Konkurs na prezesa POT – dziś odwołanie, dziś poszukiwanie

Do czasu wyłonienia w konkursie nowego prezesa POT-em pokieruje wiceprezes Anna Salamończyk-Mochel.

Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii ogłosił dzisiaj konkurs na prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Kilka godzin wcześniej odwołał z tego stanowiska Roberta Andrzejczyka.

Po odwołaniu urzędującego prezesa ze skutkiem natychmiastowym kierowanie Polską Organizacją Turystyczną wicepremier i minister Jarosław Gowin powierzył wiceprezes POT Annie Salamończyk-Mochel. Salamończyk-Mochel, była dyrektor biura poselskiego Jarosława Gowina, weszła w skład kierownictwa organizacji w lipcu. Odpowiada w POT za wdrożenie procedur wymaganych przez ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Podlega jej nowo tworzony do tego zadania oddział zamiejscowy POT w Wieliczce.

CZYTAJ TEŻ: Arkadiusz Opoń kandydatem na wiceprezesa POT

Kandydaci na nowego prezesa POT mają czas na złożenie swoich aplikacji do 26 października. Warunki jakie musi spełniać kandydat to wykształcenie wyższe potwierdzone tytułem magistra lub równorzędnym, kompetencje kierownicze, co najmniej sześcioletni staż pracy (w tym co najmniej trzy lata na stanowisku kierowniczym), a także „wykształcenie i wiedza z zakresu spraw należących do właściwości Polskiej Organizacji Turystycznej”. Ogłoszenie nie wspomina nic o znajomości języków obcych.

Co czeka kandydata? Kilkuetapowy proces naboru, prowadzony przez zespół powołany przez ministra.

Etap I polega na przeanalizowaniu złożonych przez kandydatów dokumentów pod względem spełnienia wymogów formalnych. Kandydaci, którzy spełniają wymogi formalne zostaną zakwalifikowani do II etapu naboru.

Etap II to sprawdzian kompetencji kierowniczych. Podczas rozmowy z zespołem ministerialnym kandydat może zostać poproszony również o prezentację przygotowanej na potrzeby naboru koncepcji zarządzania Polską Organizacją Turystyczną. Kandydaci, którzy nie osiągną pozytywnego wyniku sprawdzianu kompetencji kierowniczych nie podlegają dalszej ocenie.

Etap III – w tym etapie odbywa się sprawdzian wiedzy w formie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli do tego etpu zakwalifikuje się  więcej niż dziesięciu kandydatów, zespół może poprosić kandydatów o wypełnienie testu w formie pisemnej lub odpowiedzenia na pytania otwarte. Wtedy rozmowa kwalifikacyjna zostanie przeprowadzona z trzema kandydatami, którzy w części pisemnej wypadną najlepiej.

Etap IV polega na przedstawieniu przez zespół trzech kandydatur ministrowi. Ostateczna decyzja, kogo wybierze, należy wyłącznie do niego.

Do tej pory konkursy na prezesa POT, w całej 20-letniej historii tej agendy państwowej, wygrywali – z wyjątkiem Wojciecha Fedyka, prezesa od marca do listopada 2016 roku – kandydaci związani z partią lub koalicją rządzącą.

ZOBACZ TEŻ: Bańka: Robert Andrzejczyk moim kandydatem na prezesa POT

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chińczycy zaczęli kupować wycieczki

Najpierw problemem był nadmiar pracy, teraz wyzwaniem jest odbudowa zaufania klientów biur podróży – ...

Grecja wystawia plaże na aukcjach

O 50 procent wyższe ceny, niż początkowo ustalone, uzyskuje greckie Ministerstwo Finansów za wynajmowanie ...

Więcej turystów w Egipcie, wyższe ceny w hotelach

W ciągu roku ceny pokojów w hotelach w Egipcie wzrosły od 30 do 35 ...

Wizz Air poleci z Katowic do Ejlatu

Z końcem października Wizz Air uruchomi zimowe połączenie z Katowic do Ejlatu w Izraelu ...

Coraz tańsze pięć gwiazdek

W obiektach pięciogwiazdkowych hotelowa doba staniała w sierpniu o 2,25 procent, porównuje rok do ...

Z trzecim września nowy rozkład jazdy PKP

W niedzielę trzeciego września wejdzie w życie korekta kolejowego rozkładu jazdy. Będzie obowiązywała do ...