Grecja sparaliżowana strajkiem

PAP/EPA

Dziś w Grecji strajk powszechny przeciwko planowanym przez rząd nowym oszczędnościom. W Atenach nieprzejezdne są główne drogi, do portów nie wypłynęło wiele promów, a linie lotnicze są niepewne harmonogramu dzisiejszych lotów

Od rana Grecy mają ogromne trudności w poruszaniu się po Atenach. Samochody stoją w wielokilometrowych korkach, a z powodu deszczu doszło do wielu stłuczek. Funkcjonowanie komunikacji miejskiej ograniczono tylko do określonych godzin, aby ci, którzy chcą wziąć udział w manifestacjach, mogli dotrzeć do centrum.

W Atenach i Salonikach rozpoczęły się pierwsze demonstracje. Organizują je największe związki zawodowe budżetówki i sektora prywatnego oraz ruch PAME. Osobne manifestacje przeprowadzają mundurowi – policjanci i wojskowi. Dziś z portów w całej Grecji nie wypływają też promy, a podróżujący samolotami proszeni są o wcześniejsze skontaktowanie się z biurem podróży.

Protestujący sprzeciwiają się kolejnym obniżkom pensji i emerytur, co ma być skutkiem nowych reform i na co zgodził się gabinet Aleksisa Tsiprasa. Są one warunkiem zakończenia oceny greckich reform i odblokowania kolejnej transzy z ostatniego programu kredytowego dla tego kraju. Ateny liczą też na uzyskanie porozumienia w kwestii restrukturyzacji greckiego zadłużenia. Ostatni program kredytowy dla Grecji opiewa na łączną sumę do 86 mld euro. W lipcu Grecja musi spłacić kolejne raty długów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kompas Wakacyjny 2017: Egipski Jaz podbił serca agentów

Hotel Jaz Aquamarine w Hurghadzie zdobył bezkonkurencyjną liczbę głosów agentów turystycznych. W konkursie Kompas ...

Prezes Budapest Airport: W każdej chwili każdy może u nas zacząć latać

Zanim LOT zdecydował się na otwarcie połączeń do USA, pięć lat namawialiśmy różne linie ...

5 milionów gości w czeskich zamkach

Według danych czeskiego Narodowego Instytutu Zabytków w roku 2019 państwowe zamki i pałace w ...

W Grecji strajkują marynarze

O północy w Grecji rozpoczął się 24-godzinny strajk marynarzy. Utrudnienia komunikacyjne dotkną tysiące podróżnych ...

Tomasz Przygocki zasili zespół Neckermanna

Neckermann powiększa dział sprzedaży. Z początkiem października do jego zespołu regionalnych kierowników sprzedaży, który ...

Prezes gasi nadzieje: boeing 737 MAX szybko nie wystartuje

Nie ma co liczyć na szybki powrót B737 MAX do latania z pasażerami. Prezes ...