Australia nielegalnie pobierała „podatek turystyczny”

stock.adobe.com

Federalny Sąd Australii orzekł, że władze kraju nielegalnie pobierały tzw. podatek turystyczny (backpacker tax) od obywateli ośmiu krajów, z którymi wiążą ją wykluczające możliwość stosowania takiego podatku umowy międzynarodowe – informuje BBC.

Dziesiątki tysięcy cudzoziemców może być teraz uprawnionych do ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku – informuje BBC. Australijski Urząd Podatkowy rozważa odwołanie się od wyroku.

W 2017 roku rząd nałożył 15-procentowy podatek na dochody uzyskiwane przez cudzoziemców przebywających w Australii na podstawie dwóch rodzajów wiz, które umożliwiają im podejmowanie tymczasowej pracy w Australii.

Federalny Sąd orzekł jednak, że danina stanowiła naruszenie umów wiążących Australię z Wielką Brytanią, USA, Niemcami, Finlandią, Chile, Japonią, Norwegią i Turcją. Umowy te stanowią, że Australia nie może opodatkowywać pracowników z tych państw w inny sposób, niż obywateli Australii. Tymczasem Australijczycy nie płacą żadnego podatku od dochodu, jeśli nie przekracza on 18200 dolarów australijskich rocznie (ok. 23400 dolarów).

Sędzia John Logan orzekający w tej sprawie stwierdził, że wprowadzony podatek to „odrażająca forma dyskryminacji w oparciu o narodowość”.

Sprawę do sądu skierowała brytyjska turystka, Catherine Addy, która pracowała jako kelnerka w Sydney.

Co roku do Australii na podstawie wiz umożliwiających podjęcie pracy tymczasowej (wizy kategorii 417 i 462) przyjeżdża ok. 150 tys. cudzoziemców.

Według australijskich mediów wyrok może oznaczać, że Australia będzie musiała zwrócić cudzoziemcom setki milionów dolarów nadpłaconego podatku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsi klienci Neckermanna wrócą dziś do kraju

Do Polski wróci dziś okoo 500 klientów biura podróży Neckermann Polska. To pierwsze takie ...

80 najlepszych agentów turystycznych z Europy Wschodniej odwiedziło Jamajkę

Organizacja Turystyczna Jamajki (Jamaica Tourist Board) gościła ostatnio 80 najlepiej sprzedających agentów turystycznych z ...

KLM: pierwszy elektryczny samolot pojawi się za 15-20 lat

Myślę, że realna perspektywa czasowa dla samolotu elektrycznego to od 15 do 20 lat ...

Przejrzystość ofert nie na rękę liniom lotniczym

– Linie lotnicze nie chcą, żeby ich oferty dały się łatwo porównywać – mówił ...

Dziś mija ultimatum dla Airbnb

Dziś mija ultimatum, które Komisja Europejska dała serwisowi pośredniczącemu w wynajmowaniu turystom mieszkań, Airbnb ...

PKP Intercity: Milion podróżnych do Kijowa

Połączenie, które uruchomiliśmy w 2016 roku, ma wielkie znaczenie dla Polaków mieszkających we Lwowie ...