Z wodą i laptopem na pokład samolotu

Bloomberg

American Airlines i Amerykański Urząd Bezpieczeństwa Transportu (TSA) testują nowy skaner lotniskowy wysokiej rozdzielczości, który pozwoli podróżnym zachować płyny i laptop w bagażu podręcznym

Nowy skaner CT, czyli tomograf komputerowy, jest testowany w ramach pilotażowego projektu na jednej ścieżce odpraw na międzynarodowym lotnisku w Phoenix w Arizonie. Może okazać się rozwiązaniem pozwalającym unikać dodatkowych działań zabezpieczających. Jeszcze w czerwcu podobne testy mają być przeprowadzone na lotnisku w Bostonie.

Urządzenie wyprodukowała firma L3 Technologies. Ale w tym roku sprawdzane będą też aparaty produkcji Analogic i Integrated Defense & Security Solutions wykorzystujące do tego samego promienie rentgenowskie.

W końcu mijającego tygodnia odbyło się na Malcie sympozjum przedstawicieli amerykańskiego  i europejskich resortów bezpieczeństwa, poświęcone omówieniu nowych działań, które mogłyby zapobiec rozszerzeniu przez rząd federalny zakazu wnoszenia na pokład laptopów. Na razie zakaz obowiązuje na 10 lotniskach, głównie Bliskiego Wschodu.

Szef amerykańskiego resortu bezpieczeństwa wewnętrznego, John Kelly, poinformował wcześniej grupę kongresmenów, że chciałby objąć takim zakazem także 71 lotnisk w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Przedstawiciel europejskiego transportu lotniczego poinformował kilka dni temu, że Amerykanie zasugerowali rożne usprawnienia, m.in. system wykrywania śladów materiałów wybuchowych, zaostrzone kontrole pracowników lotnisk i dodatkowe psy do wykrywania niebezpiecznych środków.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska w pierwszej 20. rankingu ICCA

7 maja Międzynarodowe Stowarzyszenie Konferencji i Kongresów opublikowało ranking w którym Polska uplasowała się ...

500 pierwszych firm jest już w systemie bonów turystycznych

W systemie teleinformatycznym przygotowanym przez ZUS na potrzeby dystrybucji bonów turystycznych zarejestrowały się już ...

Grecos: Trzy greckie wyspy opanowane przez Polaków

Zakintos, Korfu i Kefalonia to wyspy, na których Polacy stanowią duży odsetek turystów – ...

Linie znad Zatoki Perskiej dostają zadyszki

Etihad Airways i Emirates Airlines, dwie z trzech najważniejszych linii lotniczych znad Zatoki Perskiej, ...

ITB: Prima Holiday zapowiada podwojenie biznesu

Więcej miejsc w hotelach w Turcji, Bułgarii i Albanii. Nowe kierunki na przyszły sezon ...

W biurach podróży ceny nabrały przyspieszenia

Zakintos, Warna, Chania, Monastyr, Saloniki – to kierunki, których średnia cena wzrosła w minionym ...