Teneryfa szuka dodatkowych pieniędzy w kieszeniach turystów

Filip Frydrykiewicz

Trzy euro za dzień miałby wynosić kolejny podatek turystyczny na Teneryfie. Tym razem płaciliby go goście wynajmujący – proponuje premier wyspy

Carlos Alonso, premier Teneryfy, zaproponował wprowadzenie nowej opłaty – informuje portal ReiseVor9. Za wynajęcie samochodu trzeba będzie płacić dodatkowo po 3 euro za dzień. Dzięki temu zmniejszyłyby się korki, a powietrze byłoby mniej zanieczyszczone. Uzyskane z nowego podatku pieniądze władze wyspy wykorzystałyby na rozwój komunikacji publicznej i wsparcie różnych projektów społecznych. Zdaniem szefa rządu turystyka tworzy co prawda miejsca pracy, ale branża musi też mieć udział w poprawie jakości życia mieszkańców.

Obecnie na Teneryfie jest około 40 tysięcy samochodów do wynajęcia, z czego codziennie średnio po drogach jeździ 15 tysięcy. Łącznie w ciągu roku wynajmowane są one na 6 milionów dni. Jeśli za każdy dzień odprowadzano by 3 euro, do kasy wyspy wpływałoby 18 milionów euro rocznie. Alonso chce też zlikwidować VAT od zakupu samochodów elektrycznych, by w ten sposób wesprzeć rozwój transportu przyjaźniejszego środowisku.

Lokalna branża nie jest zachwycona pomysłem. Prezes Stowarzyszenia Hotelowego Ashotel Jorge Marichal powiedział w rozmowie z dziennikiem „El Diario”, że przedsiębiorcy turystyczni z Wysp Kanaryjskich już teraz są mocno obciążeni różnymi podatkami i opłatami. Z szacunków gazety wynika, że rocznie wynoszą one 2,1 miliarda euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Więcej turystów planuje wakacje w Polsce

W pierwszym kwartale tego roku o ponad 30 procent wzrosła liczba wyszukiwań noclegów na ...

Rosną pensje egipskich przewodników

700 funtów egipskich dziennie będą zarabiać przewodnicy w Egipcie, zdecydowało tamtejsze Ministerstwo Turystyki. Wcześniej ...

Po kryzysie będzie mniej pracy dla przewodników i pilotów

Nawet kiedy kryzys wywołany pandemią koronawirusa się skończy, ruch turystyczny długo nie wróci do ...

Tureckie Bodrum podzielone na dwie strefy

Wydzielenie w Bodrum części cichej i głośnej to pomysł władz miasta na zwiększenie komfortu ...

Kraków Airport – 529 tysięcy pasażerów w październiku

Lotnisko Kraków Airport odprawiło w październiku prawie 529,5 tysiąca pasażerów, czyli o 84 tysiące ...

Emilewicz poddana kwarantannie, pakiet osłonowy odsunięty

Dułgo i z napięciem wyczekiwany przez branżę turystyczną rządowy pakiet rozwiązań osłonowych dla przedsiębiorców, ...