Święta Bożego Narodzenia – jak odkryć magię świąt?

Od listopada półki sklepowe uginają się pod ciężarem świątecznych dekoracji i prezentów. Reklamy telewizyjne nawołują do sprzątania, gotowania, brania pożyczek i tworzenia za wszelką cenę klimatu sprzyjającego radosnemu wypoczywaniu. A naprawdę jest tak, że w codziennym pędzie z domu do pracy, z pracy na zakupy, do urzędu, po dzieci do przedszkola, sprzątanie, gotowanie i kupowanie staje się kolejnym wyzwaniem, przez które na celebrowanie świąt nie pozostaje już wiele czasu i siły. Sednem świąt powinien być wypoczynek i beztroskie spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Dopiero takie będą faktycznie magiczne.

Święta muszą być białe!

Klimat od wielu lat wyraźnie się ociepla. Na nizinnych terenach Polski czy nad morzem na śnieg w święta Bożego Narodzenia od wielu lat trudno liczyć. Opady śniegu i mróz pojawiają się na dłużej, zwykle dopiero w styczniu czy lutym, a grudzień często bywa deszczowy. Jednak są miejsca, które nawet wtedy pokrywają się białym puchem. To polskie góry, między innymi Beskidy. To w Beskidzie Sądeckim panuje klimat umiarkowany górski, który charakteryzuje się zmiennością pogody, długimi zimami, trwającymi od listopada do kwietnia oraz znacznymi opadami śniegu. Niektóre miejscowości, szczególnie osłonięta od północy Krynica-Zdrój, są jednocześnie bardzo nasłonecznione, dzięki czemu przypominają nawet miejscowości podalpejskie.

 

 

Święta Bożego Narodzenia muszą być białe (fot. Hotel Czarny Potok)

 

Bo chociaż leży w nich śnieg, to panuje przyjemna aura, idealna do zwiedzania, jazdy na nartach i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Krynica-Zdrój w Boże Narodzenia wygląda zwykle jak kraina z najpiękniejszych baśni, a jej miłośnicy zachęcają, by odwiedzać ją właśnie wtedy, kiedy w uzdrowisku, na deptakach i w parkach jest wiele dużo śniegu. Pobyt w górach w czasie Bożego Narodzenia to szansa na spędzenie prawdziwie białych świąt! I nawet jeśli wyjątkowo z chmur nie posypie białym puchem, jest szansa, że wszelkie braki nadrobią śnieżne armatki.

Boże Narodzenie w rodzinnym gronie, ale gdzie?

Przyjęło się, że dzielenie się opłatkiem i prezentami bez towarzystwa wielu bliskich: rodziców, wnuków, babć, wujków i kuzynów jest sprzeczne z wizją świąt z prawdziwego zdarzenia. To dlatego świąteczne spotkania pod choinką i przy wigilijnym stole muszą odbywać się w gronie najbliższych. Często jednak to na jedną osobę, zwykle seniorkę rodu spada obowiązek przygotowań przygotowania domu i stołów na wizytę gości. To zwykle duże obciążenie, które wiąże się z kilkudniowymi porządkami, godzinami spędzonymi w kuchni, ze stresem i zmęczeniem. Wspólne świętowanie Bożego Narodzenia można jednak przenieść do domu młodszego pokolenia. Można też wyjechać z całą rodziną na krótki urlop.

 Spędź święta w rodzinnym gronie w hotelu w górach (fot. Hotel Czarny Potok)

 

Spędzenie świąt poza domem przyniesie wiele radości i odciąży osoby, które zwykle brały na siebie obowiązek przygotowania świąt. Pozwala na beztroskie cieszenie się kilkoma dniami wolnymi poza domem, a jednak z najbliższymi i z poszanowaniem polskiej tradycji: obok przystrojonej choinki, smakując typowych świątecznych dań, ze śpiewaniem kolęd i długimi rozmowami przy stole. Wczasy świąteczne na Boże Narodzenie pozwolą na naładowanie życiowych akumulatorów oraz zmobilizują do zimowych aktywności: spacerów po zaśnieżonych szlakach czy jazdy na nartach.

Odkryj wspaniały górski klimat

Puszysty śnieg, białe wzgórza, zapach sosen, górska architektura i wspaniała kuchnia. Nic dziwnego, że największe górskie miejscowości w okresie świątecznym zapełniają się turystami z całego kraju. W górach święta cieszą dużo bardziej, bo chociaż jak wszędzie, ulice przystrojone są światełkami, na każdym kroku stoją wielobarwne choinki i w każdym sklepiku można kupić upominki dla bliskich, to jednak śnieg jest właściwie gwarantowany, a godziny spędzone na jeździe na nartach i przepyszne dania podawane w lokalnych restauracjach poprawiają nastrój i pozwalają zapomnieć o troskach. Nie da się ukryć, że w grudniu ulice najpopularniejszych miast w polskich górach zapełniają się turystami, w szczególności w Zakopanem i okolicach. Osoby, którym nie w smak przeciskanie się przez tłumy na zakopiańskich Krupówkach, nie muszą jednak rezygnować z urlopu. Wystarczy nieco zmienić kierunek. We wspomnianej już Krynicy-Zdrój klimat świąt jest równie wyczuwalny, ale gwar na głównych ulicach miasta jest mniej uciążliwy. Krynica to prawdziwa miejscowość górska, z licznymi trasami zjazdowymi dla wytrawnych narciarzy oraz dla osób początkujących, to kolej z koleją gondolową na Jaworzynę, z licznymi karczmami, barami i góralskimi restauracjami. Do tego Krynica jest uzdrowiskiem, dlatego nie brakuje w niej gabinetów SPA czy krytych pływalni, pijalni wód. Na atrakcje mogą liczyć też osoby młode, które świetnie czują się w nocnych klubach, a także rodziny z dziećmi, dla których atrakcją mogą być spacery. O prawdziwie górski klimat dbają także hotelarze, którzy właśnie w Boże Narodzenie pracują ciężko, by zapewnić gościom jak najlepszy wypoczynek i niezapomniane święta.

Oferty świąteczne na Boże Narodzenie w hotelu

Pobyt w górskim hotelu w czasie Bożego Narodzenia to przede wszystkim pewność, że na stole będzie zawsze pełna gama świątecznych potraw i że w rodzinnym gronie oraz z innymi miłośnikami gór miną one spokojnie i radośnie. Hotel Czarny Potok w Krynicy-Zdrój to luksusowy ośrodek, który od lat z sukcesem organizuje święta dla gości z całego kraju. Mieszkańcy ośrodka mogą liczyć na prawdziwą atmosferę świąt: przystrojone choinki, aromat wigilijnych dań, słodkich pierników oraz suszonych owoców. Nie brakuje także tradycyjnych kolęd oraz warsztatów śpiewu dla dzieci. W hotelu wypocznie każdy, kto do tej pory kojarzył święta głównie z pracą i gotowaniem. Może to robić w dowolny, wybrany przez siebie sposób: spacerując po okolicy, jeżdżąc na nartach, oddając się zabiegom w strefie SPA, czy korzystając z atrakcji strefy Aqua i Fitness, w której funkcjonują między innymi Łaźnie Zdrojowe. Ceny pakietów świątecznych pozwalają na zebranie ze sobą na święta w górach nawet licznej rodziny i na spędzenie z nią beztroskich bożonarodzeniowych wczasów.

Mogą Ci się również spodobać

Z Wrocławia do Bari już nie tylko latem

Z początkiem lutego do rozkładu lotów wrocławskiego lotniska wraca Bari. Będzie to szóste włoskie ...

Bańka: Moim zastępcą będzie parlamentarzysta

Ministerstwo Sportu i Turystyki opuści niedługo sekretarz stanu Jarosław Stawiarski. Od kilku miesięcy był ...

Betlej: Touroperatorzy, trzymajcie kciuki za Merkel

Polscy touroperatorzy powinni trzymać kciuki za Angelę Merkel i Jeana-Claude’a Junckera, żeby pozostali na ...

Zakopane kupi dawną siedzibę Gestapo

Za 12 milionów złotych Urząd Miasta Zakopane kupi od prywatnego właściciela dawną siedzibę Gestapo ...

Pies też pasażer, odszkodowanie za opóźniony lot mu się należy

Choć może to zabrzmieć jak żart, pies dostał rekompensatę za odwołany lot. Okazuje się, ...

Polacy nie chcą prywatyzacji drogi na Monte Cassino

Związek Polaków we Włoszech w petycji apeluje do burmistrza miasta Cassino, aby odrzucił wniosek ...