Bazylika Grobu Pańskiego ponownie otwarta

AFP

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie znów jest otwarta dla turystów i pielgrzymów. Chrześcijańscy duchowni zamknęli ją na trzy dni w ramach protestu przeciwko nowemu podatkowi od nieruchomości

W oświadczeniu przedstawiciele kościołów katolickiego, prawosławnego i ormiańskiego uznali projektowane prawo „za formę wywłaszczenia”. „Projekt przypomina ustawodawstwo wymierzone w Żydów w mrocznym okresie, w którym niegdyś znalazła się Europa” – podkreślili. Zdaniem przedstawicieli trzech wyznań chrześcijańskich, obciążenie kościelnych nieruchomości, które nie są miejscami kultu ” doprowadzi do upadku działalność charytatywną i nakierowaną na przykład na cele społeczne”. Zaapelowali więc o zachowanie dotychczasowych regulacji.

Burmistrz Jerozolimy uzasadnia pomysł nowego podatku długami, które zdaniem urzędników wspólnoty chrześcijańskie powinny zwrócić miejskiej kasie. Według Nira Barkata kwota ta sięga 650 milionów szekli, czyli 150 milionów euro.

Nad tradycyjnym miejscem ukrzyżowania, spoczynku i zmartwychwstania Chrystusa opiekę sprawują trzy wspólnoty: Kościół Rzymskokatolicki reprezentowany przez zakon franciszkanów, Prawosławny Patriarchat Jerozolimy oraz Apostolski Kościół Ormiański. Stan taki został określony w połowie XIX wieku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polscy turyści chętnie odwiedzają Niemcy

Od stycznia do czerwca zagraniczni turyści wykupili w Niemczech 39,8 miliona noclegów. To o ...

Prezes LOT: Chcemy latać do Chin z CPK sto razy w tygodniu

Chcę, aby LOT latał na każde z pekińskich lotnisk dwa razy dziennie. Chcemy też ...

Z Wrocławia loty do czterech nowych miejsc

Sardynia, Chorwacja, Zaporoże i Oslo – te kierunki doda do swojej tegorocznej siatki połączeń ...

Wczasy w maseczce w czasach pandemii

Mycie rąk, zakryta twarz w lobby hotelu, skarpetki na zmianę w sali zabaw czy ...

Niemiecka izba turystyczna chce rekompensat dla touroperatorów i agentów

Wyrównania strat agentów z tytułu utraconych prowizji i kosztów odwoływania wyjazdów, jakie ponoszą touroperatorzy ...

Betlej: Rainbow – pandemiczny wynik z małym zyskiem

Epidemiolodzy nie przedstawiali niebezpieczeństwa drugiej fali zakażeń dość stanowczo, a politycy przespali moment, kiedy ...