W Rosji do muzeum tylko bez plecaka

www.mos.ru

Rosyjskie Ministerstwo Kultury rozważa zaostrzenie przepisów bezpieczeństwa w muzeach. Ma to związek z niedawnymi kradzieżami obrazów i prowokacją dziennikarzy „Moskiewskiego Komsomolca”, którzy powiesili w Państwowym Muzeum Historycznym fałszywy obraz

W Państwowym Muzeum Historycznym na Placu Czerwonym w Moskwie otwarto wystawę „Mikołaj II. Rodzina i tron”. Dziennikarze „Moskiewskiego Komsomolca” wnieśli do muzeum i powiesili wśród eksponatów fotografię żony cara Aleksandry Fiodorowny, która trzyma w dłoniach tajemniczy przedmiot. Jak się okazało, jest to brelok z przyciskami, taki sam, jakiego używają pracownicy muzeum do wzywania ochrony.

Fałszywy eksponat zauważyły dwie szesnastolatki, które fotografowały wystawę i zwróciły uwagę na zdjęcie, którego chwilę wcześniej nie było.

Ministerstwo Kultury skrytykowało dziennikarzy za tę prowokację i zapowiedziało, że sprawą zajmą się organy ścigania. Jak poinformowało radio Echo Moskwy, resort zamierza również wprowadzić ograniczenia dla osób odwiedzających muzea i wystawy, między innymi zakaz wnoszenia torebek i plecaków do sal wystawienniczych.

W styczniu z Galerii Tretiakowskiej na oczach zwiedzających skradziono obraz Archipa Kuindżego „Aj-Petri. Krym”, a kilka dni wcześniej złodzieje ukradli z Państwowego Historycznego Muzeum Moskwy XVI-wieczną ikonę „Matka Boża Smoleńsko-Szujska”. W maju ubiegłego roku psychicznie chory mężczyzna zniszczył w Galerii Tretiakowskiej obraz Ilji Riepina „Car Iwan Groźny i jego syn Iwan 16 listopada 1581 roku”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

LOT odbiera ósmego dreamlinera

Jutro prosto z fabryki w Everret w Stanach Zjednoczonych odleci do Warszawy ósmy i ...

„Dar Młodzieży” gotowy do promowania Polski

„Dar Młodzieży” wyruszy niedługo w „Rejs Niepodległości”. Statek będzie promował Polskę w 18 dużych ...

Udany Salon Rendez-vous en France w Normandii

Posłuchać tykania w Rouen, zwiedzić zamek Wilhelma Zdobywcy przez pryzmat tabletu i rozmawiać bez ...

Radni Zakopanego: Nosal dla narciarzy

Zakopiańscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę zobowiązującą burmistrza do zmiany planu zagospodarowania zboczy Nosala. Dzięki ...

Air France i KLM chcą reaktywować loty z Polski

W maju francuskie i holenderskie linie lotnicze planują wznowienie połączeń z Warszawy do Paryża ...

Orbis coraz bliżej sprzedaży części działalności Accorowi

Wczoraj Orbis podpisał niewiążące porozumienie z Accorem w sprawie sprzedaży części swojej działalności polegającej ...