200 milionów złotych na pożyczki dla turystyki

Pixabay

Mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy z branży turystycznej z pięciu województw Polski wschodniej mogą ubiegać się o pożyczki w ramach projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia–Turystyka”. W puli jest 200 milionów złotych

Wczoraj w Rzeszowie odbyła się konferencja poświęcona temu projektowi. Wziął w niej udział m.in. wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, który podkreślił, że turystyka odgrywa coraz wiesza rolę w kształtowaniu światowego PKB. – Obecnie jest na poziomie 9 procent światowego PKB, prognozuje się, że w 2020 r. będzie to już 10 proc. Podobne procesy można zauważyć w Polsce, gdzie obecnie turystyka odpowiada za ok. 6 procent PKB – dodał.

Wiceminister przypomniał, że wspieranie branży turystycznej zostało „mocno zaakcentowane” w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. – Szczególnie rozwój tej gałęzi przemysłu w Polsce wschodniej i teraz realizujemy ten kierunek – powiedział Hamryszczak.

W jego ocenie ta część kraju ma bardzo dobre warunki do rozwoju turystyki. Jako atuty Polski wschodniej wymienił m.in. jeziora mazurskie, Roztocze, Góry Świętokrzyskie i Bieszczady. Zdaniem Hamryszczaka turystyka może się rozwijać również wokół zabytków architektury i miast takich jak Przemyśl, Łańcut czy Baranów Sandomierski.

– Liczymy mocno, że pożyczki, które oferujemy w ramach tego nowego instrumentu, sięgające do 500 tys. złotych, pozwolą się rozwinąć branży turystycznej w tej części Polski – zaznaczył wiceminister.

Pożyczki są niskooprocentowane, a na preferencyjne warunki mogą liczyć firmy, które działają nie dłużej niż 2 lata (start-upy) i spółki, które wspierają szlak rowerowy Green Velo – nie muszą one wnosić wkładu własnego. Jak dodał Hamryszczak, rządowi bardzo zależy na rozwoju turystyki rowerowej i wykorzystanie do tego szlaku Green Velo.

W ramach projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia–Turystyka” możliwe jest także uzyskanie wsparcia na budowę moteli, hoteli czy wyznaczenie nowych szlaków turystycznych lub parków tematycznych. Można uzyskać dofinansowanie również na promocję rękodzieła czy produktów regionalnych.

Z pieniędzy w ramach projektu: „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia-Turystyka” mogą skorzystać firmy z województwa: podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego.

Dysponentem tych pieniędzy jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który w konkursach wybrał podmioty udzielające pożyczek w regionach. Na Podkarpaciu jest to Agencja Rozwoju Regionalnego MARR SA.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy wrócą z zagranicy bez kwarantanny

Rząd zniósł obowiązek przechodzenia kwarantanny po powrocie z innych krajów niż członkowie Unii Europejskiej. ...

Katalonia podnosi podatek turystyczny

Od przyszłego roku turyści odwiedzający Katalonię będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Jak podaje ...

Accor stworzył fundusz kryzysowy

Grupa Accor powołała fundusz All Heartist Fund, który zasili 70 milionami euro z dywidendy. ...

Polscy turyści ewakuowani z palącego się hotelu

Na malezyjskiej wyspie Tioman zapalił się hotel. Ewakuowano z niego 34 polskich turystów. Nikomu ...

Wszystkie smaki Dubaju

MATERIAŁ PARTNERA Lokalne kulinaria są jedną z atrakcji Dubaju, w którym tradycyjna kuchnia sąsiaduje ...

W biurach podróży drzwi się nie zamykają

Imponująco wygląda ruch w biurach podróży pod koniec sezonu letniego. W ostatnim tygodniu sprzedaż ...