Premier Włoch obiecuje normalne wakacje

Fot. AFP

W tym roku pojedziemy na wakacje, nie spędzimy tego lata na balkonie – zapewnił premier Włoch Giuseppe Conte w wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera”.

„Tego lata nie spędzimy na balkonach, a piękno Włoch nie pozostanie w kwarantannie. Będziemy mogli pojechać nad morze, w góry, podziwiać nasze miasta” – powiedział premier Conte i ostrzegł, że konsekwencje ekonomiczne epidemii koronawirusa będą bardzo bolesne.

CZYTAJ TEŻ: Włochy odmrażają gospodarkę, ale o turystyce nie ma mowy

Giuseppe Conte powiedział też, że wspaniale byłoby, gdyby Włosi spędzili wakacje we własnym kraju, przestrzegając zasad ostrożności wprowadzonych w czasie pandemii. Zapowiedział, że w najbliższym czasie rząd przedstawi konkretne wskazówki i plany dotyczące lata i wakacji. Luzowanie restrykcji będzie następowało w zależności od sytuacji w poszczególnych regionach. Conte podkreślił, że nie można podejmować pochopnych decyzji, ponieważ wtedy epidemia powróci.

Włoski rząd zapowiedział otwarcie barów, restauracji, a także zakładów fryzjerskich dopiero 1 czerwca. Premier nie wykluczył jednak „pewnego przyspieszenia” w zależności od sytuacji epidemicznej w poszczególnych regionach. Być może już 18 maja uda się uruchomić część z nich.

Włoski rząd rozpoczął bardzo powolne odmrażanie gospodarki od otwierania niektórych kawiarni i kwiaciarni. Giuseppe Conte zapowiedział, że powrót do całkowitej normalności zajmie Włochom „dość dużo czasu”. Wciąż nie zdecydowano o wznowieniu zajęć w szkołach i na uczelniach.

ZOBACZ TAKŻE: Całe Włochy „czerwoną strefą”

Całkowita kwarantanna we Włoszech trwała ponad 2 miesiące. Ten weekend jest pierwszy, kiedy władze zezwoliły Włochom na ograniczone wyjścia do parków, na plaże. Liczne patrole policji i straży miejskiej kontrolują od soboty miejsca, gdzie zazwyczaj gromadzą się ludzie. Rzymianie masowo udali się do nadmorskiej dzielnicy Ostia, a lokalne media ostrzegają, że wiele osób łamie reguły dystansu społecznego i nie nosi maseczek ochronnych. Na plażach na Sycylii tłumy zirytowały burmistrza Leolukę Orlanda, który powiedział, że „to groźna sytuacja” i zapowiedział więcej patroli policji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Emirates: Ponad milion pasażerów

Do końca czerwca Emirates przewiozły milion pasażerów na trasie z Dubaju do Warszawy i ...

Platforma Obywatelska: 500 złotych dla każdego na turystykę

Nie 1000 złotych dla siedmiu milionów Polaków, jak planuje rząd, ale 500 złotych dla ...

Stworzyliśmy bon optymizmu, jak krzemień pasiasty

Temat bonu wzbudza kontrowersje, bo są rodziny w kraju, które mają dwoje dzieci, troje, ...

Letni rozkład lotów – nowe połączenia z polskich lotnisk

539 regularnych połączeń z 15 polskich lotnisk. O 79 więcej niż w sezonie zimowym. ...

Hostele a&o: W czasie pandemii łóżka tańsze dla wybranych

W ramach projektu „Łóżka awaryjne” niemiecka sieć hosteli a&o oferuje 75-procentową zniżkę na noclegi ...

Z Ryanairem z Wrocławia do Aten

Ryanair zapowiedział uruchomienie w maju przyszłego roku lotów z Wrocławia do Aten Loty będą ...