Brytyjczycy tracą miliony na fałszywe oferty

Pixabay

6,7 miliona funtów stracili w zeszłym roku brytyjscy turyści, którzy dali się oszukać nieuczciwym sprzedawcom – wynika z raportu organizacji ABTA, londyńskiej Policji i serwisu Get Safe Online

Brytyjska organizacja branżowa ABTA, londyńska Policja i Get Safe Online – strona, na której zamieszczane są wszelkie informacje o bezpieczeństwie w sieci – opublikowały kolejną edycję raportu o oszustwach turystycznych. Wynika z niego, że w zeszłym roku tamtejsi podróżni stracili łącznie 6,7 miliona funtów. W sumie problem nieuczciwych pośredników turystycznych dotknął 4,7 tysiąca ludzi. Średnio strata sięgała ponad 1,5 tysiąca funtów na osobę, czyli o 25 procent więcej niż wskazywał zeszłoroczny raport. 2,25 tysiąca poszkodowanych podało, że z powodu oszustwa pogorszyło się ich zdrowie i sytuacja finansowa. W przypadku 575 osób skutki były tak poważne, że oszukani musieli podjąć leczenie, a niektórzy stanęli przed groźbą bankructwa.

Inicjatorzy badania podają, że choć do bycia oszukanym przyznało się 4,7 tysiąca ludzi, to w rzeczywistości skala problemu może być większa. Wielu turystów nie wie bowiem, że może dochodzić swoich praw, zgłaszając się na policję.

Najczęściej oszukiwano na biletach lotniczych (47 procent przypadków) i sprzedaży zakwaterowania (38 procent), a także na wyjazdach sportowych i religijnych oraz caravaningu. Tak jak w zeszłych latach okresem, w którym policja przyjmowała najwięcej zgłoszeń, były wakacje i grudzień. Oznacza to, że oszuści polują na turystów w szczycie sezonu wyjazdowego, kiedy popyt jest najwyższy, a klienci na ostatnią chwilę szukają wyjazdów w korzystnych cenach.

Najwięcej fałszywych ogłoszeń pojawia się wśród ofert związanych z podróżami do Afryki (54 procent zgłoszeń) i Azji (24 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: To był tydzień rekordów Rainbow

Jeśli ekipa rządząca chce wygrać wybory, musi mocniej postarać się o lepsze wyniki gospodarcze ...

Niemieccy agenci chcą zapłaty za swoją wiedzę

Prawie dwie trzecie z 600 agentów, którzy wzięli udział w ankiecie magazynu „Reisevor9” wyobraża ...

Oszust internetowy ukradł pieniądze klientom Travelplanet.pl

Wysyłając fałszywe ponaglenia w sprawie zapłaty za wakacje, oszust wyłudził pieniądze od klientów sieci ...

Stop oszustwom agentów turystycznych

W Wielkiej Brytanii powstanie system, który ma pomóc zapobiegać defraudowaniu pieniędzy klientów przez agentów ...

Baleary – rząd wprowadzi obowiązkowe maseczki

W piątek lub w sobotę rzad Balearów ma wprowadzic obowiązek noszenia masek w miejscach ...

Udane Nowe Trendy w Turystyce 2017

Czy firmy turystyczne dobrze sobie radzą w mediach społecznościowych? Czy aplikacje turystyczne przejdą do ...