Wigierski Park Narodowy pełny turystów

Pixabay

125 tysięcy turystów odwiedziło w 2017 roku Wigierski Park Narodowy. Korzystali głównie ze spływów Czarną Hańczą, wycieczek Wigierską Kolejką Wąskotorową i rejsów statkiem Tryton

Jak podaje Barbara Perkowska z WPN, turystów w regionie z pewnością było więcej. – Nasze dane pochodzą z pensjonatów, hoteli, od firm turystycznych współpracujących z parkiem. Dane opieramy też na podstawie sprzedanych przez nas kart wstępu do parku – wylicza Perkowska.

– Sezon możemy zaliczyć do udanych, chociaż latem pogoda nas nie rozpieszczała. Turyści zwiedzali nasz region pieszo, kajakiem, rowerem a zimą biegali na nartach po ścieżkach leśnych – opisuje Perkowska.

Według informacji WPN, gdy latem było gorąco, turyści najczęściej wypoczywali nad jeziorami Suwalszczyzny, zaś kiedy pogoda była gorsza, goście korzystali z wielu atrakcji w regionie, m.in. zwiedzali Muzeum Wigier, klasztor pokamedulski i spacerowali ścieżkami edukacyjnymi. Atrakcją była też Wigierska Kolejka Wąskotorowa. Co roku jeździ nią kilkanaście tysięcy ludzi. W dni słoneczne lokalny armator oferuje zaś rejsy statkiem „Tryton” po jeziorze Wigry.

Jak podaje Perkowska, szczególnie dużym wzięciem w tym roku cieszyły się spływy kajakowe Czarną Hańczą. W sierpniu, kiedy było cieplej, z kajaków korzystało codziennie prawie 700 osób.

– Co roku powstają nowe obiekty w parku, znakujemy kolejne miejsca, budujemy nowe kładki i wieże widokowe tak, by turyści byli coraz bardziej zadowoleni, że tutaj przyjechali – zapewnia Perkowska. W tym roku WPN zbudował w Dolinie Czarnej Hańczy kładki, które tworzą kilometrowy szlak nad jeziorem Wigry. Park zainwestował także prawie 1,4 mln złotych na modernizację infrastruktury na parkingach leśnych, przy polach biwakowych ina szlaku Czarnej Hańczy.

WPN oferuje także turystykę wędkarską. Park udostępnia osiem jezior do wędkowania. W tym roku z kart wędkarskich skorzystało 4 tys. wędkarzy.

Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku. Wcześniej, od 1976 roku, istniał jako park krajobrazowy. Na terenie parku znajduje się 40 jezior, w tym największe – Wigry. W parku jest sześć ścieżek edukacyjnych i 16 obszarów objętych ochroną rezerwatową. Najcenniejszym zabytkiem architektury jest klasztor pokamedulski w Wigrach. W 1999 roku odpoczywał w nim podczas pielgrzymki papież Jan Paweł II.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Air France-KLM: Więcej dalekich lotów na zimę

Uruchomienie sześciu nowych kierunków międzykontynentalnych w sezonie zimowym zapowiada Air France-KLM. A wiosną Air ...

Fałszywe biuro podróży zostawiło turystów w Hiszpanii

Grupa 120 polskich turystów nie mogło wrócić do kraju, bo ich „biuro podróży” nie ...

Trump rozszerza zakaz wjazdu na Brytyjczyków i Irlandczyków

Prezydent Donald Trump do wczoraj ogłoszonej listy krajów, z których nie wolno przyjeżdżać do ...

Poznaj pasażerów z piekła rodem

Brzydki zapach współpasażerów i krzyczące dzieci najbardziej przeszkadzają osobom podróżującym liniami lotniczymi. Tak wynika ...

Wrocławskie lotnisko z 10-procentowym wzrostem

Dobry początek roku na lotnisku we Wrocławiu. W porównaniu ze styczniem 2017 roku liczba ...

Wild: Radom atrakcyjniejszy niż Modlin

Nie ma mowy, abyśmy w najbliższych latach próbowali zamknąć lotnisko w Modlinie, ale to ...