Zabytkowy park w Żywcu zamknięty po wichurze

Wikipedia

Wichura nie oszczędziła zabytkowego parku Habsburgów w Żywcu. Runęło około 20 drzew, m.in. jesionów i dębów. Jedno z nich, upadając, uszkodziło mostek. Ze względów bezpieczeństwa park został więc zamknięty

– Wciąż wieje. Spadają konary i gałęzie. Nie możemy narażać nikogo na niebezpieczeństwo. Decyzja o zamknięciu parku obowiązuje do odwołania. Być może zostanie otwarty we wtorek, jeśli wiatr ucichnie – opisuje burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Jak wyjaśnia, jesiony, które zostały zniszczone, miały źle rozwinięty system korzeniowy. – Musimy się skonsultować z dendrologami i konserwatorami, żeby zbadać, czy naszych drzew w parku nie dosięgła jakaś choroba – dodaje.

W ostatnich tygodniach aura nie oszczędza zabytkowego parku. Na początku października padł on ofiarą orkanu Ksawery. Wiatr zniszczył ok. 20 procent drzewostanu i część infrastruktury, w tym ławki.

Burmistrz poinformował, że miasto stara się rekompensować zniszczenia. Na początku listopada dzięki wsparciu sponsora w parku posadzonych zostanie 120 czteroipółmetrowych drzew.

Park Habsburgów jest jedną z większych atrakcji Żywca. Najstarsze jego fragmenty pochodzą z XVIII wieku. Ma powierzchnię 26 ha. Znajduje się w centrum miasta, tuż obok starego zamku i pałacu Habsburgów. Pod koniec pierwszej dekady XXI w. żywiecki samorząd zrewitalizował park. Wyremontowano m.in. aleje i mostki, fontannę i zabytkową altanę zwaną Domkiem Chińskim. Zwiedzającym zostały udostępnione odsłonięte relikty dawnej baszty. W parku powstała też stajnia miejska i minizoo. Rewitalizacja kosztowała ok. 10 mln złotych. Samorząd otrzymał na ten cel dotację z funduszy UE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grecja: Na bankructwo Cooka pomoże więcej promocji

11 milionów euro wyda greckie Ministerstwo Turystyki na kampanię promocyjną, która rozpocznie się w ...

Sto milionów złotych na polsko-czeską turystykę

Do końca czerwca można starać się pieniądze na polsko-czeskie projekty turystyczne. Do wykorzystania są ...

OSAT radzi agentom: Nie podpisujcie umów z Sun & Funem

Prosimy, wstrzymajcie się z podpisywaniem umów z biurem podróży Sun & Fun – apeluje ...

Opóźnione samoloty nie zabrały turystów

Z Katowic nie odleciało o czasie wczoraj ponad 300 turystów. Dwa samoloty Small Planet ...

Wild o planowanym lotnisku: To będzie nowe miasto

Jeżeli przyjrzymy się skali przedsięwzięcia, to będzie ona większa niż budowa portu w Gdyni ...

Eholiday: Mamy potencjał, by stać się ważnym graczem na krajowym rynku

– Przełomowy był dla nas rok 2015. A w bardzo dobrym zeszłym roku wzrost ...