Rusza Społeczna Rada Turystyki przy ministrze

MSIT

Dzisiaj zacznie działanie Społeczna Rada Turystyki przy ministrze sportu i turystyki Witoldzie Bańce. W jej skład wchodzi ponad 20 ekspertów od turystyki. Choć ministerstwo nie ogłosiło jakich, udało nam się skompletować kilka nazwisk

Powołanie Społecznej Rady Turystyki minister sportu i turystyki Witold Bańka zapowiadał w styczniu jako jedno z zadań swojego resortu na ten rok. W grudniu 2015 roku powstała Społeczna Rada Sportu.

Instytucja społecznych rad jest znana od dawna, ich działanie regulują zarządzenia ministra, zainteresowanego, by gromadzić wokół siebie znaczące postaci z jakiejś dziedziny życia czy gospodarki w roli ekspertów. Formalnie jest to „kolegialny organ pomocniczy o charakterze opiniodawczo-doradczym”.

Zgodnie z zarządzeniem Witolda Bańki z 14 czerwca, jego Społeczna Rada Turystyki ma mieć od 20 do 30 członków i ma się spotykać co najmniej raz na pół roku. Do jej zadań należy opiniowanie i formułowanie stanowisk „w sprawach dotyczących propozycji systemowych rozwiązań w turystyce”. Rada na pierwszym posiedzeniu wybierze w tajnym głosowaniu swojego przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących.

Do rady minister powołuje się osoby „posiadających nieposzlakowaną opinię oraz wiedzę ekspercką niezbędną do wykonywania funkcji członka Rady”. Członkowie rady pracują społecznie, bez wynagrodzenia, ale dostają zwrot kosztów dojazdu.

Ministerstwo nie ujawniało do dzisiaj listy zaproszonych do udziału w radzie ekspertów. – Do czasu wręczenia im nominacji przez ministra i przyjęcia przez nich tych nominacji, nie możemy podać ostatecznego składu rady, dlatego się wstrzymujemy – wyjaśnia rzeczniczka prasowa MSiT Anna Ulman.

Sami zainteresowani, z którymi rozmawialiśmy, nie wiedzieli w jakim składzie mają pracować. Z nieoficjalnych informacji wiemy jednak, że zaproszenia na dzisiejsze spotkanie inauguracyjne dostali między innymi: prezes biura podróży Neckermann Polska i jednocześnie prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Krzysztof Piątek, agent turystyczny z Warszawy, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych oraz biegły sądowy Marek Kamieński, współwłaścicielka biura podróży Szot z Augustowa, prezes podlaskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki Agnieszka Zyzało, prezes spółki Chopin Airport Development, zajmującej się budowaniem hoteli na lotniskach i zarządzaniem nimi, George Cristescu, odchodzący wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej Bartłomiej Walas, właściciel hotelu Dwór Kombornia Ryszard Skotniczny, prodziekan ds. kierunku turystyka i rekreacja w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej prof. Tadeusz Burzyński i prezes Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu Michał Szeftel.

Według programu rozesłanego zaproszonym, pierwsze spotkanie rady wypełnią wystąpienia Witolda Bańki, dyrektora departamentu turystyki Joanny Jędrzejewskiej-Debortoli, dyrektora generalnego Ministerstwa Sportu i Turystyki Alicji Omięckiej i prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Marka Olszewskiego, którzy mają przedstawić nad czym teraz pracują MSiT i POT. Wybrani zostaną przewodniczący (nasi rozmówcy typują, że zostanie nim Cristescu) i wiceprzewodniczący rady. Prawdopodobnie nakreślony zostanie też plan pracy rady na najbliższe miesiące.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rezerwacja parkingu to nie usługa turystyczna

Agenci turystyczni nie muszą obawiać się, że łącząc rezerwację parkingu z przelotem czy sprzedażą ...

Brexit bez umowy – wszystko, co turysta musi wiedzieć

Z czym muszą liczyć się podróżujący do Wielkiej Brytanii po jej wyjściu z Unii ...

Agent turystyczny bez przyszłości?

Model biura agencyjnego, który jest przedstawicielem handlowym touroperatorów, w dłuższej perspektywie nie ma racji ...

Jechałeś koleją? Muzeum zwiedzisz taniej

Od lipca podróżni, którzy wybiorą się na wycieczkę Kolejami Śląskimi do Katowic, będą mogli ...

Katowice Airport – w kwietniu czartery rosły o prawie 60 procent

Ponad 293 tysięcy pasażerów obsłużyło w kwietniu lotnisko Katowice, to o 23,9 procent więcej ...

Cztery tysiące złotych na wakacje z dziećmi

Polacy oszczędzają na urlop co najmniej przez pół roku. Problemy finansowe są głównym powodem ...