Turystyka masowa to wyzwanie dla świata

AFP

Jak radzić sobie z zatłoczonymi miastami i czy turystów może być zbyt wielu? – Światowy Komitet Podróży i Turystyki zapowiada wydanie raportu, w którym rozważy problemy turystyki masowej

W raporcie znajdą się zarówno propozycje konkretnych rozwiązań dla branży turystycznej, jak i dane o korzyściach dla miast masowo odwiedzanych przez zwiedzających – informuje portal branżowy Skift.

Gloria Guevera, prezes Światowego Komitetu Podróży i Turystyki (WTTC), przypomina, że choć miejsca pracy tworzą głównie prywatni przedsiębiorcy, a nie politycy, to potrzebna jest obustronna współpraca. – Musimy współpracować z rządami, żeby móc dawać pracę – zauważa.

Zdaniem Guevery jednym z pomysłów na rozwiązanie problemu zatłoczenia miejsc turystycznych jest większa dywersyfikacja oferty. Jak mówi, zróżnicować produkt dla turystów udało się np. w Meksyku, w którym do 2012 roku była sekretarzem do spraw turystyki. Choć do niedawna kraj ten był odwiedzany głównie ze względu na plaże, teraz przyciąga turystów także ofertą kulturalną, intensywnie rozwijającą się również w mniej obleganych miastach i regionach.

Guevara nie zdradza zbyt wielu szczegółów przygotowywanego raportu, mówi jednak, że współpracują nad nim przedstawiciele 184 rządów. Już dziś wiadomo, że wśród sugestii, które pojawią w dokumencie, znalazła się konieczność edukowania turystów w zakresie odpowiedniego zachowania na wyjazdach i zachęcanie ich do odwiedzania mniej zatłoczonych miejsc.

WTTC już wcześniej zajmowała się zarządzaniem turystyką. W 2015 organizacja wezwała branżę do stosowania dobrych praktyk w zakresie ochrony środowiska i poszanowania lokalnych społeczności, a od 2004 roku przyznaje nagrodę „Turystyka dla jutra” markom stosującym zasady zrównoważonego rozwoju. WTTC prowadzi też spotkania z politykami, którym przedstawia znaczenie turystyki w rozwoju gospodarki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sisi wygrywa wybory prezydenckie w Egipcie

Tak jak przewidywano, wstępne wyniki pierwszej tury wyborów wskazują na dużą przewagę obecnie urzędującego ...

IATA: Terroryzm mniej straszny niż Donald Trump

Zapowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych, że chce rozszerzyć restrykcje w podróżowaniu do USA na kraje ...

Kobiety w TUI mają gorzej niż mężczyźni

Kobiety pracujące w brytyjskim TUI zarabiają dwa razy mniej niż mężczyźni, wynika z analizy ...

Czartery napędzają Modlin

W kwietniu Port Lotniczy Warszawa Modlin odnotował 2,9 procent wzrostu ruchu pasażerów w stosunku ...

W Modlinie 3 miliony pasażerów i dwie wieże

Lotnisko w Modlinie obsłużyło w 2018 roku 3,08 miliona pasażerów. To o 5,1 procent ...

Największy samolot świata w Warszawie

Na Lotnisku Chopina w Warszawie wyląduje dzisiaj airbus A380. Największy pasażerski samolot świata przewiezie ...