Muzea puste bez wycieczek i turystów

Muzeum Chopina. Fot. Marcin Czechowicz NIFC

Zamiast setek i tysięcy zwiedzających dziennie, kilkadziesiąt osób. Po dwóch miesiącach przestoju otwierają się muzea. Najtrudniejsza jest sytuacja tych, których ekspozycje oparte są na dotykowych, interaktywnych rozwiązaniach.

Tak jest w ultranowoczesnym Muzeum Chopina w Warszawie. – W ubiegłym roku do końca maja odwiedziło nas prawie 40 tysięcy ludzi, większość gości stanowili turyści zagraniczni – powiedziała Marta Tabakiernik z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. – Pracujemy nad planem otwarcia ekspozycji stałej, zwróciliśmy się w tej sprawie do służb sanitarnych z prośbą o konsultację w sprawie warunków bezpieczeństwa. Zgodnie z wytycznymi dla muzeów przedstawionymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków korzystanie z ekranów dotykowych powinno być odłożone w czasie. Szukamy rozwiązań alternatywnych dla słuchawek i elementów interaktywnych. Trudno wyobrazić sobie Muzeum Chopina bez możliwości słuchania muzyki. W planach mamy przeniesienie treści ekspozycji do aplikacji na urządzenia mobilne.

W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, około 80 procent zwiedzających w maju 2019 r. stanowiły zorganizowane grupy szkolne, a około 25 procent zwiedzających w weekendy przypadało na turystów zagranicznych. Skalę zmian frekwencji dobrze pokazują dane z Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. Gdy ją otwarto – wystawę zwiedziło 49 osób, podczas gdy rok wcześniej było ich 367. W „Noc Muzeów” przyszło 101 osób, a rok wcześniej – prawie 1200. W zakopiańskiej filii, czyli Muzeum Karola Szymanowskiego Willa Atma, zdarzył się dzień bez jednego widza. Z kolei w Gmachu Głównym w Noc Muzeów pojawiło się 55 osób, rok wcześniej było ponad 2 tysiące.

CZYTAJ TAKŻE: Hotele i pensjonaty gotowe na lato

– Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach już od 9 maja działa – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Szczerski. – Muzeum po uzyskaniu certyfikatów sanitarnych zacznie stopniowo otwierać także kolejne oddziały. Zakładamy, że proces ten powinien zakończyć się do połowy czerwca.

Od 23 maja jest dostępny Pałac Czapskich wraz Pawilonem Józefa Czapskiego, Europeum, Dom Józefa Mehoffera, Kamienica Szołayskich oraz galerie stałe w  gmachu głównym. Na 30 maja planowane jest otwarcie Domu Jana Matejki i Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. 18 czerwca ma ruszyć Muzeum Książąt Czartoryskich.

Rzut na Panoramę Racławicką

– W poprzednią niedzielę 17 maja było około 90 osób w każdym z naszych oddziałów: w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Panoramie Racławickiej i Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej – relacjonuje rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów. – Ale ogólnie już po kilku dniach od otwarcia naszych muzeów widać że gości przybywa. Obserwujemy też ruch turystyczny i jeśli będzie taka potrzeba, godziny otwarcia poszczególnych oddziałów będą wydłużane.

Fot. materiały prasowe.

Wystawy „Sztuka polską XVII–XIX w.” i „Sztuka europejska XV–XX w.” może jednocześnie oglądać 40 osób, zaś „Secesję w metalu” – jedna. Na jednym seansie „Panoramy Racławickiej” ma wstęp 12 osób.

Z kolei w Muzeum Etnograficznym – 15 osób, gdzie do obejrzenia są wystawy „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość” (jednocześnie 10 oglądających) oraz czasowa „Podlwowska wieś Sokolniki na dawnej fotografii” (5 osób).

W Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej czynna jest wystawa stała „Kolekcja sztuki polskiej II połowy XX i XXI w.” oraz czynione są starania o przedłużenie wystawy czasowej „Willmann. Opus magnum”. Łącznie może przebywać w budynku 100 osób. Wszystkim osobom wchodzącym mierzona jest temperatura termometrem bezdotykowym. Wynik powyżej 37,5 °C jest podstawą do odmowy zgody na wejście.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej / mat.pras.

Zwiedzający są proszeni o przemieszczanie się po wyznaczonych ciągach komunikacyjnych. W Panoramie Racławickiej seans odbywa się co pół godziny, tylko w języku polskim – dla osób obcojęzycznych przygotowane zostały wydruki w wersji angielskiej i niemieckiej, ponieważ urządzenia odsłuchowe pozostają niedostępne.

W Radomiu, Rzeszowie, Łańcucie

23 maja ruszyło Muzeum Wsi Radomskiej. Od soboty obowiązuje będzie limit odwiedzających, a usługi przewodnickie zostaną czasowo zawieszone. Nie będzie możliwości przyjmowania grup zorganizowanych. Obiekty na terenie placówki będą ogólnie dostępne, z wyłączeniem placu zabaw i ekspozycji czasowych.

ZOBACZ TEŻ: Hotele tęsknią za gośćmi, obiecują bezpieczny wypoczynek

Frekwencja w maju 2019 roku wynosiła 3869 osób, z czego 934 osoby to uczestnicy wycieczek szkolnych. Dopiero pod koniec czerwca będzie można się przekonać jak będzie w tym roku.
Od 20 maja działa ponownie Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Łączna liczba zwiedzających mogących jednocześnie przebywać w budynku głównym to 20 osób w Muzeum Etnograficznym – 5 osób, w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa – 2 osoby. Muzeum Historii Miasta Rzeszowa pozostaje zamknięte dla zwiedzających do czasu wprowadzenia rozwiązań, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo sanitarne.

Nikt nie ma wątpliwości, że zamknięcie szkół i brak grup zorganizowanych uczestniczących w zajęciach edukacyjnych spowoduje, że frekwencja będzie niższa.

Jadący w Bieszczady nie zwiedzą pałacu w Łańcucie. Pozostaje zamknięty do odwołania. Czynny jest tylko park.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Branża turystyczna zapowiada protest pod Kancelarią Premiera

Przedstawiciele branży turystycznej planują protest na ulicach Warszawy w obronie miejsc pracy – dowiedział ...

Lufthansa: Nawet 400 procent więcej rezerwacji

Na Boże Narodzenie i sylwestra Niemcy chętnie rezerwują loty do ciepłych krajów. W Lufthansie ...

Bruksela zachęca: Otwórzmy unijne granice 1 lipca

Do końca czerwca będą prawdopodobnie zamknięte zewnętrzne granice Unii Europejskiej. Komisja Europejska proponuje otwarcie ...

Włoskie wyciągi nie ruszą prędko

Rząd Włoch przygotowuje nowy plan obostrzeń, które mają obowiązywać po 16 stycznia. Wiele wskazuje, ...

Grupa TUI zawiesza większość działalności operacyjnej

Wycieczki zorganizowane, rejsy wycieczkowe, hotele – tych obszarów dotyczy decyzja Grupy TUI o zawieszeniu ...

Turcja ma już plan dla hoteli. All inclusive zostaje

Zajęta tylko połowa łóżek, odstępy w kolejkach w restauracji, rozstawione stoliki, jedzenie nałoży pracownik ...