Wigierski Park Narodowy pełny turystów

Pixabay

125 tysięcy turystów odwiedziło w 2017 roku Wigierski Park Narodowy. Korzystali głównie ze spływów Czarną Hańczą, wycieczek Wigierską Kolejką Wąskotorową i rejsów statkiem Tryton

Jak podaje Barbara Perkowska z WPN, turystów w regionie z pewnością było więcej. – Nasze dane pochodzą z pensjonatów, hoteli, od firm turystycznych współpracujących z parkiem. Dane opieramy też na podstawie sprzedanych przez nas kart wstępu do parku – wylicza Perkowska.

– Sezon możemy zaliczyć do udanych, chociaż latem pogoda nas nie rozpieszczała. Turyści zwiedzali nasz region pieszo, kajakiem, rowerem a zimą biegali na nartach po ścieżkach leśnych – opisuje Perkowska.

Według informacji WPN, gdy latem było gorąco, turyści najczęściej wypoczywali nad jeziorami Suwalszczyzny, zaś kiedy pogoda była gorsza, goście korzystali z wielu atrakcji w regionie, m.in. zwiedzali Muzeum Wigier, klasztor pokamedulski i spacerowali ścieżkami edukacyjnymi. Atrakcją była też Wigierska Kolejka Wąskotorowa. Co roku jeździ nią kilkanaście tysięcy ludzi. W dni słoneczne lokalny armator oferuje zaś rejsy statkiem „Tryton” po jeziorze Wigry.

Jak podaje Perkowska, szczególnie dużym wzięciem w tym roku cieszyły się spływy kajakowe Czarną Hańczą. W sierpniu, kiedy było cieplej, z kajaków korzystało codziennie prawie 700 osób.

– Co roku powstają nowe obiekty w parku, znakujemy kolejne miejsca, budujemy nowe kładki i wieże widokowe tak, by turyści byli coraz bardziej zadowoleni, że tutaj przyjechali – zapewnia Perkowska. W tym roku WPN zbudował w Dolinie Czarnej Hańczy kładki, które tworzą kilometrowy szlak nad jeziorem Wigry. Park zainwestował także prawie 1,4 mln złotych na modernizację infrastruktury na parkingach leśnych, przy polach biwakowych ina szlaku Czarnej Hańczy.

WPN oferuje także turystykę wędkarską. Park udostępnia osiem jezior do wędkowania. W tym roku z kart wędkarskich skorzystało 4 tys. wędkarzy.

Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku. Wcześniej, od 1976 roku, istniał jako park krajobrazowy. Na terenie parku znajduje się 40 jezior, w tym największe – Wigry. W parku jest sześć ścieżek edukacyjnych i 16 obszarów objętych ochroną rezerwatową. Najcenniejszym zabytkiem architektury jest klasztor pokamedulski w Wigrach. W 1999 roku odpoczywał w nim podczas pielgrzymki papież Jan Paweł II.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Radom: Umowa ze Sprint Airem tylko do niedzieli

Tylko do 29 października obowiązuje aktualna umowa Portu Lotniczego Radom z jego jedynym przewoźnikiem ...

Exim Tours: Nie daliśmy się sprowokować do obniżania cen poniżej kosztów

Prawie nie ma kierunków, w wypadku których nie notowalibyśmy wzrostu sprzedaży rok do roku. ...

TFG instruuje, jak wypełnić deklaracje o składkach

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny nagrał i udostępnił na swojej stronie internetowej filmy, pokazujące jak poprawnie ...

Kolejne linie zawieszają loty do Chin. Lufthansa po British Airways

Brytyjskie linie lotnicze zablokowały rano wszystkie połączenia z Chinami w związku z szerzącą się ...

Okolice katedry Notre-Dame zamknięte

Na czas neutralizowania ołowiu w otoczeniu katedry Notre-Dame, okoliczne ulice są zamknięte dla ruchu ...

Amsterdam stolicą sera

W ciągu ostatnich 10 lat, liczba specjalistycznych sklepów z serami w Amsterdamie wzrosła o ...