Brexit niestraszny, ale podróże już tak

Fot. Jerzy Dudek / Fotorzepa

Polacy nie przejęli się wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Aż 42 procent badanych uważa, że nie będzie to miało wpływu na ich życie. Jedyne, czego się boją, to utrudnienia w podróżowaniu.

Brytyjczycy, po kilka razy przekładanym terminie, opuścili Unię Europejską. Do końca 2020 roku obowiązuje okres przejściowy. Wielka Brytania podlega unijnym zasadom rynkowym i wpłaca składki do budżetu. Nie ma już swoich przedstawicieli w UE i udziału w procesach decyzyjnych. Na Polakach brexit nie zrobił większego wrażenia. 42 procent badanych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS uważa, że nie zmieni to nic w ich życiu.

CZYTAJ TEŻ: Brexit bez umowy: wszystko, co turysta musi wiedzieć

– Wyjście Wielkiej Brytanii z UE ma większe znaczenie w kontekście wielkiej polityki o globalnym charakterze niż dla życia przeciętnych Europejczyków – mówi „Rzeczpospolitej” profesor Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Wynik tego sondażu wskazuje, jak niska jest świadomość konsekwencji brexitu dla Polski – stwierdza doktor ekonomii Wojciech Paczos z Uniwersytetu Walijskiego w Cardiff, adiunkt Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. – A przecież wpłynie on na trzy główne obszary: wymianę handlową, finanse i kształt UE. Wielka Brytania zawrze nowe umowy handlowe poza wspólnotą. Funt straci na wartości, więc zmniejszą się transfery finansowe, które wielu Polaków otrzymuje od bliskich pracujących na Wyspach Brytyjskich – tłumaczy.

Dodaje, że choć na razie nie jesteśmy w stanie przewidzieć konsekwencji przyszłych umów handlowych, które Wielka Brytania zawrze z dotychczasowymi partnerami, to Polacy stracą. – Na pewno polscy przedsiębiorcy będą wypełniać więcej formalności, związanych między innymi z drogą celną, w celu sprzedania swoich produktów na wyspy – mówi.

ZOBACZ TAKŻE: Co brexit oznacza dla podróżujących do Wielkiej Brytanii? 10 pytań i odpowiedzi

Polacy boją się jedynie utrudnień w podróżowaniu na Wyspy Brytyjskie (37 procent). – Obawa o podróże to relikt z przeszłości. Wciąż pamiętamy świat sprzed ponad trzydziestu lat, w którym paszporty powoli wychodziły z użytku. I jeśli słyszymy, że znów mają odgrywać istotną rolę, widzimy mityczny szlaban na granicy. Brakuje nam analizy teraźniejszości – komentuje Rafał Chwedoruk.

Zaledwie 10,4 procent Polaków uważa brexit za początek końca UE. Jeszcze mniej (3,2 procent) chciałoby, by Polska poszła w ślady Wielkiej Brytanii. – Brexit jest skomplikowany prawnie i politycznie. Nie jest to pierwszy i ostatni problem świata, do którego nie potrafimy się odnieść. Jest jednak wiadrem zimnej wody wylanym na nasze rozgrzane głowy pełne nadziei na niczym niezmąconą przyszłość zachodniego świata – konkluduje Chwedoruk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Google na razie nie chce być agentem

Google jest zadowolony, że użytkownicy z zaufaniem przeglądają jego zasoby w poszukiwaniu wyjazdów. Firma ...

Prima Holiday zaprasza na ryby

Na razie najlepiej sprzedają się wyjazdy do Tunezji, ale na koniec sezonu i tak ...

Padł nowy rekord w światowej turystyce

Jak podaje w najnowszym raporcie Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO), w 2018 roku ...

Białystok przeprasza za folder dla Białorusinów

Urząd Miasta Białystok wycofał z dystrybucji informator o atrakcjach turystycznych Białegostoku i okolic wydany ...

SuperPKS wjedzie do wszystkich województw

Arriva, Mobilis i Neobus przystąpiły do SuperPKSu. Ta wirtualna platforma współpracuje już z ponad ...

Betlej: Walka o polskiego turystę będzie się zaostrzać

Coraz częściej międzynarodowym firmom turystycznym nie chodzi o zarabianie na wycieczkach sprzedanych w Polsce, ...