Pierwsze państwo w Europie ogłosiło koniec epidemii

Fot. AFP

Rząd Słowenii ogłosił w czwartek późnym wieczorem koniec epidemii koronawirusa w tym kraju. To pierwsze europejskie państwo, które zdecydowało się na taki krok po tym, jak od dwóch tygodni liczba zakażeń nie przekroczyła siedmiu.

Osoby, które przyjeżdżają na Słowenię z innych państw Unii Europejskiej, nie będą już musiały odbywać co najmniej siedmiodniowej kwarantanny.

W liczącej 2 miliony mieszkańców Słowenii, która graniczy z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją, wykryto dotąd 1464 zakażenia koronawirusem i 103 zgony z powodu covid-19. Stan epidemii ogłoszono tam 12 marca. – Dziś Słowenia ma najlepszą epidemiczny obraz w Europie – ogłosił w parlamencie premier Janez Jansa.

CZYTAJ TEŻ: Słoweńskie narodowe linie lotnicze ogłaszają bankructwo

Koniec epidemii oznacza wygaśnięcie z końcem maja antykryzysowych rozwiązań, takich jak pomoc finansowa dla firm i mieszkańców – pisze Reuters.

Słowenia nadal jednak nie będzie wpuszczać do kraju cudzoziemców z objawami infekcji. 14-dniowej kwarantannie poddawani będą cudzoziemcy przybywający do Słowenii spoza granic UE.

Obywatele nadal będą musieli stosować zasady mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa – poinformował rząd. W miejscach publicznych obowiązuje nakaz noszenia masek i utrzymywania 1,5 metra odległości od innych osób.

W przyszłym tygodniu do szkół ma wrócić część uczniów, otwarte zostaną też bary, restauracje i hotele z nie więcej niż 30 pokojami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najniebezpieczniejsze kraje świata. Których unikać?

Do jakich państw lepiej nie planować podróży? Eksperci Międzynarodowego SOS stworzyli mapę ryzyka. Państwa ...

Cristescu ponownie prezesem holdingu hotelowego

Rada nadzorcza spółki Polski Holding Hotelowy zdecydowała, że jej dotychczasowy prezes Gheorghe Marian Cristescu ...

Klient bierze voucher, a agent dodatkową prowizję

Niemieckie biuro podróży specjalizujące się w organizowaniu wycieczek wędrownych zapłaci agentom za każdego klienta, ...

Rainbow: Zyski rosną szybciej niż sprzedaż

Wzrost przychodów o ponad 20 procent, a zysku o prawie 34 procent – to ...

Ryanair: Rząd musi podać harmonogram Brexitu

Linie lotnicze ponaglają władze brytyjskie do pokazania planów dla lotnictwa po głosowaniu o wyjściu ...

Szef linii lotniczej chwali Gretę Thunberg

Prezes Emirates przyznaje, że ma sporo sympatii dla Extinction Rebellion i Grety Thunberg. Greta ...