Wiele ofiar śmiertelnych w zasypanym hotelu

AFP PHOTO / VIGILI DEL FUOCO

Ratownicy, którzy dotarli do zasypanego przez lawinę hotelu w górach koło Pescary w środkowych Włoszech, poinformowali, że znaleźli wielu zabitych

W środku hotelu w Abruzji we Włoszech, na który wczoraj zeszła lawina wywołana przez trzęsienie ziemi, leżą zwały śniegu i gruzów. Zdjęcia pokazała dziś telewizja SkyTG24. Ratownicy nie wykluczają, że mogła zginąć większość z 30 zaginionych tam ludzi.

Z ponad 20 gości i kilku osób personelu, przebywających w hotelu Rigopiano u zbocza masywu Gran Sasso koło Pescary, uratowano dwóch mężczyzn w stanie wychłodzenia organizmu. Nieznana jest jeszcze narodowość gości.

Pierwsze grupy ratowników górskich, które dotarły na miejsce na nartach, przedzierają się przez śnieg leżący w korytarzach hotelu w poszukiwaniu ludzi, którzy spędzili tam prawie dobę od chwili zejścia lawiny. Nikt nie odpowiada na wezwania. Ratownicy weszli przez jedyną otwartą szczelinę. Cały gmach jest zasypany przez śnieg i elementy konstrukcyjne.

Akcja na miejscu jest prowadzona w skrajnie trudnych warunkach – mówią ekipy. Podkreślają, że lawina, która tam zeszła, była olbrzymia. Część kilkupiętrowego budynku zawaliła się.

Nadal nie wiadomo, ile osób zginęło. Dotąd wydobyto ciało jednego człowieka. Około 30 ludzi uważa się za zaginionych. Być może wśród uwięzionych w budynku są także ranni.

Jednym z uratowanych jest mężczyzna, który wezwał pomoc. W ruinach została jego żona i dwoje dzieci. On i drugi mężczyzna byli na zewnątrz budynku i schronili się w samochodzie po tym, gdy zobaczyli schodzącą lawinę. Są w dobrym stanie.

Na miejsce katastrofy nie dotarły jeszcze wszystkie wysłane tam ekipy. Pojazdy, w tym karetki pogotowia, stoją zablokowane na drogach dojazdowych. Ich przejazd uniemożliwia dwumetrowa warstwa śniegu.

Górski hotel położony jest w odległości 10 kilometrów od najbliższej osady.

Wszystko wskazuje na to, że masywna lawina zeszła na hotel w rezultacie serii silnych wstrząsów sejsmicznych, jakie wczoraj wystąpiły w środkowych Włoszech. Ich magnituda wynosiła ponad 5.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lecący do USA mogą spodziewać się rozmowy przed wejściem do samolotu

Pasażerowie udający się LOT-em do USA mogą spodziewać się krótkiej rozmowy tuż przed wejściem ...

Więcej pasażerów samolotów w Krakowie

W lipcu krakowskie lotnisko obsłużyło 553,2 tysiąca pasażerów, o 13 procent więcej niż w ...

Niemiecka branża turystyczna słono zapłaci za dyrektywę

Wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej wycieczek zorganizowanych i aranżowanych będzie kosztować niemiecką branżę turystyczną 45 ...

Cypr liczy, że turyści przyjadą w lipcu

Minister turystyki Cypru ma nadzieję, że turyści przyjadą do jego kraju już w lipcu. ...

Majorka traci niemieckich turystów

Konsekwencje wzrostu cen hoteli i podwojenie wysokości podatku turystycznego na Majorce są już widoczne. ...

Mierzenie temperatury sparaliżowało ruch graniczny z Rosją

Wprowadzenie kontroli sanitarnych, m.in. na przejściach z rosyjskim obwodem kaliningradzkim, doprowadziło do ogromnych kolejek. ...