Wszystkie osoby podróżujące do Austrii muszą od dzisiaj zostawić swoje dane w formularzu rejestracyjnym. Znajdą go w internecie.
Ministerstwo Spraw Społecznych, Zdrowia, Opieki i Ochrony Konsumentów Austrii poinformowało o nowych zasadach wjazdu do kraju. Od 15 stycznia wszyscy podróżni muszą zarejestrować się przez internet, wypełniając deklarację „Pre-Travel-Clearance“.
Nowe zasady przewidują kilka wyjątków – chodzi o osoby wjeżdżające do kraju regularnie (na przykład pracowników, którzy mieszkają w innym państwie), przejeżdżające tranzytem i będące w tak zwanych podróżach koniecznych.
Dane z formularza zostaną automatycznie przekazane władzom miejscowości, w której podróżny zamierza przebywać. W ten sposób Austria chce jeszcze lepiej kontrolować, czy wszyscy do tego zobowiązani odbywają kwarantannę i ułatwić śledzenie z kim się kontaktują.
CZYTAJ TEŻ: Austria nie zrezygnuje z turystyki zimowej
Rejestrując się trzeba podać: imię, nazwisko, datę urodzenia, adres e-mail, adres zamieszkania lub zakwaterowania, datę wjazdu, wyjazdu i kraje, w których podróżny przebywał w ostatnich 10 dniach.
Na podstawie podanych przez turystę informacji system poinformuje go o zasadach wjazdu i wytworzy dokument z kodem QR. W wypadku kontroli trzeba go pokazać – w formie papierowej lub elektronicznej. Jeśli ktoś nie może wypełnić formularza przez internet, musi go wydrukować i wypełnić ręcznie.
Dane podróżnego będą przechowywane przez 28 dni od daty jego wjazdu do kraju, później zostaną skasowane.
W dalszym ciągu obowiązuje odbycie 10-dniowej kwarantanny. Zwolnieni są z niej tylko podróżni z państw zaliczonych do grupy A: Australii, Finlandii, Grecji, Islandii, Japonii, Nowej Zelandii, Norwegii, Singapuru, Korei Południowej i Watykanu.
Jeśli ktoś chciałby skrócić czas izolacji, może po pięciu dniach od wjazdu do Austrii wykonać test PCR lub na przeciwciała (dzień wjazdu liczony jest jako „zerowy”). Jeśli wynik będzie negatywny, kwarantanny nie trzeba kontynuować.
Formularz dostępny jest tutaj.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.