Santorini wprowadzi dzienny limit liczby turystów

Bloomberg

18 tysięcy turystów, którzy w niektóre dni w takiej liczbie przybywali na grecką wyspę Santorini, to dla jej władz zbyt dużo. Od 2019 roku chcą więc ograniczyć liczbę odwiedzających do 8 tysięcy każdego dnia – podaje Onet.

Burmistrz wyspy Nikos Zorzos twierdzi, że zasoby wody i możliwości sieci elektrycznej na wyspie są już na granicy, a ilość śmieci w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się. – Jeśli nie będziemy kontrolować napływu turystów, to te tłumy nas zrujnują – powiedział burmistrz.

Statki wycieczkowe przybywające do wybrzeży Santorini po wyczerpaniu dziennego limitu nie dostaną pozwolenia na cumowanie w porcie i mają być odsyłane.

Jednak nie wszyscy zgadzają się z pomysłem wprowadzenia ograniczeń. – Turysta przybywający promem wydaje około 150 euro dziennie (około 650 złotych), a niemal 70 procent mieszkańców wyspy pracuje w sektorze turystyki – powiedział cytowany przez Onet Nikos Nomikos, prezes stowarzyszenia handlu detalicznego na wyspie. – Nie chcemy tu żadnych ograniczeń. Chcemy, żeby jeszcze więcej ludzi przyjeżdżało – podsumował.

Turystyka, która przynosi około jednej piątej rocznego produktu krajowego brutto Grecji, przyczyniła się do rozwoju Santorini. W 1956 roku wyspa została zniszczona przez trzęsienie ziemi, co doprowadziło do masowego emigrowania jej mieszkańców. W ciągu ostatnich 15 lat populacja zwiększyła się tutaj ponad dwukrotnie i wynosi obecnie około 25 tysięcy. Santorini uważane jest za jedno z najlepszych miejsc na ślub i miesiąc miodowy. Wille i luksusowe apartamenty w słynnej wiosce Oia potrafią kosztować nawet ponad 8 tys. dolarów za noc (około 30 tys. złotych).

Mogą Ci się również spodobać

Thomas Cook zadowolony ze sprzedaży lata

O 10 procent – rok do roku – wzrosły rezerwacje oferty letniej u Thomasa ...

LOT: Mamy już pierwszy z sześciu embraerów 195

LOT wydzierżawił sześć embraerów 195, które mogą zabrać po 118 pasażerów. Pierwszy już przyleciał ...

100 airbusów A380 w służbie Emirates

Linie Emirates odebrały dziś swojego 100. airbusa A380. Uroczystość odbyła się centrum dostaw producenta ...

Kupujesz wycieczkę? Maskę dostaniesz gratis

Agenci należący do niemieckiej sieci Amondo zaczęli sami szyć maski, które dodają jako prezent ...

Pali się luksusowy hotel w centrum Londynu

Ponad stu dwudziestu strażaków walczy z pożarem pięciogwiazdkowego hotelu Mandarin Oriental w centrum Londynu ...

Finnair nagrodzony przez Chińczyków

Finnair został uhonorowany tytułem „najlepszej europejskiej linii lotniczej”, przyznawanym przez branżowy serwis turystyczny TTG ...