– Jestem przekonana, że dzięki otwarciu bułgarskiego urzędu turystycznego w Polsce zacieśnimy współpracę między naszymi krajami – mówi wicepremier i minister turystyki Bułgarii Mariana Nikolowa.
Wicepremier ds. polityki gospodarczej i demograficznej i minister turystyki Bułgarii Mariana Nikolowa przyjechała z oficjalną wizytą do Polski, w czasie której odbyła szereg spotkań i otworzyła w Warszawie przedstawicielstwo do spraw turystyki.
– Jestem przekonana, że dzięki otwarciu bułgarskiego urzędu turystycznego w Polsce nasze kraje zacieśnią współpracę – mówi i dodaje, że to pozwoli prowadzić wspólne projekty i wdrażać nowe inicjatywy. Cytuje ją Ministerstwo Turystyki Bułgarii na swojej stronie internetowej.

W czasie spotkania z sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzejem Gutem-Mostowym, w którym udział wzięli też dyrektor departamentu turystyki w MRPiT Dominik Borek i prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta, podkreślała, jak ważna w obliczu zmagań z pandemią jest współpraca między naszymi krajami.
CZYTAJ TEŻ: Polacy chętnie rezerwują wakacje. Co trzeci planuje urlop w Turcji
Gut-Mostowy przyznaje, że Bułgaria jest lubianym kierunkiem wśród naszych turystów. Głównie przyciąga ich piaszczystymi plażami, zabytkami, kulturą, tradycjami i kuchnią. Swoją popularność zawdzięcza też bezpośrednim lotom. Wiceminister zapewnia, że nasz kraj zrobi wszystko, by zwiększyć popyt na wyjazdy Polaków do Bułgarii, zachęca też Bułgarów do odwiedzania Polski.
W trakcie rozmów z polskimi touroperatorami Nikolowa podkreślała, że Bułgaria chce być postrzegana jako kierunek całoroczny. Kraj oferuje nie tylko wypoczynek na plażach, jest też atrakcyjny dla osób zainteresowanych kulturą i historią, miłośników narciarstwa, golfa i spa. Rozwija również turystykę medyczną, którą można uprawiać dzięki tamtejszym bogactwom naturalnym – wodom termalnym, błotom i leczniczym torfom.

Wicepremier liczy, że turystyka będzie się odradzać dzięki programowi szczepień – w Bułgarii pracownicy sektora mają mieć pierwszeństwo w tym względzie. W tym roku kraj liczy na zielone korytarze oraz na klientów podróżujących własnymi samochodami – ten sposób transportu wybiera teraz wiele osób. Z wniosków linii lotniczych wynika, iż w tym roku odbędzie się 5 i 7 tysięcy lotów z Polski odpowiednio do Warny i Burgas.
Nikolowa zaznacza, że Polska jest jednym z dziesięciu najważniejszych rynków źródłowych dla Bułgarii. W zeszłym roku (dane od stycznia do 20 grudnia 2020 roku) przyjechało tam 85 tysięcy naszych klientów (chodzi o osoby, które spędziły przynajmniej jeden nocleg). Większość wypoczywała nad morzem, część podróżowała służbowo.
Od 29 stycznia do 30 kwietnia osoby, które chcą przyjechać do Bułgarii, muszą okazać negatywny wynik testu na covid-19 wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wyjazdem. Rozporządzenie dotyczy podróżnych z 58 krajów, w tym z Polski.
WARTO: Traveldata: Ceny paliwa w górę, ceny w biurach podróży w dół
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.