Z wodą i laptopem na pokład samolotu

Bloomberg

American Airlines i Amerykański Urząd Bezpieczeństwa Transportu (TSA) testują nowy skaner lotniskowy wysokiej rozdzielczości, który pozwoli podróżnym zachować płyny i laptop w bagażu podręcznym

Nowy skaner CT, czyli tomograf komputerowy, jest testowany w ramach pilotażowego projektu na jednej ścieżce odpraw na międzynarodowym lotnisku w Phoenix w Arizonie. Może okazać się rozwiązaniem pozwalającym unikać dodatkowych działań zabezpieczających. Jeszcze w czerwcu podobne testy mają być przeprowadzone na lotnisku w Bostonie.

Urządzenie wyprodukowała firma L3 Technologies. Ale w tym roku sprawdzane będą też aparaty produkcji Analogic i Integrated Defense & Security Solutions wykorzystujące do tego samego promienie rentgenowskie.

W końcu mijającego tygodnia odbyło się na Malcie sympozjum przedstawicieli amerykańskiego  i europejskich resortów bezpieczeństwa, poświęcone omówieniu nowych działań, które mogłyby zapobiec rozszerzeniu przez rząd federalny zakazu wnoszenia na pokład laptopów. Na razie zakaz obowiązuje na 10 lotniskach, głównie Bliskiego Wschodu.

Szef amerykańskiego resortu bezpieczeństwa wewnętrznego, John Kelly, poinformował wcześniej grupę kongresmenów, że chciałby objąć takim zakazem także 71 lotnisk w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Przedstawiciel europejskiego transportu lotniczego poinformował kilka dni temu, że Amerykanie zasugerowali rożne usprawnienia, m.in. system wykrywania śladów materiałów wybuchowych, zaostrzone kontrole pracowników lotnisk i dodatkowe psy do wykrywania niebezpiecznych środków.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Egzotyka tania niesłychanie

Izrael lub Jordania za 1400 złotych, Dubaj za 2000 złotych, Kenia za 3000 złotych, ...

Pięć firm rządzi greckim niebem

Dwóch touroperatorów i trzy linie lotnicze dominują na greckim rynku turystycznym w segmencie lotniczym ...

Pół roku po pożarze Notre Dame są wreszcie pieniądze

Darczyńcy, którzy obiecywali złote góry na odbudowę Notre Dame a potem zamilkli, wreszcie zaczynają ...

Novotel Warszawa Centrum przyciąga więcej gości

O 14 tysięcy urosła – rok do roku – liczba gości w hotelu Novotel ...

Cook: To był świetny rok

Nieco ponad 9 miliardów funtów przychodu, 330 milionów funtów zysku operacyjnego i 12 milionów ...

PKL: Czyste Tatry to obowiązek każdego turysty

Wędrując Tatrach, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jedną z nich jest zabieranie ze sobą ...