Greccy przedsiębiorcy turystyczni oszukują państwo

Pixabay

Co drugi hotel lub restauracja w Grecji oszukuje na podatkach lub łamie prawo pracy

Greckie organy kontrolne sprawdzają, czy tamtejsze obiekty noclegowe i gastronomiczne przestrzegają przepisów podatkowych i prawa pracy. Pod lupę wzięto na początek firmy działające w popularnych miejscach turystycznych. Okazuje się, że jeden na dwa obiekty skontrolowane w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku nie działają zgodnie z prawem – informuje portal Greek Travel Pages, powołując się na krajową telewizję ERT.

Niezależny Urząd do Spraw Przychodów Publicznych (Independent Authority for Public Revenue, AADE) sprawdził 4800 podmioty pod kątem przestrzegania regulacji podatkowych. Okazuje się, że 50,2 procent z nich oszukiwało, co dla budżetu oznacza stratę 21,8 miliona euro. To o 217 procent więcej niż rok temu. AADE i policja turystyczna każdego dnia prowadzą inspekcje w punktach wynajmu parasoli słonecznych i leżaków, w obiektach zakwaterowania, wypożyczalniach samochodów, kawiarniach i miejscach rekreacyjnych. Za oszustwa w płaceniu VAT-u kary wynoszą od 250 do 500 euro, a czasem też zamknięcie lokalu na 48 godzin.

Z kolei z danych przedstawionych przez minister pracy Efi Achtsioglou, wynika, że inspektorzy pracy skontrolowali 982 przedsiębiorstwa turystyczne i wystawili 325 mandaty na kwotę 1,14 miliona euro. Badane są jeszcze 43 przypadki naruszenia przepisów prawa pracy. Minister informuje, że w tym roku kontrole w firmach turystycznych zaczęły się wcześniej niż w latach poprzednich, do 15 września planowane jest zwiększenie ich liczby na Krecie we współpracy ze skarbówką i policją turystyczną.

Z kolei związek zawodowy Greckiej Organizacji Turystycznej wezwał minister turystyki Elenę Kountourę do zintensyfikowania kontroli w obiektach nielegalnie oferujących noclegi. Organizacja podkreśla, że hotelarze patrzą na ten proceder z dużą obawą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ruch u niemieckich agentów turystycznych znów spada

W trzecim tygodniu lipca niemieccy agenci znów zanotowali spadek zainteresowania wyjazdami. Zmniejszyła się również ...

Upadek touroperatora pomógł TUI

Dzięki upadkowi linii lotniczej i touroperatora Monarch, TUI powiększył swój udział w rynku brytyjskim. ...

Niemcy polecą wkrótce do Turcji?

Jeszcze w tym sezonie Niemcy będą mogli wyjechać na urlop do Turcji – uważa ...

Avis wypożyczy samochody klientom Etihadu

Avis Budget Group będzie wyłącznym dostawcą samochodów na wynajem dla pasażerów linii lotniczych Etihad ...

Niemcy wstydzą się za rodaków za granicą

Bójki w barze, picie alkoholu na plaży czy strój plażowy w restauracji. 81 procent ...

Hotelarze z Kanarów zakładają linię lotniczą. Mają już samolot

Hotelarze z Wysp Kanaryjskich, chcąc uniezależnić się od zawirowań na rynku turystycznym, założyli linię ...