Grecja sparaliżowana strajkiem

PAP/EPA

Dziś w Grecji strajk powszechny przeciwko planowanym przez rząd nowym oszczędnościom. W Atenach nieprzejezdne są główne drogi, do portów nie wypłynęło wiele promów, a linie lotnicze są niepewne harmonogramu dzisiejszych lotów

Od rana Grecy mają ogromne trudności w poruszaniu się po Atenach. Samochody stoją w wielokilometrowych korkach, a z powodu deszczu doszło do wielu stłuczek. Funkcjonowanie komunikacji miejskiej ograniczono tylko do określonych godzin, aby ci, którzy chcą wziąć udział w manifestacjach, mogli dotrzeć do centrum.

W Atenach i Salonikach rozpoczęły się pierwsze demonstracje. Organizują je największe związki zawodowe budżetówki i sektora prywatnego oraz ruch PAME. Osobne manifestacje przeprowadzają mundurowi – policjanci i wojskowi. Dziś z portów w całej Grecji nie wypływają też promy, a podróżujący samolotami proszeni są o wcześniejsze skontaktowanie się z biurem podróży.

Protestujący sprzeciwiają się kolejnym obniżkom pensji i emerytur, co ma być skutkiem nowych reform i na co zgodził się gabinet Aleksisa Tsiprasa. Są one warunkiem zakończenia oceny greckich reform i odblokowania kolejnej transzy z ostatniego programu kredytowego dla tego kraju. Ateny liczą też na uzyskanie porozumienia w kwestii restrukturyzacji greckiego zadłużenia. Ostatni program kredytowy dla Grecji opiewa na łączną sumę do 86 mld euro. W lipcu Grecja musi spłacić kolejne raty długów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Burmistrz Wenecji o turystach: „Łachmaniarze”

Burmistrz Wenecji przyznał rację personelowi tamtejszej restauracji, który wystawił trójce turystów z Wielkiej Brytanii ...

Sun & Fun: Wracamy do gry i to na dobre

Wracamy do gry i to na dobre – zapowiadał podczas spotkania z agentami turystycznymi ...

MSZ łagodzi ostrzeżenie przed Tunezją

„Ostrzeżenie przed podróżą” zamiast „nie podróżuj” pojawiło się dziś na stronie polskiego Ministerstwa Spraw ...

Załogi LOT-u chcą więcej pieniędzy za „postojowe”

Piloci i stewardesy zatrudnieni w Locie, dla których nie ma obecnie pracy, odrzucili ofertę  ...

W Grecji turyści sami zapłacą podatek noclegowy

Nowy podatek noclegowy, który obowiązuje w Grecji od 1 stycznia tego roku, będzie pobierany ...

Hindusi witają wiosnę bitwą na kolory

Tańce i śpiewy przy ogniskach, bitwa na kolory, obdarowywanie się smakołykami i powszechne wybaczenie ...