Brytyjczycy tracą miliony na fałszywe oferty

Pixabay

6,7 miliona funtów stracili w zeszłym roku brytyjscy turyści, którzy dali się oszukać nieuczciwym sprzedawcom – wynika z raportu organizacji ABTA, londyńskiej Policji i serwisu Get Safe Online

Brytyjska organizacja branżowa ABTA, londyńska Policja i Get Safe Online – strona, na której zamieszczane są wszelkie informacje o bezpieczeństwie w sieci – opublikowały kolejną edycję raportu o oszustwach turystycznych. Wynika z niego, że w zeszłym roku tamtejsi podróżni stracili łącznie 6,7 miliona funtów. W sumie problem nieuczciwych pośredników turystycznych dotknął 4,7 tysiąca ludzi. Średnio strata sięgała ponad 1,5 tysiąca funtów na osobę, czyli o 25 procent więcej niż wskazywał zeszłoroczny raport. 2,25 tysiąca poszkodowanych podało, że z powodu oszustwa pogorszyło się ich zdrowie i sytuacja finansowa. W przypadku 575 osób skutki były tak poważne, że oszukani musieli podjąć leczenie, a niektórzy stanęli przed groźbą bankructwa.

Inicjatorzy badania podają, że choć do bycia oszukanym przyznało się 4,7 tysiąca ludzi, to w rzeczywistości skala problemu może być większa. Wielu turystów nie wie bowiem, że może dochodzić swoich praw, zgłaszając się na policję.

Najczęściej oszukiwano na biletach lotniczych (47 procent przypadków) i sprzedaży zakwaterowania (38 procent), a także na wyjazdach sportowych i religijnych oraz caravaningu. Tak jak w zeszłych latach okresem, w którym policja przyjmowała najwięcej zgłoszeń, były wakacje i grudzień. Oznacza to, że oszuści polują na turystów w szczycie sezonu wyjazdowego, kiedy popyt jest najwyższy, a klienci na ostatnią chwilę szukają wyjazdów w korzystnych cenach.

Najwięcej fałszywych ogłoszeń pojawia się wśród ofert związanych z podróżami do Afryki (54 procent zgłoszeń) i Azji (24 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zakaz wjazdu do Peru przez 15 lat za wandalizm w Machu Picchu

Pięcioro turystów zostało deportowanych z Peru za uszkodzenie świątyni w kompleksie Machu Picchu. Szóstemu ...

Finnair nagrodzony przez Chińczyków

Finnair został uhonorowany tytułem „najlepszej europejskiej linii lotniczej”, przyznawanym przez branżowy serwis turystyczny TTG ...

Damian Ostrowski: 62 procent ruchu lotniczego w kraju obsłużyły porty regionalne

Ekspert: Centralny Port Komunikacyjny nie zagrozi portom regionalnym

Regionalne porty lotnicze zyskują na znaczeniu. Obsługują już dwie trzecie przewozów lotniczych a liczba ...

Egipcjanin z największą siecią biur agencyjnych w Niemczech

Samih Sawiris, właściciel wiosek wakacyjnych, 33 hoteli i współwłaściciel niemieckiego biura podróży FTI przejął ...

Saloniki znalazły antyczny plac

W Salonikach, drugim co do wielkości mieście Grecji, odkryto starożytny marmurowy plac. Do jego ...

W biurach podróży Egipt najtańszy

Bohaterem minionego tygodnia w biurach podróży była Grecja. Mimo pewnego zastoju udało jej się ...