Bułgaria: Darmowe leżaki się sprawdziły – w tym roku powtarzamy akcję

Fot. Pixabay

Już w zeszłym roku turyści mogli w niektórych miejscowościach korzystać z parasoli i leżaków na plaży za darmo. Ponieważ projekt się sprawdził, w tym roku będzie kontynuowany.

Branża turystyczna w Bułgarii już przygotowuje się do sezonu letniego, który rozpocząć się ma 1 maja. Ministerstwo Turystyki Bułgarii obserwuje, czy wszystko przebiega w zgodzie z zasadami sanitarnymi. Jak mówi wicepremier i minister turystyki tego kraju Mariana Nikolowa, także w tym roku leżaki i parasole na plażach mają być bezpłatne – podaje resort w informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej. Stosowne poprawki do przepisów o rozwoju regionu Morza Czarnego już zostały przygotowane. Wkrótce zostaną wdrożone.

CZYTAJ TEŻ: W przyszłym roku Bułgaria liczy na Bułgarów

Na stronie resortu znajduje się mapka z zaznaczonymi plażami w Bułgarii i cenami wynajmu leżaków i parasoli. Podane kwoty obowiązywały w zeszłym roku, na nadchodzący sezon dopiero będą zaktualizowane. W niektórych miejscowościach za leżaki i parasole nie trzeba było płacić, w innych ceny zostały obniżone, zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami ministerstwa o co najmniej 50 procent wobec 2019 roku. W zamian firmy je wynajmujące płaciły mniej za dzierżawę plaż.

Minister spodziewa się, że w każdej chwili urzędy odpowiedzialne za zdrowie publiczne ogłoszą, na jakich zasadach obcokrajowcy będą wjeżdżać latem do Bułgarii, ale dodaje, że w tym roku branża liczy głównie na turystów krajowych. Jej zdaniem to, jakie warunki będą musieli spełnić goście z zagranicy, będzie regulować zielone zaświadczenie cyfrowe, które ma być dokumentem uznawanym przez kraje unijne. Chodzi o tak zwany paszport szczepień – będą w nim zapisane informacje o przyjętej szczepionce na covid-19 (pełnej dawce), status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu na koronawirusa. Dokument ma być gotowy przed latem, prawdopodobnie do końca czerwca i będzie wydawany bezpłatnie mieszkańcom państw wspólnoty.

ZOBACZ TAKŻE: Bułgaria w Warszawie. Uroczyste otwarcie przedstawicielstwa turystycznego

Polska branża turystyczna liczy przede wszystkim na to, że zniesiony będzie obowiązek przedstawiania negatywnego wyniku testu PCR przy wjeździe do kraju. Jak mówią touroperatorzy, koszty jego wykonania w stosunku do ceny pakietu wyjazdowego są zbyt wysokie, a to może drastycznie obniżyć sprzedaż oferty do tego kraju.

W zeszłym roku w Bułgarii z zakwaterowania w legalnie działających obiektach skorzystało 4,5 miliona gości, z czego 1,2 miliona z zagranicy. Z Polski do kraju przyjechało około 85 tysięcy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Anex Tour przejął dwa biura podróży Thomasa Cooka

Öger Tours i Bucher Reisen to dwie marki touroperatorskie niemieckiego Thomasa Cooka, które właśnie ...

Gminy górskie: Zaostrzymy reżim sanitarny, ale dajcie nam pracować

– Dajcie nam pracować, nasze firmy i miejscowości umierają bez turystów – apelują do ...

Na Santorini tylko z biletem wstępu?

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju proponuje wprowadzenie biletów na Santorini i ograniczenie liczby pasażerów ...

W biurach podróży Egipt najtańszy

Bohaterem minionego tygodnia w biurach podróży była Grecja. Mimo pewnego zastoju udało jej się ...

Trójmiasto – 13 milionów złotych na szlaki

Ponad 78 km szlaków turystycznych zostanie zmodernizowanych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie ...

Hotelarze znad morza proszą rząd o ratunek

Zawieszenie lub wręcz umorzenie danin, składek i rat kredytów, tylko to może nas uratować ...