Niemcy podróżują etycznie

Filip Frydrykiewicz

Wakacje w Turcji? Turyści lepiej wykształceni i lepiej zarabiający woleli się wstrzymać

 

Kryzys w Turcji spowodowany próbą wojskowego puczu, a potem napiętymi stosunkami tego kraju z Niemcami i antydemokratycznymi posunięciami prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, zaowocował nie tylko ilościową zmianą w ruchu niemieckich turystów do tego kraju, ale też jakościową. Niemieckie stowarzyszenie na rzecz rozwoju turystyki (Studienkreis für Tourismus und Entwicklung) stworzyło analizę na ten temat. 

W roku 2016 liczba turystów z Niemiec spadła w porównaniu z rokiem 2015 o 31 procent, do 2,4 miliona. W 2017 roku sytuacja wcale się nie poprawiła, bo do Turcji na główny urlop wyjechało 2,3 miliona turystów w wieku 14 i więcej lat. To oznaczało spadek o kolejne 4 procent.

Okazuje się, że w trudnych czasach do Turcji wyjeżdżali ludzie, którzy wcześniej odwiedzali już ten kraj. Natomiast w grupie turystów podróżujących tam pierwszy raz spadek był większy i wyniósł 50 procent. O 53 procent zmniejszyła się liczba osób szczególnie zainteresowanych kulturą i historią. Urlopowicze, którzy na wyjeździe chcą się dobrze bawić i wypoczywać, nie byli tak sceptycznie nastawieni do wycieczek do Turcji jak wymienione grupy – w tej grupie spadek wyniósł tylko 17 procent.

W 2016 roku z wakacji w tym kraju łatwiej rezygnowały też kobiety (wyjechało mniej o 38 procent), a także osoby do 29 roku życia (mniej o 37 procent) i seniorzy (spadek o 46 procent). Największa zmiana na minus obejmowała turystów z wyższym wykształceniem (spadek o 62 procent), ludzi należących do najbogatszych (dwie najwyższe klasy z siedmiu z uwagi na wysokość dochodów, mniej o 78 procent), ze sfer wyższych (spadek o 59 procent) i tych z grupy przywiązującej szczególną wagę do ochrony środowiska, zachowań etycznych i będących przeciwnikami globalizacji a deklarujących przywiązanie do zachowania wysokich standardów poprawności politycznej (spadek o 69 procent). Prawie nie rezygnowały z wycieczek do Turcji osoby określające siebie jako pragmatycy, których interesuje głównie stosunek korzyści do kosztów. Tu zmiana wyniosła zaledwie 3 procent na minus.

W tym roku Niemcy chętniej wyjeżdżają do Turcji niż w dwóch poprzednich latach. Czy ten trend się utrzyma, zależy od sytuacji w tym kraju i tego, czy jego wizerunek w Niemczech się poprawi – uważają autorzy badania.

 

Mogą Ci się również spodobać

Artur Krysztofiak nowym dyrektorem biura WOT

Na stanowisku dyrektora biura Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej Artur Krysztofiak zastąpił Ewę Przydrożny, która po ...

Burmistrz Krynicy-Zdroju: wydłużamy sezon turystyczny

Chcemy, by Forum Ekonomiczne było w mieście jak najdłużej – mówi burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr ...

LOT: Sprzedajemy bilety nawet tam, dokąd nie latamy

LOT będzie sprzedawać bilety w krajach, do których nie lata. Dzięki pozyskaniu agentów w ...

Wenecja pod wodą. Zginęły dwie osoby

Najwyższy od ponad pół wieku przypływ zanotowano w Wenecji. Woda zalała centrum miasta, w ...

Stalko przyłącza się do Polonusa

1 kwietnia siatka połączeń Polonus Partner rozszerzy się o siedem linii krajowych, łączących 22 ...

Novasol zaprasza do egipskiej kwatery

Novasol, portal pośredniczący w wynajmowaniu apartamentów i domów wakacyjnych, dodaje do oferty noclegi w ...