Irlandia przedłuża lockdown. „Zostań w domu, nie podróżuj”

Fot. Pixabay

Obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających, kary dla wracających do kraju bez negatywnego wyniku testu PCR i kontrole policji na lotniskach, by zapobiec podróżom innym niż konieczne – to działania, które w walce z pandemią podejmuje rząd Irlandii.

– Komunikat na najbliższe sześć tygodni jest bardzo prosty: zostań w domu, nie podróżuj, nie przekraczaj promienia 5 kilometrów, o ile nie jest to absolutnie konieczne – mówił premier Irlandii Micheál Martin na konferencji prasowej, ogłaszając kolejne obostrzenia. Tamtejszy rząd przedłużył piąty poziom lockdownu do 5 marca. W ten sposób chce zabezpieczyć kraj przed pojawiającymi się nowymi mutacjami koronawirusa.

Martin zapowiedział, że na lotniskach i w portach morskich pojawią się dodatkowe patrole policji, które mają kontrolować podróżnych. Osoby, które złamią zasadę 5 kilometrów, będą karane – mandat wzrośnie z obecnych 100 euro do prawdopodobnie 500 euro, ale ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła – podaje telewizja publiczna RTE.

CZYTAJ TEŻ: Więcej lockdownów w Europie. Nowe na liście: Katalonia, Anglia, Szkocja

Premier poinformował, że podróże krótkoterminowe z RPA i Ameryki Południowej, dla których nie ma obowiązku wizowego, zostają zawieszone do co najmniej 5 marca. Osoby, które nie będą miały przy przyjeździe negatywnego wyniku testu PCR, nie tylko zostaną skierowane na obowiązkową kwarantannę w specjalnym hotelu, ale też zostaną ukarane grzywną w wysokości 2,5 tysiąca euro lub sześciu miesięcy więzienia. Także podróżni z Brazylii i RPA będą musieli odbyć kwarantannę w obiekcie do tego przeznaczonym, pozostali mogą to zrobić w domu.

Wicepremier Leo Varadkar dodaje, że wszystkie osoby skierowane na izolację w hotelach, będą płacić za swój pobyt, przyznaje jednak, że zanim część nowych regulacji wejdzie w życie, może upłynąć kilka tygodni. Trzeba wprowadzić odpowiednie rozwiązania prawne, by móc zatrzymać w hotelach obywateli Irlandii i Unii Europejskiej, którzy nie mają negatywnego wyniku testu na covid-19.

Nowe zasady mają obowiązywać przylatujących do Irlandii, podróżujących drogą morską i lądową przez Irlandię Północną.

Premier przyznaje, że przyjazdy do Irlandii całkowicie się załamały, a z bieżących danych wynika, że większość podróżnych to Irlandczycy. Część wyjechała na święta Bożego Narodzenia i teraz wraca do domów.

ZOBACZ TAKŻE: Wielka Brytania zaostrza warunki wjazdu

Lider Partii Zielonych Eamon Ryan podkreśla, że decyzje dotyczące podróży zagranicznych powinny być podejmowane we współpracy z kolegami z Irlandii Północnej, rządem Wielkiej Brytanii, Unią Europejską i innymi interesariuszami. Zapowiada też, że rząd zmodyfikuje regulacje dotyczące lokalizacji pasażerów tak, by wszyscy, którzy przyjadą do kraju, także przez Irlandię Północną, musieli podawać miejsce pobytu wraz z adresem.

W Irlandii z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 2977 osób. Jak mówi zastępca naczelnego lekarza Ronan Glynn, w styczniu zgonów z powodu covidu-19 było już czterokrotnie więcej niż w całym grudniu 2020 roku (688 wobec 175 w grudniu i 164 w listopadzie).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemiecka branża turystyczna: Bez pomocy rządu nie przetrwamy zimy

90 procent biur podróży i agentów turystycznych uważa swoją sytuację finansową za zagrażającą ich ...

Kilka tysięcy osób uwięzionych na wycieczkowcu. Podejrzenie wirusa

Włoski statek wycieczkowy Costa Smeralda został zatrzymany w mieście Civitavecchia na północ od Rzymu. ...

Booking musi być przejrzystszy

Do 16 czerwca tego roku Booking ma czas, żeby zmienić sposób prezentowania oferowanych noclegów, ...

Pilot Cathay Pacific widział rakietę Pjongjangu

Linie lotnicze Cathay Pacific podają, że załoga rejsu z San Francisco w ubiegłą środę ...

Tour Salon rozpoczęty, nagrody rozdane

Wystartowały Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2017 w Poznaniu. Impreza potrwa do ...

Accor: Nowy certyfikat sanitarny dla hoteli i restauracji

Accor i Bureau Veritas tworzą nowy system certyfikacji sanitarnej dla hotelarstwa i gastronomii, by ...