Rumunia zwalnia zaszczepionych z kwarantanny

Fot. AFP

Osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki na covid-19, pod warunkiem, że ta druga była im podana co najmniej 10 dni przed przyjazdem, są w Rumunii zwolnione z kwarantanny.

Rumunia wprowadziła zakaz wjazdu dla obcokrajowców 22 marca 2020 roku. Nie dotyczy on mieszkańców Unii Europejskiej, którzy nie wykazują objawów zakażenia koronawirusem. Niemniej osoby, które wjeżdżają z krajów, które znalazły się w strefie żółtej (lista państw jest regularnie aktualizowana przez rumuński Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, jest tam też od 18 stycznia Polska), muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Jeśli ósmego dnia podróżny wykona badanie PCR na koronawirusa, a jego wynik będzie negatywny, może zakończyć izolację dziesiątego dnia.

CZYTAJ TEŻ: Eksperci WHO: Podróżowanie nie może zależeć od szczepień

Teraz rząd Rumunii dopuszcza dwie kolejne sytuacje, w których podróżny jest zwolniony z kwarantanny – podaje niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Chodzi o osoby, które w ostatnich 90 dniach przeszły covid i te, które są zaszczepione na koronawirusa, o ile drugą dawkę przyjęły co najmniej 10 dni przed przyjazdem. Wjeżdżając muszą pokazać potwierdzenie szczepienia.

Generalnie przejścia graniczne z Rumunią, zarówno lądowe jak i na lotniskach są otwarte. Działają też hotele, ale trzeba brać pod uwagę, że nowe obostrzenia dotyczące swobodnego poruszania się, także w miejscowościach turystycznych, mogą być wprowadzane w zależności od sytuacji pandemicznej – dodaje niemiecki MSZ.

ZOBACZ TEŻ: Cyfrowy paszport szczepień ma pomóc przywrócić podróże

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowy dzień na brytyjskim niebie

Brytyjscy kontrolerzy oceniają, że nad krajem przeleci dziś najwięcej samolotów w historii – prawie ...

Samorząd uczy branżę, czym jest cyfryzacja

Niemiecki Związek Turystyczny powołał komisję do spraw cyfryzacji. Jej zadaniem będzie tłumaczenie przedsiębiorcom zasad ...

Robert Andrzejczyk wiceprezesem Europejskiej Komisji Podróży na drugą kadencję

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk przez kolejne dwa lata będzie wiceprezesem Europejskiej Komisji ...

Portugalska turystyka zyskuje na spokoju

Portugalia zanotowała od stycznia do kwietnia tego roku rekordowy napływ zagranicznych turystów. To między ...

Zmiana pokoleniowa w Neckermannie – oficjalny komunikat

Dziękujemy Krzysztofowi za 22 lata wybitnej, pełnej zaangażowania i pasji pracy – mówi dyrektor ...

Vouchery dla klientów linii lotniczych obowiązkowe?

Niemieccy ministrowie żądają od Komisji Europejskiej zgody na wydawanie klientom linii lotniczych voucherów zamiast ...