Amadeus: Blockchain zmieni turystykę

Pixabay

Wyobraźmy sobie, że podczas kontroli na lotnisku udostępniamy dane z paszportu za pomocą aplikacji aktywowanej odciskiem palca, a do zbierania punktów w hotelu czy w samolocie służy jedna karta lojalnościowa – namawia Amadeus, prezentując nowy raport

To tylko niektóre z elementów podróżowania, jakie zdaniem firmy Amadeus mogą w przyszłości ulec zmianie dzięki technologii blockchain (pl. łańcuch bloków), omówionej w raporcie „Wykorzystanie potencjału technologii blockchain w branży turystycznej”. W pracach nad nim uczestniczyły start-upy Civic i Loyyal.

W raporcie wskazano cztery potencjalne zastosowania technologii blockchain w turystyce, obejmujące uproszczoną i bezpieczniejszą identyfikację pasażerów, lepsze śledzenie bagażu, bardziej przyjazne dla użytkownika programy lojalnościowe i uproszczone płatności między biurami podróży i liniami lotniczymi. Choć blockchain dopiero zaczyna się rozwijać, autorzy artykułu sugerują, że niesie ze sobą olbrzymi potencjał zmiany sposobu, w jaki odbywa się cyfrowa wymiana dóbr. Jak wyjaśniają eksperci Amadeusa, tak jak struktura internetu umożliwia niezwykle łatwą i szybką wymianę informacji, tak technologia blockchain może wprowadzić nową jakość przetwarzania danych.

– Raport ma rzucić więcej światła na liczne i zróżnicowane obszary branży turystycznej, na które blockchain zaczyna oddziaływać. Prezentuje też szerszy rozwój samej technologii. Mamy nadzieję, że pomoże czytelnikom lepiej zrozumieć potencjał tego rozwiązania i zainspiruje całą branżę do współpracy, bez której nie da się urzeczywistnić opisanych w tekście możliwych zastosowań tej technologii — mówi, cytowana w komunikacie prasowym, Katherine Grass, dyrektor działu innowacji i przedsięwzięć Amadeusa.

Amadeus rozpoczyna też nowy program współpracy nad innowacjami (Innovation Partnership Programme), który wesprze rozwijające się firmy, pomoże im testować pomysły oraz — po pomyślnym zakończeniu projektów pilotażowych — szybciej wprowadzać je na rynek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair w ogniu krytyki za odwołane loty

Irlandzkie linie lotnicze Ryanair zostały skrytykowane przez Komisję Europejską i europosłów wszystkich grup parlamentarnych ...

Amerykanie mają zakaz podróżowania do Korei Północnej

Departament Stanu USA oficjalnie ogłosił wprowadzenie od 1 września zakazu podróżowania amerykańskich obywateli do ...

Neckermann: Warsztaty i tańce z agentami

Miniony sezon był trudny. Naznaczony upadkiem Small Planet, zbyt dobrą pogodą i nadpodażą ofert ...

Sąd: Ryanair łamie prawa litewskich konsumentów

Sąd w Wilnie orzekł, że Ryanair nie ma prawa narzucać pasażerom warunków, na jakich ...

„Wakacje jakie chcesz” w reklamie Neckermanna

„Mówisz masz. Wakacje dokładnie takie jakie chcesz” – pod takim hasłem Neckermann Polska prowadzi ...

TUI: Turcja, Egipt i Dżerba odwołane do końca września

Biuro podróży TUI Poland powiadomiło dzisiaj agentów i klientów, że odwołuje wszystkie wyjazdy do ...