Od soboty do Grecji tylko z negatywnym testem PCR

Fot. Aleksander Kramarz

Od soboty, 3 października, osoby podróżujące z Polski do Grecji muszą legitymować się negatywnym wynikiem testu na koronawirusa – informuje grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego w pilnej depeszy.

Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował dziś w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej i w depeszy NOTAM skierowanej do przewoźników lotniczych, że od 3 października pasażerowie przylatujący do Grecji z Polski będą mogli przekroczyć granicę tylko po okazaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Badanie można wykonać nie później niż 72 godziny przed przylotem.

CZYTAJ TEŻ: Grecja – przychody z turystyki spadną sześciokrotnie

Nowy przepis może zniweczyć wypoczynek dwóch tysięcy klientów biur podróży, którzy już wykupili wycieczki i mieli lecieć w najbliższych dniach do Grecji. Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski podjął już interwencję w tej sprawie – rozmawiał telefonicznie z ministrem turystyki Grecji Harrisem Theoharisem na temat ewentualnego przesunięcia wprowadzenia obowiązkowych testów w czasie, najlepiej o dwa tygodnie. Theoharris obiecał porozmawiać o tym z kolegą z rządu, ministrem zdrowia. Decyzji strony greckiej jeszcze nie znamy.

Jak czytamy w komunikacie ambasady Grecji w Polsce, „zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej.

Laboratoriami wykonującymi badania RT-PCR powinny być:
a. Krajowe laboratoria referencyjne
b. Krajowe laboratoria zdrowia publicznego lub
c. Prywatne laboratoria, które są akredytowane przez odpowiednie krajowe organy akredytacyjne (niekoniecznie specjalnie dla COVID-19). Certyfikaty, które nie spełniają powyższych kryteriów nie będą akceptowane. Fałszowanie zaświadczenia karane jest przez prawo greckie.

Dzieci poniżej 10 roku życia nie podlegają obowiązkowi wykonywania testu PCR”.

Nowe regulacje mają obowiązywać do 12 października. Również do tego dnia przedłużony zostaje obowiązek wykonywania testów dla przyjeżdżających z Bułgarii, Rumunii, Węgier, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malty, Belgii, Hiszpanii, Albanii i Północnej Macedonii.
Obywatele krajów spoza Unii Europejskiej mają natomiast zakaz wjazdu do Grecji, chociaż zrobiono wyjątki dla: Australii, Kanady, Gruzji, Japonii, Nowej Zelandii, Rwandy, Korei Południowej, Tajlandii, Tunezji, Urugwaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
W dalszym ciągu zawieszone pozostają połączenia lotnicze między Grecją a Turcją oraz Katalonią, obowiązują też wcześniejsze regulacje dla podróżnych z Izraela.
Nadal wszyscy podróżni muszą wypełniać najpóźniej na 24 godzin przed przyjazdem formularz rejestracyjny, w którym podają między innymi adres pobytu w Grecji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jurapark: Idź do kiosku po picie, wróć z biletem

Trzydzieści tysięcy biletów do JuraParków – w Bałtowie, Krasiejowie i Solcu Kujawskim – czeka ...

Ryanair połączy Kraków z Düsseldorfem

Irlandzkie tanie linie lotnicze otwierają nowe połączenie ze stolicy Małopolski. Od końca października będą ...

Premierze, nie chcemy protestować, chcemy rozmawiać

Rzeczowej informacji o sytuacji epidemicznej, kredytów tylko dla branży turystycznej, wydłużenia zwolnienia z ZUS ...

PIT: Są pieniądze na targi i promocję

Nawet do 850 tysięcy złotych dofinansowania mogą uzyskać przedsiębiorcy na udział w targach czy ...

Szwajcarski hotel odsyła Żydów pod prysznic

Izrael domaga się od szwajcarskiego rządu potępienia personelu jednego z alpejskich hoteli, w którym ...

Szwecja zaprasza na 72-godzinny relaks

Ludzie wykonujący najbardziej stresujące zawody świata spędzą 72 godziny, prowadząc życie w szwedzkim stylu ...