W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego

Pixabay

Wraz ze wzrostem temperatury, pokrywa śnieżna w Tatrach jest coraz luźniej związana z podłożem, głównie na stromych i nasłonecznionych stokach. Śnieg jest zaś mokry i ciężki

Ratownicy TOPR informują, że w niektórych regionach Tatr panują niekorzystne warunki do wędrówek górskich. Roztapiający się śnieg robi się mokry i grząski, w wielu miejscach są błoto i kałuże. Mocno oblodzone są też wszystkie strome podejścia, w tym skróty na drodze do Morskiego Oka i podejście do Doliny Pięciu Stawów.

Dziś po południu zapowiadane są burze i opady deszczu przechodzącego w śnieg. Zmrok na tatrzańskich szlakach zapada po 19.00, więc należy planować wycieczki tak, aby wrócić przed zapadnięciem nocy, a na wycieczkę i tak zabierać latarki. Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Jak informuje w komunikacie Tatrzański Park Narodowy, na Polanie Chochołowskiej zakwitły już krokusy. W związku z zapowiadaną w najbliższy weekend ładną pogodą, spodziewany jest więc najazd turystów, którzy chcą oglądać tzw. krokusowe dywany. TPN przypomina jednak, że krokusy są w Polsce pod ochroną. Apeluje więc, by podziwiać je i fotografować ze szlaku turystycznego. Nie można wchodzić na polany, siadać i kłaść się w kwiatach podczas fotografowania lub pozowania do zdjęć. Nie można też zrywać kwiatów. „Bądź stróżem krokusów. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania, reaguj!” – apeluje na swojej stronie internetowej Tatrzański Park Narodowy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes POT: Pokażemy Polskę otwartą, gościnną i bezpieczną

Zmieniło się podejście do turystyki. Traktujemy ją jako gałąź gospodarki, w którą warto inwestować. ...

HRS: Do hotelu po kawę i jajko

Średnio 211 kilogramów kawy zużywają rocznie polscy hotelarze, a co czwarty hotelowy gość nie ...

Brytyjczycy tracą miliony na fałszywe oferty

6,7 miliona funtów stracili w zeszłym roku brytyjscy turyści, którzy dali się oszukać nieuczciwym ...

Tourasia obiecuje Azję od A do Z

Na polski rynek wchodzi nowe biuro podróży – szwajcarski specjalista od południowo-wschodniej Azji, Tourasia. ...

Rosyjskie czartery do Egiptu nadal zakazane

W połowie lutego spodziewane są pierwsze od dwóch lat loty z Rosji do Egiptu. ...

Utrzymanie monopolu PKP szkodzi pasażerom

Mimo miliardów złotych wydanych na inwestycje kolejowe wzrost liczby podróżnych może w 2020 r. ...