Włochy i Austria wysyłają Polaków na kwarantannę

Fot. AFP

Od 21 grudnia do 6 stycznia Polaków udających się do Włoch obowiązywać będzie 14-dniowa kwarantanna. O cztery dni krótsza izolacja czeka tych, którzy między 7 grudnia a 10 stycznia będą chcieli wjechać do Austrii.

Polacy podróżujący z Polski do Włoch od 21 grudnia do 6 stycznia będą musieli przejść dwutygodniową kwarantannę – poinformowało dziś MSZ na swojej stronie internetowej. Wcześniej, między 10 a 20 grudnia, będą musieli przedstawić negatywny wynik testu molekularnego lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch, a w razie braku testu poddać się 14-dniowej kwarantannie. Ta sama zasada będzie obowiązywać od 7 do 15 stycznia, chyba że podróżny przebywał w Polsce od 21 grudnia do 6 stycznia, wtedy również będzie musiał przejść kwarantannę. Do 9 grudnia nie będzie żadnych obostrzeń, poza obowiązkiem przedstawienia autodeklaracji.

MSZ przypomina też, że „należy zawsze brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na trzy strefy: żółtą, pomarańczową i czerwoną”.

CZYTAJ TEŻ: Szwajcaria wprowadza kwarantannę. Dla Polaków też

Z kolei Austria, jak podaje „Deutsche Welle”, wyśle na 10-dniową kwarantannę wszystkich podróżnych wjeżdżających do kraju z obszarów ryzyka od 7 grudnia do 10 stycznia (inne źródła, np. Austria.info, podają, że od 19 grudnia). Obszary ryzyka to takie, które zanotowały ponad 100 nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, a więc praktycznie wszystkie kraje sąsiednie, a zwłaszcza zachodnie Bałkany – wyjaśnił kanclerz Sebastian Kurz, cytowany przez serwis. – Reżim graniczny ma zapobiec przenoszeniu wirusa przez wjeżdżających do kraju turystów lub powracających urlopowiczów – dodał.

Wedle dzisiejszych obliczeń Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wskaźnik 14-dniowej skumulowanej zapadalności na covid-19 w niemal wszystkich krajach europejskich znacznie przekracza 100 na 100 tysięcy mieszkańców, a w Polsce wynosi 610,5.

ZOBACZ TAKŻE: Austria nie zrezygnuje z turystyki zimowej

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Majorka ogranicza liczbę plażowiczów

27,6 tysiąca – najwyżej tyle osób może wypoczywać w tym samym czasie na pięciu ...

Gowin: Wkrótce wsparcie dla gmin górskich. Rzecznik MŚP: A co z resztą?

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będą ogłoszone szczegóły propozycji pomocy dla branży turystycznej w gminach ...

W Zermatt cena karnetu zależy od liczby turystów

24 listopada ruszy nowy sezon zimowy w szwajcarskim Zermatt. Pierwszy raz ceny karnetów będą ...

Kontrolerzy lotów w Brukseli strajkują

Kontrolerzy lotów z lotniska w Brukseli zorganizowali dziś niezapowiadany strajk. To oznacza odwołanie i ...

Wenecja policzy turystów

Turyści w Wenecji będą liczeni – postanowiły władze miasta w ramach działań, których celem ...

Więcej ubezpieczeń od zamachów

Turyści coraz częściej poszukują polisy na wypadek ataków terrorystycznych. Nie każde towarzystwo udzieli ochrony ...