rekordowe 1,7 miliona gości, niemal połowa (49 procent) pochodziła z Europy, z kolei najliczniejszą nacją byli Chińczycy (16,7 procent). Władze liczyły, że w tym roku liczba turystów sięgnie 2 milionów, a do 2023 wzrośnie jeszcze do 2,5 miliona.

Wedle statystyk Ministerstwa Turystyki od stycznia do połowy listopada Malediwy odwiedziło 440 tysięcy turystów. W tym roku na pierwsze miejsce pod względem liczebności wysunęli się Rosjanie (12,5 tysiąca). Przedstawiciele branży turystycznej szacowali, że 2020 rok uda się zamknąć wynikiem ponad 800 tysięcy gości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes POT: Więcej nowoczesnej promocji

– W przyszłym roku czekają nas duże zmiany – zwiększamy budżet na promocję o ...

Hilton zamyka hotele w Chinach

Z powodu epidemii koronawirusa amerykański Hilton, największa sieć hotelowa na świecie, zamknęła w Chinach ...

Niewiadomski: Turystyka znalazła gospodarza

– Turystyka nie ma gospodarza traktującego ją jako dziedzinę gospodarki – z takim przesłaniem ...

Bruksela: Zewnętrzne granice UE powinny pozostać zamknięte

Unia Europejska rekomenduje, by jej zewnętrzne granice pozostały zamknięte przez co najmniej dwa kolejne ...

Nowy parking przy wrocławskim lotnisku

Wraz z początkiem sezonu letniego wrocławskie lotnisko oddaje do użytku ponad 350 nowych miejsc ...

Mouzenidis ma nowego przedstawiciela regionalnego

Do zespołu biura podróży Mouzenidis Travel dołączył kolejny przedstawiciel regionalny. Tatiana Ganowska będzie odpowiedzialna ...