Koronawirus uderza w Europę

Nie będzie ani karnawału w Wenecji, ani Tygodnia Mody w Mediolanie. Giorgio Armani pokazał swoją kolekcję za zamkniętymi drzwiami. A La Scala odwołała wszystkie spektakle.

Publikacja: 24.02.2020 21:08

Koronawirus uderza w Europę

Foto: Fot. AFP

To wszystko z powodu obecności koronawirusa we Włoszech. Pojedyncze przypadki zanotowano już w Wielkiej Brytanii, dokąd wracają pasażerowie azjatyckich rejsów, oraz we Francji. W samych Chinach, skąd epidemia zaczęła się rozprzestrzeniać, zachorowało już prawie 75 tysięcy osób, a prawie 2,5 tysiąca zmarło z powodu zarażenia Covid-19.

W ostatni czwartek i piątek, kiedy jeszcze nie było wiadomo, że koronawirus rozwija się we Włoszech, w polskich biurach podróży masowo wykupywano wyjazdy na narty we włoskie Alpy i Dolomity.

Ale wiadomo, że będzie tam trudno dojechać w sytuacji, kiedy Austriacy w obawie przed rozprzestrzenianiem się epidemii zamknęli przejścia drogowe w Alpach, w tym na przełęczy Brenner i wstrzymali kursy pociągów na trasach do Włoch.

CZYTAJ TEŻ: Zmarło dwoje pasażerów Diamond Princess zarażonych koronawirusem

W poniedziałek od rana kompletna cisza. Włosi odwołali wszystkie imprezy publiczne po tym, jak ujawniono zarażenie koronawirusem u ponad 300 osób, stwierdzono pięć przypadków śmiertelnych. A ponad 50 tysięcy osób zamieszkujących południowo-wschodnią część Mediolanu otrzymała zakaz podróżowania. Fiat Chrysler Automobiles ograniczyły dostęp do swoich fabryk w Piemoncie i poinformowały o tym swoich dostawców i ewentualnych gości, którzy planowali zwiedzanie fabryk. Ale żaden z zakładów nie został zamknięty.

Niektórzy pasażerowie, którzy wykupili bilety na loty do Mediolanu, usiłują je teraz zwrócić, bo na przykład jechali na targi, które się nie odbędą. Ale wiadomo, że jeśli w klasie rezerwacyjnej, w jakiej podróż została wykupiona, nie ma opcji zwrotu, linia pieniędzy nie zwróci.

Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce 23 lutego wydał kolejne ostrzeżenie przed koronawirusem. Nie zaleca w nim podróżowania do dziewięciu krajów: Chin, Korei Południowej, Włoch (Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania i Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i na Tajwan. W zaleceniu tym podkreśla również, że wszystkie osoby, które do tych krajów podróżowały i w ciągu 14 dni od powrotu zaobserwowali niebezpieczne objawy, powinny natychmiast zgłosić się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE: Statki wycieczkowe ucierpią przez koronawirusa

Turcja zamknęła swoją granicę z Iranem, gdzie też zwiększa się liczba zachorowań na Covid-19. Gdyby epidemia przedostała się do tego kraju, byłaby to dotkliwa strata. Turystyka daje Turkom 6,2 procent PKB.

Drastycznie spadł popyt na rejsy wycieczkowe (o 15 procent tylko w ciągu dwóch tygodni lutego w porównaniu z tym samym okresem 2019), wartość tego rynku, to 6 miliardów dolarów rocznie. A Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) szacuje, że przychody przewoźników w tym roku zmaleją o 29,3 miliarda dolarów, z których większość to straty przewoźników z regionu Azji i Pacyfiku. Ale wiadomo już, że i pozostali przewoźnicy będą mieli straty. Większość przewoźników europejskich zamknęła swoje połączenia z Chinami, a Lufthansa z powodu mniejszego popytu zdecydowała się na odstawienie 13 samolotów.

CZYTAJ TEŻ: Pustki w samolotach Singapore Airlines. Przez koronawirusa

Zanim Wyjedziesz
Winnice mają klaster. „Nie musimy jeździć do Toskanii. Bądźmy enoturystami w Polsce”
Zanim Wyjedziesz
Turyści wrócą do katedry Notre Dame. Jest termin ponownego otwarcia po pożarze
Zanim Wyjedziesz
Nitras: Bon turystyczny? Nie ma powodu, by do niego wracać, turystyka się odbiła
Zanim Wyjedziesz
Sześć krajów i tylko jedna wiza? Czy powstanie azjatycka strefa Schengen?
Zanim Wyjedziesz
„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści