Bez wizy w Pekinie nawet do 6 dni

Filip Frydrykiewicz

144, a nie jak dotychczas 72, godziny mogą spędzić bez wizy turyści podróżujący tranzytem przez Pekin, prowincję Hebei i miasto Tianjin. Chiński rząd wprowadził pod koniec 2017 roku nowe przepisy

Osoby jadące tranzytem przez Chiny samolotem, koleją lub statkiem mogą zatrzymać się w Pekinie, sąsiadującej z nim prowincji Hebei i w mieście Tianjin do 144 godzin bez obowiązku posiadania wizy, informuje chiński rząd w swoim anglojęzycznym serwisie internetowym. Przy przekraczaniu granicy trzeba pokazać nie tylko ważny paszport, ale też bilet potwierdzający dalszą podróż. Nowe zasady obowiązują od 28 grudnia 2017 roku.

Regulacjami objęci są obywatele 53 krajów, w tym Polski, którzy wcześniej byli uprawnieni do korzystania z 72-godzinnego bezwizowego pobytu tranzytowego. Wśród nich znaleźli się obywatele większości krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Brazylii, Argentyny, Chile oraz Australii, Nowej Zelandii i wybranych państw azjatyckich.

Pierwsi pasażerowie korzystający z nowego prawa zostali powitani na lotnisku przez zastępcę burmistrza Pekinu panią Cheng Hong, informuje portal Xinhuanet. Jak mówiła Hong, okres pobytu bezwizowego został wydłużony, ponieważ, wyniki ankiet prowadzonych wśród turystów z zagranicy pokazały, że około 40 procent z nich chciałoby mieć więcej niż 72 godziny na zwiedzanie miasta.

– Pierwszy raz otwieramy kolej i porty lądowe, by umożliwić pasażerom odwiedzenie kolejnych miejsc (Tianjian i Hebei). Nowe regulacje mają rozwinąć międzynarodową wymianę gospodarczą i kulturową, pozytywnie oddziałują też na wizerunek miasta – dodaje wiceburmistrz. Przepisy umożliwiające pobyt maksymalnie 3-dniowy bez konieczności posiadania wizy zaczęły obowiązywać już w 2013 roku. W 2016 roku zanotowano ponad 26 tysięcy takich wizyt, czyli o 32 procent więcej rok do roku.

Region Pekin-Tianjin-Hebei jest drugim w Chinach oferującym pasażerom 6-dniowy pobyt tranzytowy tylko na podstawie ważnego dokumentu uprawniającego do podróży. Szanghaj i sąsiadujące prowincje Zhejiang oraz Jiangsu wprowadziły podobną ofertę już w styczniu 2016 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Touroperatorzy 2019: Ranking bez ratingów

Jest ranking, nie ma ratingów. Trzy biura schodzą ze sceny. Choć rosną przychody, spadają ...

Eksperyment w powietrzu – jak przetrwać 20 godzin lotu?

Australijska linia lotnicza Qantas pobiła rekord długości lotu – w 19 godzin i 16 ...

Adam Małysz promuje zimę z Neckermannem

Ponad 600 hoteli i apartamentów w ośrodkach narciarskich i 30 kierunków egzotycznych nad ciepłymi ...

Wielka Brytania: Wakacje w kraju droższe niż za granicą

Zagraniczne wakacje w popularnych europejskich kurortach turystycznych są w tym roku dla Brytyjczyków tańsze ...

Polscy turyści ewakuowani z palącego się hotelu

Na malezyjskiej wyspie Tioman zapalił się hotel. Ewakuowano z niego 34 polskich turystów. Nikomu ...

Travelplanet.pl: Na święta do Egiptu

Prawie jedna trzecia klientów biur podróży spędzi Boże Narodzenie lub przywita Nowy Rok w ...