Magierowski na ambasadora do Izraela

msz.gov.pl

Wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski został pozytywnie oceniony przez posłów jako kandydat na ambasadora Polski w Izraelu a Irena Lichnerowicz-Augustyn na ambasadora na Cyprze

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała ich kandydatury. Jak mówił przedstawiając Magierowskiego posłom minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wysłanie bardzo dobrze ocenianego wiceministra do Tel Awiwu, to ze strony Polski, „pewien, można powiedzieć, ukłon, czy też docenienie znaczenia relacji polsko-izraelskich”.

– Podstawowym zadaniem ambasadora w Tel Awiwie będzie załagodzenie napiętych relacji między Polską a Izraelem powstałych w wyniku wprowadzenia nowelizacji ustawy o IPN i gwałtownych na nią reakcji niektórych izraelskich polityków, jak i środowisk żydowskich na całym świecie – mówił sam Magierowski.

Wymienił też jako ważny aspekt misji ambasadora współpracę „w trójkącie Warszawa – Jerozolima – Waszyngton.

Magierowski jest podsekretarzem stanu w MSZ od maja zeszłego roku. Odpowiada za politykę amerykańską, azjatycką i bliskowschodnią i za dyplomację ekonomiczną. Wcześniej, w latach 2015-2017, pracował w Kancelarii Prezydenta, m.in. jako dyrektor biura prasowego i ekspert ds. dyplomacji publicznej. Wcześniej Magierowski był dziennikarzem, specjalizował się w tematyce międzynarodowej. Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, tygodniku „Newsweek Polska” i „Rzeczpospolita” (zastępca redaktora naczelnego).

Magierowski jest żonaty, ma dwoje dzieci. Biegle posługuje się językami: angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, włoskim, portugalskim i katalońskim, a w stopniu podstawowym – hebrajskim.

Magierowski zastąpi w Izraelu ambasadora Jacka Chodorowicza, który ma wrócić do kraju z końcem maja.

Posłowie pozytywnie odnieśli się też do kandydatury dyrektor Protokołu Dyplomatycznego w MSZ Ireny Lichnerowicz-Augustyn na ambasadora na Cyprze.

Lichnerowicz-Augustyn jest z wykształcenia anglistką i europeistką. Od 2005 r. związana jest z MSZ, gdzie od początku pracowała w Protokole Dyplomatycznym. Jako szefowa departamentu była odpowiedzialna m.in. za koordynowanie przygotowań do szczytu NATO w Warszawie i do Światowych Dni Młodzieży. Wcześniej była też m.in. specjalistką w zespole protokolarnym prezydenta.

Biegle mówi po angielsku, francusku i włosku, a w stopniu podstawowym także rosyjsku. Jest mężatką, ma córkę. Na stanowisku szefowej placówki RP w Nikozji zastąpi Barbarę Tuge-Erecińską, która pełni tę funkcję od maja 2014 r. i kończy misji w sierpniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Certyfikujący lot Maxa już za kilka tygodni?

Szef amerykańskiego urzędu lotnictwa cywilnego (FAA) Stephen Dickson powiedział, że wkrótce może nastąpić próbny ...

W Jerozolimie powstanie kolej linowa

Ministerstwo Turystyki chce zbudować w Jerozolimie kolej linową. Projekt, który zatwierdził już Narodowy Komitet ...

Ratingi 2017 – Liderzy zwiększają przewagę

Pięć największych biur podróży – Itaka, Rainbow, TUI, Grecos i Wezyr – zwiększa przewagę ...

LOT-y stawiają na wspólną promocję

Biuro Ogólnopolskiego Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych (OPLOT) we współpracy z 22 lokalnymi organizacjami turystycznymi ...

Niemcy: Zakaz wyjazdów przedłużony do połowy czerwca

Niemieckie MSZ do połowy czerwca będzie odradzać wszelkie, poza niezbędnymi, podróże do wszystkich krajów ...

TFG: Cztery miliony klientów biur podróży

Prawie cztery miliony Polaków wyjechały w pierwszym półroczu z biurami podróży. To o ponad ...