Tajlandia: Bez turystów słoniom grozi śmierć głodowa

Fot. AFP
Co najmniej jedną czwartą z udomowionych słoni żyjących w Tajlandii może zabić zapaść w turystyce. Właścicieli zwierząt już wkrótce nie będzie stać na ich wykarmienie.

Fundacja Save the Elephant szacuje, że w Tajlandii żyje co najmniej cztery tysiące udomowionych słoni. Część wykorzystuje się do przewożenia turystów. Odwiedzający Tajlandię mogą na ich grzbietach zrobić sobie przejażdżkę lub zdjęcie podczas kąpieli zwierzęcia w rzece – tak słonie zarabiają na swojego właściciela i jego rodzinę.

Pandemia spowodowała zastój w turystyce, domowe słonie są bezrobotne, zamknięto także sanktuaria, w których te zwierzęta wprawdzie nie muszą pracować, ale na ich utrzymanie płacą odwiedzający je turyści.

Zdaniem ekspertów już wkrótce właścicieli słoni nie będzie stać na ich wykarmienie, które kosztuje równowartość 750 dolarów miesięcznie.

Jeśli tak się stanie, zwierzęta albo będą przekazywane jako siła robocza firmom pozyskującym drewno – czego władze zakazały w 1989 roku ze względu na okrucieństwo, jakie spotykało słonie w takich przedsiębiorstwach – albo zostaną wypędzone na ulice, by żebrały o jedzenie dla siebie, albo po prostu padną z głodu.

– To bardzo ponura perspektywa, chyba że rząd natychmiast udzieli pomocy finansowej właścicielom słoni – mówi założyciel fundacji Save the Elephant Lek Chailert.

Mogą Ci się również spodobać

Wizz Air: Dyrektor ds. operacyjnych wiceprezesem

Diederik Pen, dyrektor ds. operacyjnych Wizz Aira, został też wiceprezesem tej linii. Nowe stanowisko ...

Nowy biznes miliardera – rejsy tylko dla dorosłych

Brytyjski miliarder Richard Branson nie boi się koronawirusa i rozpoczyna nowy biznes – rejsy ...

Boeing wyłoży miliard dolarów na bezpieczeństwo

Boeing zamierza uruchomić program przygotowywania pilotów do bezpieczniejszego kierowania jego samolotami. Na początek przeznaczył ...

Wizz Air zamyka bazę, otwiera trasy

Wizz Air w czerwcu 2018 roku zamknie bazę operacyjną na lotnisku w Lublinie, ale ...

Ocean Majesty płynie w pierwszym rejsie pod banderą Itaki

Statek Ocean Majesty, wyczarterowany w całości przez biuro podróży Itaka, odbywa właśnie swój pierwszy ...

PKP Intercity połączy Przemyśl z Kijowem

Od 24 sierpnia podróżni zyskają kolejne połączenie na trasie Przemyśl – Kijów. Pociągi będą ...