Z wodą i laptopem na pokład samolotu

Bloomberg

American Airlines i Amerykański Urząd Bezpieczeństwa Transportu (TSA) testują nowy skaner lotniskowy wysokiej rozdzielczości, który pozwoli podróżnym zachować płyny i laptop w bagażu podręcznym

Nowy skaner CT, czyli tomograf komputerowy, jest testowany w ramach pilotażowego projektu na jednej ścieżce odpraw na międzynarodowym lotnisku w Phoenix w Arizonie. Może okazać się rozwiązaniem pozwalającym unikać dodatkowych działań zabezpieczających. Jeszcze w czerwcu podobne testy mają być przeprowadzone na lotnisku w Bostonie.

Urządzenie wyprodukowała firma L3 Technologies. Ale w tym roku sprawdzane będą też aparaty produkcji Analogic i Integrated Defense & Security Solutions wykorzystujące do tego samego promienie rentgenowskie.

W końcu mijającego tygodnia odbyło się na Malcie sympozjum przedstawicieli amerykańskiego  i europejskich resortów bezpieczeństwa, poświęcone omówieniu nowych działań, które mogłyby zapobiec rozszerzeniu przez rząd federalny zakazu wnoszenia na pokład laptopów. Na razie zakaz obowiązuje na 10 lotniskach, głównie Bliskiego Wschodu.

Szef amerykańskiego resortu bezpieczeństwa wewnętrznego, John Kelly, poinformował wcześniej grupę kongresmenów, że chciałby objąć takim zakazem także 71 lotnisk w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Przedstawiciel europejskiego transportu lotniczego poinformował kilka dni temu, że Amerykanie zasugerowali rożne usprawnienia, m.in. system wykrywania śladów materiałów wybuchowych, zaostrzone kontrole pracowników lotnisk i dodatkowe psy do wykrywania niebezpiecznych środków.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wieża Eiffla strajkuje, turyści odchodzą z kwitkiem

Personel wieży Eiffla strajkuje. Nie zgada się na nowy system rezerwowania wejść i kierowania ...

Ile zyskasz, kupując wycieczkę z wyprzedzeniem?

Grecja o 656 złotych, Turcja o 599 złotych, Bułgaria o 517 złotych, Hiszpania o ...

Betlej: Za mało ekonomii w turystyce

Dokładniejsze śledzenie procesów ekonomicznych i społecznych pozwoliłoby branży touroperatorskiej lepiej przewidywać koniunkturę na zagraniczne ...

Grecos podnosi gwarancję

Z 60 milionów do 63 milionów, a potem jeszcze do 72 milionów złotych wzrośnie ...

Agroturystyka nie jest działalnością rolniczą

Świadczenie usług polegających na wynajmie pokoi dla letników w gospodarstwie wiejskim i na wyżywieniu ...

Wygrał konkurs, zostanie reporterem na promie

Przez najbliższy rok Cezary Szproch z Warszawy będzie pływał na pokładzie TT-Line i dokumentował ...