Santorini wprowadzi dzienny limit liczby turystów

Bloomberg

18 tysięcy turystów, którzy w niektóre dni w takiej liczbie przybywali na grecką wyspę Santorini, to dla jej władz zbyt dużo. Od 2019 roku chcą więc ograniczyć liczbę odwiedzających do 8 tysięcy każdego dnia – podaje Onet.

Burmistrz wyspy Nikos Zorzos twierdzi, że zasoby wody i możliwości sieci elektrycznej na wyspie są już na granicy, a ilość śmieci w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się. – Jeśli nie będziemy kontrolować napływu turystów, to te tłumy nas zrujnują – powiedział burmistrz.

Statki wycieczkowe przybywające do wybrzeży Santorini po wyczerpaniu dziennego limitu nie dostaną pozwolenia na cumowanie w porcie i mają być odsyłane.

Jednak nie wszyscy zgadzają się z pomysłem wprowadzenia ograniczeń. – Turysta przybywający promem wydaje około 150 euro dziennie (około 650 złotych), a niemal 70 procent mieszkańców wyspy pracuje w sektorze turystyki – powiedział cytowany przez Onet Nikos Nomikos, prezes stowarzyszenia handlu detalicznego na wyspie. – Nie chcemy tu żadnych ograniczeń. Chcemy, żeby jeszcze więcej ludzi przyjeżdżało – podsumował.

Turystyka, która przynosi około jednej piątej rocznego produktu krajowego brutto Grecji, przyczyniła się do rozwoju Santorini. W 1956 roku wyspa została zniszczona przez trzęsienie ziemi, co doprowadziło do masowego emigrowania jej mieszkańców. W ciągu ostatnich 15 lat populacja zwiększyła się tutaj ponad dwukrotnie i wynosi obecnie około 25 tysięcy. Santorini uważane jest za jedno z najlepszych miejsc na ślub i miesiąc miodowy. Wille i luksusowe apartamenty w słynnej wiosce Oia potrafią kosztować nawet ponad 8 tys. dolarów za noc (około 30 tys. złotych).

Mogą Ci się również spodobać

Novasol zaprasza do egipskiej kwatery

Novasol, portal pośredniczący w wynajmowaniu apartamentów i domów wakacyjnych, dodaje do oferty noclegi w ...

LOT ostrzega przed naciągaczami

W internecie krąży link, który rzekomo gwarantuje wygranie biletów PLL LOT. To nie jest ...

Rekordowy rok w historii Rainbow. Prezes: Jestem zachwycony

W tym roku – rekordowe przychody i udany start Polskich Stref. W przyszłym – ...

Modlin: To był przełomowy rok

Rozpoczęcie regularnych rejsów czarterowych, wzrost liczby pasażerów o 1 procent i zainstalowanie bramek biometrycznych ...

Emirates zwiększają zasięg w Meksyku

Linie lotnicze Emirates podpisały rozszerzoną umowę interline z meksykańskim tanim przewoźnikiem Interjet Airlines. Dzięki ...

Więcej pasażerów na greckich lotniskach

O 10,5 procent wzrosła w pierwszym półroczu 2018 roku liczba pasażerów na greckich lotniskach, ...