Nowy ambasador Polski w Turcji

Minister Jacek Czaputowicz w imieniu prezydenta RP wręczył Jakubowi Kumochowi nominację na stanowisko ambasadora w Turcji. Fot. MSZ

Orientalista, politolog i były dziennikarz Jakub Kumoch odebrał nominację na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Turcji.

Jakub Kumoch jest ekspertem od stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej. Od 2015 r. zasiada w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie.

Jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, w 2015 r. uzyskał tytuł doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował m.in. jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, był też współpracownikiem Instytutu Sobieskiego.

Kumoch był również korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Rosji, a później m.in. zastępcą szefa działu zagranicznego i szefem działu krajowego gazety „Dziennik”. Należy do grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmujących się analizowaniem procesów wyborczych, brał w związku z tym udział w kilkunastu Misjach Obserwacji Wyborów UE i OBWE.

Od października 2016 r. pełni funkcję ambasadora w Szwajcarii i Liechtensteinie, gdzie przyczynił się do odkrycia faktu masowego ratowania przez polską dyplomację Żydów z Zagłady.

Mówi biegle po turecku, angielsku, francusku, chorwacku, hiszpańsku, rosyjsku, niemiecku i włosku. W mniejszym stopniu posługuje się również m.in. ukraińskim i arabskim.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lublin zyskał sześć nowych połączeń lotniczych

Połączenia lotnicze z Lublina do Monachium od dziś realizują linie lotnicze BMI Regional. To ...

Air France uruchomi nowe loty dla turystów

Heraklion, Palermo, Olbia i Split – to nowe porty, do których zamierza w lecie ...

Będzie proces cywilny przeciwko TUI o zamach w Tunezji

Bliscy Brytyjczyków zabitych w zamachu terrorystycznym w Tunezji w 2015 roku zamierzają pozwać biuro ...

Booking przechodzi na tryb oszczędzania

Booking Holdings szacuje, że z powodu koronawirusa w pierwszym kwartale liczba rezerwacji noclegów może ...

Straż turystyczna obroni Kraków przed gośćmi?

Powołania straży turystycznej, która zajmie się hamowaniem ekscesów pijanych turystów i czy monitorowaniem hałasu ...

Marek Andryszak do turystów: Zostańcie z nami

Zostańcie z nami i bądźcie zdrowi – tymi słowami prezes TUI Deutschland Marek Andryszak ...