Sopot może skrócić zabawę w nocnych klubach

Pixabay

Sopocka policja wystąpiła do samorządu z wnioskiem o ograniczenie czasu działania lokali rozrywkowych do godziny 3. Według funkcjonariuszy poprawi to bezpieczeństwo w centrum miasta

Dziś sopockie lokale mogą działać do godziny 5. Taką zasadę wprowadzono uchwałą Rady Miasta w 2007 roku.

Oficer prasowa Komendy Miejski Policji w Sopocie asp. Karina Kamińska podaje, że szef tej jednostki złożył u prezydenta miasta wniosek, w którym prosi o rozważenie wniesienia pod obrady Rady Miasta Sopotu uchwały umożliwiającej ograniczenie czasu działalności lokali rozrywkowych do godziny 3 w nocy. Zdaniem policji będzie to miało pozytywny wpływ na wzrost bezpieczeństwa w centrum Sopotu. – Z analiz 29 przestępstw oraz 876 interwencji wynika, że eskalacja negatywnych zachowań następuje w późnych godzinach nocnych, tj. pomiędzy godziną 4 a 5 – opisuje Kamińska.

Jak zaznaczyła Kamińska, decyzję o skierowaniu wniosku w tej sprawie „zdeterminowały przede wszystkim oczekiwania mieszkańców” zgłaszane policjantom podczas konsultacji społecznych. Oficer prasowa wyjaśnia, że w czasie tych spotkań większość uwag sopocian dotyczyła zakłóceń porządku poprzez awantury i chuligańskie ekscesy, zaśmiecanie, spożywanie alkoholu – szczególnie przy głównym bulwarze miasta – ul. Bohaterów Monte Cassino – oraz zakłócanie ciszy nocnej.

Kamińska wyjaśnia, że problem ten potwierdzają również policyjne statystyki. – W 2016 roku przy ul. Bohaterów Monte Cassino policjanci byli wzywani do 876 interwencji, w tym 276 interwencji miało miejsce w piątek i sobotę, a 180 z nich funkcjonariusze przeprowadzali w obrębie lokali rozrywkowych – wylicza. Dodaje, że w zeszłym roku policjanci pracowali też nad 29 poważniejszymi zdarzeniami, do których doszło na tym sopockim deptaku, gdzie zlokalizowanych jest wiele lokali. Wśród tych zdarzeń znalazło się osiem pobić, szesnaście uszkodzeń ciała, trzy bójki, dwa rozboje i zabójstwo.

Do wniosku policji odniósł się prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Przyznał on, że „statystyki zdarzeń w godzinach 4-5 rano są zatrważające”. Poinformował, że wniosek policji „skieruje do Rady Miasta, by został poddany stosownym konsultacjom i był dalej procedowany”.

Marcin Stefański, sopocki radny i przewodniczący miejskiej komisji bezpieczeństwa, mówi, że wniosek policji będzie wstępnie omawiany w przyszłą środę, w czasie nadzwyczajnego posiedzenia komisji. Dodaje, że na spotkanie zaproszeni zostaną przedstawiciele odpowiednich komórek sopockiego magistratu, wszystkich służb porządkowych oraz właściciele sopockich lokali. Stefański przypomina, że posiedzenia komisji są otwarte dla wszystkich, więc mogą brać w nich udział także wszystkie inne zainteresowane osoby.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Poseł PO chce zakazać lotów do Chin

Poseł klubu Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba postuluje, by w związku z epidemią koronawirusa zakazać ...

Lufthansa wyda miliony na cyfryzację

Grupa Lufthansy zapowiada, że do 2020 roku zainwestuje 500 milionów euro w rozwój i ...

Betlej: Gospodarka ma się dobrze, konsumenci gorzej. To źle wróży turystyce

Brak zaufania do polskiej gospodarki paraliżuje konsumentów. Boją się – mimo wzrostu realnych zarobków ...

Miasta coraz bardziej zależne od turystów

Cancun, Marakesz, Makau, Orlando i Antalya to miasta, których gospodarka w największym zakresie jest ...

Jak będziemy latać w trybie „post-Covid-19”?

Przejście przez lotnisko przed odlotem i cała podróż samolotem będą przez dłuższy czas tak ...

AirAsia proponuje restauracje z posiłkami jak w samolotach

W Kuala Lumpur powstała pierwsza na świecie restauracja serwująca dania samolotowe. Na pomysł stworzenia ...