Polskie Koleje Linowe: droga na szczyt

Z czym kojarzą się Polskie Koleje Linowe? Z najwyżej położonymi w Polsce restauracją, plażą i festiwalem muzycznym? A może z autorską marką ubrań i gadżetów? Jeśli na myśl przychodzi wyłącznie podróż na szczyt góry i z powrotem, to należy zweryfikować ten pogląd

Historia PKL liczy ponad 80 lat. Zaczęło się od projektu kolei linowej na Kasprowy Wierch. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był inż. Aleksander Bobkowski, ówczesny wiceminister komunikacji i działacz narciarski. W 1935 r. powołano do życia spółkę Towarzystwo Budowy i Eksploatacji Kolei Linowej Zakopane – Kasprowy Wierch. W tym samym roku ruszyła budowa. 

Do realizacji planu zaangażowano około tysiąca ludzi. Materiały w najwyższe partie gór musiano wnosić ręcznie, a w okresie zimowym doskwierały dotkliwe mrozy. Mimo tych trudności budowę ukończono w zaledwie 227 dni. Pierwszy wagon na szczyt Kasprowego Wierchu wjechał 15 marca 1936 roku.

Obecnie PKL przewozi turystów również na Gubałówkę, Palenicę, Górę Żar, Jaworzynę Krynicką, Górę Parkową i Mosorny Groń. Myli się jednak ten kto myśli, że spółka zajmuje się wyłącznie transportem. Zgodnie z nową strategią rozwoju odgrywa rolę kompleksowego operatora turystycznego: zapewnia klientom szereg atrakcji i możliwości relaksu o każdej porze roku.

Mosorny Groń Zawoja

 

W naszych ośrodkach każdy znajdzie coś dla siebie i swojej rodziny – mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu Polskich Kolei Linowych. Gdy ktoś wjedzie na Kasprowy Wierch, może zwiedzić szczyt albo podziwiać widoki siedząc przy filiżance aromatycznej kawy w restauracji Poziom 1959. Gubałówka latem przyciąga np. plażą z leżakami, zjeżdżalnią grawitacyjną czy imprezami cyklicznymi. Bez względu na to, czy turysta przyjedzie zimą czy latem, może liczyć na mile spędzony czas.

Każdy z ośrodków spółki ma swój unikalny klimat, rozmaite atrakcje i stanowi markę samą w sobie. Warto odwiedzić Kasprowy Wierch i wstąpić do wspomnianego Poziomu 1959, gdyż jest to najwyżej położona restauracja w Polsce. Tuż obok znajdziemy sklep oferujący m.in. tematyczną odzież i pamiątki, które odznaczają się nowoczesnym designem i wysoką jakością, a pochodzą wyłącznie od polskich projektantów i producentów.

Ciekawą propozycją jest Gubałówka, gdzie Polskie Koleje Linowe organizują festiwal muzyczny Hej Fest uznany za jeden z sześciu najbardziej oryginalnych na świecie. Tam też znajdują się najwyżej położone w Polsce scena i plaża.

Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę

Podróż koleją na Palenicę pozwala zobaczyć Trzy Korony z innej perspektywy, nie tylko podczas spływu w dół Dunajca. Spółka oferuje tam nocleg, trasy narciarskie, piesze, rowerowe i atrakcje dla najmłodszych.

Palenica w Szczawnicy

Z kolei Góra Żar otoczona jest jeziorami, a nad nią latają szybowce i paralotnie. Współgrają tu trzy żywioły: ziemia, woda i powietrze.

Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim

Jaworzyna Krynicka to ośrodek narciarski, najbardziej zróżnicowany w Polsce, co stanowi jego największą zaletę. Posiada trasy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy oraz największy w Polsce snowpark o długości ponad kilometra. Dodatkowo PKL oferuje tam zakwaterowanie w hotelu dostosowanym do rodzin z dziećmi.

Natomiast Góra Parkowa to miejsce, które można określić jako wehikuł czasu. Kursujące tam wagony są oryginalnymi egzemplarzami z roku 1937, które przeszły odpowiednią modernizację. W zamyśle spółki cały ośrodek ma nawiązywać do historii regionu.

Zabytkowy wagon z roku 1937 – Góra Parkowa Krynica Zdrój

Polskie Koleje Linowe na każdym etapie korzystania ze swoich usług dbają o odczucia gości.

– Zależało nam, aby turyści mogli skupić się na przyjemności spędzania wolnego czasu, podziwianiu widoków i odpoczynku – opowiada Patryk Białokozowicz. – Osiągnęliśmy ten cel, zaczynając od spraw przyziemnych, np. czasu oczekiwania w kolejce po bilet, a mówiąc ściślej sprawienia, żeby można było go uniknąć. Wprowadziliśmy zakupy online: bilet można zarezerwować na konkretną godzinę, pobrać na telefon, wydrukować, przesłać SMSem czy odebrać w biletomacie. Poddaliśmy drobiazgowej analizie poszczególne etapy korzystania z naszych usług i wprowadziliśmy wiele usprawnień. Jednym z nich jest wprowadzenie karty PKLpass, która działa w sześciu ośrodkach narciarskich i uprawnia do zniżek.

Polskie Koleje Linowe z roku na rok pozytywnie zaskakują coraz bardziej, a efekty podjętych działań uwidoczniły się w wynikach badań poziomu satysfakcji klientów, który od roku 2016 wzrósł o blisko 19%. Patryk Białokozowicz podkreśla: – Na ten sukces złożyła się codzienna praca i zaangażowanie pracowników. Co ciekawe, oni sami stworzyli Kodeks Dobrych Praktyk, którym kierują się w kontaktach z turystami. Na naszych gości wszędzie powinna czekać obsługa PKL, ludzie uśmiechnięci, życzliwi, kompetentni, gotowi do udzielenia wszelkiej pomocy. Wiemy, że tacy są pracownicy naszej firmy. Chcemy, żeby wiedział o tym również każdy nasz klient. Kodeks Dobrych Praktyk przypomina, co jest znakiem rozpoznawczym Polskich Kolei Linowych: bezpieczeństwo, gościnność i serwis na najwyższym poziomie.

Wszystkie działania PKL dyktują potrzeby i oczekiwania turystów, a spółka za nimi podąża, modernizuje swoje ośrodki i poszerza ich ofertę. Gdy jedziemy w góry, to właśnie Polskie Koleje Linowe, jako kompleksowy operator turystyczny, czuwają nad tym, aby spędzony tam czas był miły, pełen atrakcji i niezapomniany.

 Dariusz Łakomski

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Aktorzy pokażą, jak sprzedać wycieczkę

Niemieckie stowarzyszenie DTPS zaprosiło profesjonalnych aktorów na szkolenia z dyrektywy unijnej. Odgrywając scenki, pokażą ...

Lotnisko w Monachium samo sprzedaje wycieczki

Imprezy turystyczne, noclegi, bilety lotnicze i specjalne oferty z wylotami z Monachium można znaleźć ...

Więcej Monachium z Jasionki

Od letniego rozkładu lotów Lufthansa zwiększy liczbę rejsów z podrzeszowskiej Jasionki do Monachium Dodatkowe ...

Prezes Net Holiday: Z rodzinami nam po drodze

Do naszych hoteli, których większość mamy na wyłączność, przekonuje się coraz więcej rodzin. To ...

Pickalbatros zmieni właściciela

Hiszpański Iberostar ma przejąć 13 hoteli popularnej egipskiej sieci Pickalbatros. To pierwsza inwestycja tej ...

Turyści to dla wielu krajów zagrożenie

Tajlandia, Portugalia i Grecja to kraje najbardziej zagrożone skutkami overtourismu, zmian klimatycznych i działalności ...