Ruszyły targi TT Warsaw. Pod patronatem Itaki

Największa impreza turystyczna, gromadząca 500 wystawców z ponad 50 krajów z 5 kontynentów rozpoczęła się dzisiaj w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jej partnerem jest biuro podróży, obchodzące w tym roku 30 rocznicę istnienia Itaka.

Publikacja: 21.11.2019 13:24

Ruszyły targi TT Warsaw. Pod patronatem Itaki

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

Jak podkreślali uczestniczący w otwarciu imprezy politycy, przedsiębiorcy, działacze, turystyka w Polsce i na świecie przeżywa hossę. W tym roku odwiedzi Polskę być może nawet 21 milionów turystów z zagranicy. Jednocześnie Polacy odbędę 50 milionów podróży krajowych i ponad 3 miliony zagranicznych z biurami podróży.

Turystyka jest ważna

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, w nowym rządzie odpowiedzialna za turystykę, złożyła w liście do uczestników targów deklarację, że będzie dążyć, aby turystyka, której udział w tworzeniu PKB wynosi obecnie 6 procent, wnosiła 10 procent.

Przewodniczący sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki Ireneusz Raś przypomniał, że udział turystyki w gospodarce jest równy wpływowi z rolnictwa. Przeniesienie turystyki do Ministerstwa Rozwoju nazwał „naprawdę dobrą zmianą”. – Mam nadzieję, że sukces turystyki przełoży się na sukces gospodarczy kraju – zakończył.

Głos zabrał też poseł Andrzej Gut-Mostowy, oczekujący na nominację kandydat Zjednoczonej Prawicy na sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, odpowiedzialnego za turystykę. Zasygnalizował konieczność zmiany ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej, ze względu na to, że powstała „w innych warunkach prawnych i otoczeniu gospodarczym”. Podkreślił, że turystyka rozwija się dzięki kreatywności i dynamice prywatnych przedsiębiorców. A decyzję o przesunięciu turystyki do resortu gospodarczego nazwał fundamentalną, bo jak zauważył, chociaż ruch turystyczny rośnie w tempie kilku procent rocznie, wydatki – dwa razy szybciej. Stwierdził też, że ważne jest by przyjrzeć się, jak działa Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rober Andrzejczyk, zwrócił uwagę, że dzisiaj jest światowy dzień życzliwości, a Polacy zostali sklasyfikowani w międzynarodowym rankingu na trzecim miejscu, jako nacja ludzi życzliwych.

Nawiązał do tego prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski, według którego, turyści wyjeżdżający z kraju na zagraniczne wakacje z biurami podróży, są naturalnymi ambasadorami kraju. Promują Polskę i to bezpłatnie, nawiązując znajomości, czasem nawet długoletnie.

Niewiadomski podał przykład Itaki, jako firmy która od 30 lat jest „liderem rozwiązań na rynku turystyki wyjazdowej” czego najlepszym przykładem jest decyzja touroperatora z ostatnich dni o uruchomieniu lotów do Miami.

Członek zarządu LOT Michał Fijoł ogłosił, że w przyszłym roku LOT uruchomi dwa połączenia wakacyjne (tylko od czerwca do września) z Warszawy do Rijeki i do Tirany.

Jak wiemy Polacy uwielbiają podróżować, a Itaka w roku jubileuszu przyjęła hasło „30 lat i jeszcze tyle do odkrycia”. Obiecuję, że będziemy kontynuować przybliżanie Polakom pięknych miejsc na świecie, a zapewniam, że jest ich jeszcze wiele – wiceprezes biura podróży Piotr Henicz. Życzył targom warszawskim i swojej firmie „utrzymania pozycji liderów”.

Włochy, Bułgaria, Turcja – z największymi stoiskami

Pierwszy dzień służy głównie spotkaniom branży turystycznej. Publiczność będzie mogła odwiedzać targi od jutra do soboty.

Wystawcy zaprezentują także narodowe organizacje turystyczne, ambasady, regiony, miasta, województwa i gminy. Jak co roku, ofertę z zakresu bazy noclegowej przedstawią hotele, pensjonaty, apartamenty i ośrodki. Obecni będą przewoźnicy, aquaparki oraz parki tematyczne. Ofertę przedstawią coraz popularniejsze ostatnio sanatoria, uzdrowiska, a także obiekty SPA&Wellness. Zwiedzający mogą zapoznać się z propozycjami z zakresu MICE i turystyki biznesowej. Wśród wystawców zobaczymy turystyczne portale rezerwacyjne, towarzystwa ubezpieczeniowe, dostawcy sieci i programów komputerowych dla hoteli i biur podróży, izby i stowarzyszenia branży turystycznej oraz wydawnictwa branżowe.

Największe stoiska zapewniły sobie Włochy (400 m kw.), Bułgaria (200 m kw.), Turcja (150 m kw. plus 40 m kw. regionu Kusadasi), Gruzja (100 m kw.), Egipt (po 100 m kw.) i Grecja (80 m kw.). Z Polski przyjechali reprezentanci pięciu regionów: Mazowsza, Śląska, Małopolski, Lubelszczyzny i Pomorza Zachodniego, a także liczne pojedyncze gminy, uzdrowiska, organizacje, hotele i atrakcje turystyczne. Zdecydowana większość wystawców jest obecna nie pierwszy raz, ale jest też duża grupa zupełnie nowych, w tym Kazachstan i Liban. Wśród dziesiątków biur podróży z kraju i zagranicy, najbardziej znane, oprócz Itaki, to Prima Holiday, ETI i specjaliści od dalekich wypraw: Logos Travel, Logos Tour i Prestige Tours.

Szkolenia, debaty, spotkania

Podczas szkoleń, dyskusji i prezentacji na 27. Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw podejmowane będą ważne dla branży tematy.

Polska Izba Turystyki i Polski Holding Hotelowy zorganizują debatę „Współpraca branży turystycznej i hotelarskiej” na temat działania systemów rezerwacyjnych i banków miejsc hotelowych oraz promocji turystycznej. Podjęta zostanie też kwestia problemów jakie napotykają inwestorzy i przedsiębiorcy. Z kolei podczas seminarium „Markowe produkty turystyki wiejskiej”, organizowanym na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej i Lokalną Organizację Turystyczną Kraina Lessowych Wąwozów w ramach Kampanii „Odpoczywaj na wsi”, poruszana będzie tematyka zarządzania terytorialnymi markami turystycznymi, wdrażania marki regionalnej dla wyrobów, produktów i usług. Ponadto eksperci przybliżą cechy markowego produktu, opowiedzą o dobrych praktykach w zarządzaniu marką w turystyce wiejskiej i o trendach konsumenckich. W roli prelegentów wystąpią przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, wyższych uczelni i serwisów branżowych.

Portal Nocowanie.pl poprowadzi warsztaty dla właścicieli obiektów noclegowych i osób zajmujących się w nich marketingiem i sprzedażą. Podczas szkolenia będzie można dowiedzieć się, jak „tworzyć personę, czyli profil idealnego klienta, jak wyznaczać grupy docelowe i jakimi kanałami komunikować się z turystami”. Ponadto wyjaśnione zostaną schematy onlinowego wyszukiwania przez klientów noclegów, a uczestnicy poznają zasady reagowania na opinie w internecie.

Na szkolenie „E-wizy do Petersburga. E-wiza czy visa free?” zaprasza touroperatorów portal PrzezMorze.pl, a podczas prezentacji „Jak zwiększyć lojalność klientów. Wsparcie dla ciebie oraz twojego klienta” zorganizowanej przez firmę Delayfix omawiane będą kwestie rekompensat za opóźnione lub odwołane rejsy.

Jak poprawić kompetencje swoje i swoich pracowników i skorzystać z osiemdziesięcioprocentowych refundacji kosztów szkolenia ze środków Unii Europejskiej? Na to pytanie odpowiedzą podczas prezentacji Kadry Turystyki.

Dla ciekawych

Prezentacje przygotowały też przedstawicielstwa krajów. I tak potencjał turystyczny Republiki Białorusi przedstawi uczestnikom targów nardowoa organizacja turystyczne tego kraju. Z kolei Ministerstwo Turystyki Republiki Dominikańskiej przygotowało warsztaty „Odkryj z nami Republikę Dominikańską”.

Tradycyjnie w sobotę w Strefie Podróżników będzie też można posłuchać znanych globtroterów: Aleksandra Doby, Ewy Chojnowskiej-Lesiak („Szpilki w plecaku”), Doroty i Jarosława Kowalskich („Szalone walizki”), Tomasza Habdasa („W szczytowej formie”), Moniki Ścibor i Pawła Wacha (Grupa „Soliści”), Jakuba Juszczyńskiego, Jacka Jasińskiego i Tomasza Ilnickiego. Gościem Targów będzie również Aleksiej Ananienko – nurek, ostatni żyjący uczestnik akcji ratowniczej po katastrofie elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.
Każdy odwiedzający TT Warsaw może także wziąć udział w konkursie przygotowanym przez Itakę i MT Targi Polska. Nagrodę w nim stanowią dwuosobowe wczasy na Malediwach.

Wstęp na targi jest bezpłatny. Targi odbywają się w Pałacu Kultury i Nauki, a potrwają do soboty, 23 listopada.

Skąd przyjechali wystawcy

Albania, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Cypr Północny, Czarnogóra, Czechy, Dominikana, Egipt, Etiopia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Indonezja, Iran, Izrael, Kazachstan, Kuba, Litwa, Macedonia Północna, Malta, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Palestyna, Peru, Polska, Portugalia, Rosja, RPA, Rumunia, Serbia, Słowacja, Sri Lanka, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Ukraina, Uganda, Węgry, Wietnam, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Jak podkreślali uczestniczący w otwarciu imprezy politycy, przedsiębiorcy, działacze, turystyka w Polsce i na świecie przeżywa hossę. W tym roku odwiedzi Polskę być może nawet 21 milionów turystów z zagranicy. Jednocześnie Polacy odbędę 50 milionów podróży krajowych i ponad 3 miliony zagranicznych z biurami podróży.

Turystyka jest ważna

Pozostało 95% artykułu
Popularne Trendy
Badanie. 60 procent Polaków nie planuje wyjazdu na majówkę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Popularne Trendy
Nowy rok - nowy rekord Polaków w Chorwacji. „Między nami są dobre wibracje”
Popularne Trendy
Polacy mają plany na majówkę. Polska wygrywa z zagranicą, a góry z morzem
Popularne Trendy
Hiszpania: Zapytamy mieszkańców, co myślą o turystach
Popularne Trendy
Ekspert: Za dużo mieszkań turystycznych w Hiszpanii. To wymyka się spod kontroli