Nowy warunek – do Grecji tylko z kodem QR

Fot. Filip Frydrykiewicz

Co najmniej na 48 godzin przed wjazdem do Grecji turyści muszą wypełnić dokument, w którym podadzą swoje dane kontaktowe i miejsce pobytu. Dzięki temu uzyskają kod QR.

1 lipca Grecja otworzy lotniska regionalne. Tymczasem tamtejszy rząd na oficjalnej stronie internetowej travel.gov.gr. napisał o wprowadzeniu nowego warunku, bez którego przekroczenie granicy będzie niemożliwe. Co najmniej na 48 godzin przed wjazdem do Grecji trzeba wypełnić formularz (Passenger Locator Form, PFL) – jeśli ktoś planuje wyjechać do tego kraju w najbliższą środę, procedurę wjazdową musi więc rozpocząć już dziś.

W dokumencie trzeba podać informacje o miejscu przekroczenia granicy, długości pobytu w innych krajach i adres, pod którym będzie się przebywać w Grecji. System wygeneruje kod QR, który należy wydrukować lub zapisać na urządzeniu mobilnym – w wypadku podróży lotniczych będzie on skanowany przy wyjściu z samolotu.

Na podstawie tych danych służby graniczne zdecydują, czy wjeżdżający może swobodnie przejść dalej (po odbiór bagaży, do punktu kontroli granicznej), czy musi poddać się badaniu na koronawirusa. Do momentu otrzymania wyników, pasażerowie mają obowiązek pozostać w izolacji w miejscu pobytu wskazanym w formularzu.

Wszyscy pasażerowie muszą nosić maseczki i utrzymywać dystans społeczny. Zasady obowiązują dla osób podróżujących samolotem, drogą morską i lądową.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Holenderskie targi turystyczne w tym roku online

Słynne Vakantiebeurs, odbywające się w Holandii trzecie najważniejsze z punktu widzenia polskiej turystyki targi ...

Grecka Panorama bardziej kulinarna

Na Stadionie Narodowym w Warszawie trwają od soboty targi turystyczno-kulinarne Grecka Panorama. To trzecia ...

Lotnisko na Bali otwarte jeszcze dziś?

Międzynarodowe lotnisko na indonezyjskiej wyspie Bali zostanie ponownie otwarte dzisiaj popołudniu czasu lokalnego – ...

Islandia coraz popularniejsza, więc droższa

Prawie 40 tysięcy Polaków odwiedziło w zeszłym roku Islandię. To o 13 tysięcy więcej ...

Anna Ulman nowym rzecznikiem Ministerstwa Sportu i Turystyki

Z początkiem lutego obowiązki rzecznika prasowego Ministerstwa Sportu i Turystyki przejęła Anna Ulman. Sprawująca ...

PIT: Przywrócenie kwarantanny dla podróżnych sparaliżuje turystykę

Wprowadzenie kwarantanny dla osób powracających z krajów, do których wznowiono wyloty turystyczne, spowodowałoby bezwzględną ...