Magierowski na ambasadora do Izraela

msz.gov.pl

Wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski został pozytywnie oceniony przez posłów jako kandydat na ambasadora Polski w Izraelu a Irena Lichnerowicz-Augustyn na ambasadora na Cyprze

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała ich kandydatury. Jak mówił przedstawiając Magierowskiego posłom minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wysłanie bardzo dobrze ocenianego wiceministra do Tel Awiwu, to ze strony Polski, „pewien, można powiedzieć, ukłon, czy też docenienie znaczenia relacji polsko-izraelskich”.

– Podstawowym zadaniem ambasadora w Tel Awiwie będzie załagodzenie napiętych relacji między Polską a Izraelem powstałych w wyniku wprowadzenia nowelizacji ustawy o IPN i gwałtownych na nią reakcji niektórych izraelskich polityków, jak i środowisk żydowskich na całym świecie – mówił sam Magierowski.

Wymienił też jako ważny aspekt misji ambasadora współpracę „w trójkącie Warszawa – Jerozolima – Waszyngton.

Magierowski jest podsekretarzem stanu w MSZ od maja zeszłego roku. Odpowiada za politykę amerykańską, azjatycką i bliskowschodnią i za dyplomację ekonomiczną. Wcześniej, w latach 2015-2017, pracował w Kancelarii Prezydenta, m.in. jako dyrektor biura prasowego i ekspert ds. dyplomacji publicznej. Wcześniej Magierowski był dziennikarzem, specjalizował się w tematyce międzynarodowej. Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, tygodniku „Newsweek Polska” i „Rzeczpospolita” (zastępca redaktora naczelnego).

Magierowski jest żonaty, ma dwoje dzieci. Biegle posługuje się językami: angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, włoskim, portugalskim i katalońskim, a w stopniu podstawowym – hebrajskim.

Magierowski zastąpi w Izraelu ambasadora Jacka Chodorowicza, który ma wrócić do kraju z końcem maja.

Posłowie pozytywnie odnieśli się też do kandydatury dyrektor Protokołu Dyplomatycznego w MSZ Ireny Lichnerowicz-Augustyn na ambasadora na Cyprze.

Lichnerowicz-Augustyn jest z wykształcenia anglistką i europeistką. Od 2005 r. związana jest z MSZ, gdzie od początku pracowała w Protokole Dyplomatycznym. Jako szefowa departamentu była odpowiedzialna m.in. za koordynowanie przygotowań do szczytu NATO w Warszawie i do Światowych Dni Młodzieży. Wcześniej była też m.in. specjalistką w zespole protokolarnym prezydenta.

Biegle mówi po angielsku, francusku i włosku, a w stopniu podstawowym także rosyjsku. Jest mężatką, ma córkę. Na stanowisku szefowej placówki RP w Nikozji zastąpi Barbarę Tuge-Erecińską, która pełni tę funkcję od maja 2014 r. i kończy misji w sierpniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grecja liczy na turystyczny rekord

O 1,5 miliona ludzi więcej niż rok wcześniej ma odwiedzić Grecję w tym roku ...

Niemcy promują się piwem, winem i chlebem

Tematem promocji niemieckiej turystyki będą w tym roku kulinaria. Turyści dowiedzą się więcej o ...

Egipt połączył turystykę z ochroną zabytków

Khaled al Anani został nowym ministrem starożytnego dziedzictwa i turystyki Egiptu. To wynik połączenia ...

Ambasadorowie wracają do Tanzanii i Senegalu

Sejmowa komisja spraw zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała kandydatów na ambasadorów w Tanzanii i Senegalu. ...

Rosjanie polubili tunezyjskie leżaki

625 tysięcy Rosjan odwiedziło w zeszłym roku Tunezję. Tamtejsza minister turystyki ma nadzieję, że ...

Budowa hoteli nie wszystkim będzie się opłacać

Hotelarze muszą się liczyć m.in. z rosnącą konkurencją i kłopotami ze znalezieniem pracowników. Nowe ...